Zamknij

Ekipa archeologów metr po metrze odsłania to, co pod ziemią. Wszystkie co znajdą zostaje oczyszczane, zadokumentowane i skatalogowane...

20:19, 21.10.2019 MiS Aktualizacja: 09:58, 22.10.2019
Skomentuj

Archeolodzy badają teren przy ul. Górnej/Letniej w Gostyniu, gdzie niebawem powstaną budynki wielorodzinne. Szukają pozostałości po epoce wczesnego średniowiecza oraz epoce brązu. Czy zaplanowane na kilka dni prace badawcze przyniosą jakieś sensacyjne odkrycia?

Prace przedinwestycyjne prowadzi zespół kierowany przez archeologa Łukasz Lisieckiego z firmy ArchGeo z Leszna. Mają one potrwać maksymalnie trzy dni. - Fachowo dopowiem, że znajdujemy się na stanowisku archeologicznym nr 29 według ewidencji zabytków archeologicznych - usłyszeliśmy od Łukasza Lisieckiego, archeologa z Leszna.

Prace realizowane są w obrębie wykopu budowlanego. Ekipa metr po metrze odsłania to, co pod ziemią. Wszystkie co znajdą naukowcy zostaje oczyszczane, zadokumentowane i skatalogowane. - Zarejestrowaliśmy tutaj pozostałości użytkowe z okresu epoki brązu oraz wczesnego średniowiecza, prawdopodobnie XI–XII wiek, to jednak wstępne szacowania, gdyż prace rozpoczęliśmy dzisiaj - mówił Łukasz Lisiecki, archeolog. - Do tej pory zarejestrowaliśmy kilka tzw. piecowisk, palenisk o prostokątnym kształcie, które prawdopodobnie mogły służyć do podgrzewania i późniejszego rozkruszania kamieni. Ponadto, są tu obiekty archeologiczne tzw. jamy, aczkolwiek nie mamy 100 proc. pewności ponieważ dopiero rozpoczynamy ich eksplorację - dodaje nasz rozmówca.

Archeolodzy podkreślają, że z ich punktu widzenia ten teren jest bardzo interesujący. – Przede wszystkim potwierdzamy lokalizację zewidencjonowanego stanowiska archeologicznego, oprócz „uwolnienia” terenu od zabytków archeologicznych istotnym jest też rozpoznanie zasięgu, czyli obszaru stanowiska oraz ustalenie jego chronologii i typu - dodał nasz rozmówca.

To pierwsze takie badania w tej części miasta Gostynia i będą kontynuowane przy następnych etapach realizacji inwestycji, jeśli odkryte zostaną następne zabytki archeologiczne. - Chodzi nam przede wszystkim o udostępnienie tego terenu pod inwestycje oraz wstępne rozpoznanie tej części Gostynia pod kątem archeologicznym - tłumaczy Łukasz Lisiecki, archeolog z ArchGeo-Leszno.

(MiS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

MarianMarian

3 2

Fanatycy w ch&*$#% 14:43, 22.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%