Zamknij
REKLAMA

Trzeba przywyknąć

10:25, 31.10.2019 | J.J
Skomentuj
REKLAMA

Rada Miejska w Borku Wlkp. zmieniła wczoraj dwie uchwały dotyczące ustalenia wysokości oraz zasady wypłacania diet radnym i sołtysom. Jak się okazuje, dokument, na podstawie którego naliczano diety, nie był niezgodny z obowiązującymi przepisami, dlatego należało go uregulować. Od teraz nie będzie już podwyżek z automatu. Na każdą zmianę diet potrzebna będzie stosowna uchwała.

Sposób wydawania publicznych pieniędzy zawsze interesował obywateli, bo to oni płacą podatki, które potem zasilają samorządowe budżety. Jednym z takich wydatków są diety radnych. Do tej pory w gminie Borek Wlkp. ich wysokość naliczano procentowo. Jakiś czas temu zmieniły się jednak przepisy, dlatego trzeba było się dostosować. - Kiedy rosła wartość diety, rosło też wynagrodzenie radnego, a zgodnie z przepisami musi być ono określone kwotowo. Kilkanaście lat temu zmieniły się przepisy i to nie zostało wychwycone. Zauważyła to dopiero ostatnia kontrola, stąd zmiana uchwały. To jednak nic nie zmienia, tylko podstawę prawną. Te kwoty, które radni dotąd otrzymywali zostały po prostu określone kwotowo. Nie ma żadnych podwyżek. Różnica polega na tym, że do tej pory, diety rosły z automatu. Teraz nie będzie podwyżek z automatu, tylko za każdym razem będziemy podejmować w tej sprawie uchwałę – informuje Marek Rożek, burmistrz Borku Wlkp.

I tak najwięcej otrzyma przewodniczący Rady Miejskiej – 1050 zł, dla wiceprzewodniczących Rady Miejskiej przewidziano diety w wysokości 750 zł. Tyle samo dostanie też przewodniczący Komisji Rewizyjnej (750 zł ) a członkowie tej komisji mogą liczyć na 660 zł. To tyle ile przewidziano dla przewodniczących pozostałych Komisji Rady (660 zł) Dla „zwykłych” radnych dieta wyniesie 600 zł.

Są jednak pewne obostrzenia. Za każdą nieobecność podczas komisji lub sesji, radny dostanie 20 procent diety mniej. Podstawą naliczania diet stanowić będą listy obecności z posiedzeń sesji i komisji Rady Miejskiej Borku Wlkp.

W kolejnym punkcie tej samej sesji ustalono też wynagrodzenia dla sołtysów, które będzie wynosić 300 zł. miesięcznie. Sołtysi w przeciwieństwie do radnych nie będą „karani” za nieobecność podczas sesji, choć taka sugestia padła ze strony radnego Dopierały. Po krótkiej dyskusji, rajca nie złożył w tej sprawie formalnego wniosku

(J.J)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (5)

kaka

10 0

"nie był niezgodny" :) 13:26, 31.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ww

7 0

Skoro są nieobecni, dieta powinna przepadać w całości, a nie w 20%. Teoretycznie każdy mógłby sobie nie przychodzić w ogóle i dostawać za to 80 % diety. Według mnie to jest nienormalne. 10:31, 03.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

gosiagosia

6 0

To paranoja płacić z naszych pieniędzy nieobenym radnym 13:26, 03.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TrTr

4 0

Darmozjady 15:23, 03.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Bibliotekarka Bibliotekarka

0 0

W bibliotece panie mogą liczyc na podwyżki.? Jeśli tak to na kiedy można się ich spodziewać 04:32, 07.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA