Zamknij
REKLAMA

Kiedy nowa "5 dla zwierząt"? Na te i inne pytania odpowiadał poseł Andrzej Grzyb

09:09, 21.11.2020 | Im
Skomentuj Archiwum Gostyn24
REKLAMA

We wrześniu sejm przyjął nowelizację ustawy o ochronie zwierząt, tzw. "5 dla zwierząt" zaproponowaną przez Jarosława Kaczyńskiego. To wywołało duże protesty rolników, które polegały przede wszystkim na blokowaniu dróg w całym kraju. Co dalej z kontrowersyjną ustawą? Zapytaliśmy posła PSL Andrzeja Grzyba, parlamentarzysty z naszego okręgu wyborczego.

Poseł spotkał się w piątek z dziennikarzami na zdalnej konferencji prasowej. Poruszył kilka spraw, m.in. dotyczących aktualnych wydarzeń w kraju i sejmie. Mówił o sprzeciwie polskiego rządu wobec uzależniania funduszy z nowego budżetu UE na lata 2021-2027 od przestrzegania praworządności. Głosami posłów Zjednoczonej Prawicy sejm przyjął stanowisko wspierające premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie veta do nowej unijnej perspektywy finansowej. Andrzej Grzyb wspomniał również o uchwalonej w nocy z czwartku na piątek tarczy 6.0. Klub Koalicji Polskiej, do którego należy PSL wnioskował, aby wsparciem objąć wszystkie branże, które straciły 20 procent dochodów. Ta poprawka została jednak odrzucona przez PiS. Tarcza 6.0 dokładnie precyzuje, jakie rodzaje działalności gospodarczej mogą pomoc otrzymać.  

Poseł Grzyb mówił też o działaniach rządu dotyczących zapobiegania chorobie ASF. Skutki wykrycia afrykańskiego pomoru świń bardzo mocno odczuwają rolnicy z naszego regionu. Stada zwierząt, gdzie zostanie wykryta choroba są wybijane, a gospodarstwa z najbliższego terenu borykają się z ogromnymi problemami, bo ceny skupu świń spadają poniżej jakiejkolwiek opłacalności.

Zdaniem parlamentarzysty PSL, rząd przestał się interesować kwestią pomocy dla rolników dotkniętych ASF, bo skupił się na protestach związanych z tzw. "5 dla zwierząt". Tymczasem obie te sprawy się łączą. Rolnicy, którzy nie mogą sprzedać trzody po przyzwoitej cenie, likwidują stada i przerzucają się na hodowlę bydła lub drobiu.

Tymczasem ustawa o ochronie zwierząt mówi o tym, że zakazany będzie ubój rytualny obu tych gatunków. Właściciele gospodarstw nie wiedzą więc, co mają robić. To dlatego rolnicze protesty w naszym regionie były nie tylko przeciw "5 dla zwierząt", a także rolnicy podczas blokad domagali się działań rządu w sprawie ASF. 

My uważamy, że rząd powinien wzmocnić inspekcję weterynaryjną i zorganizować skup zdrowych zwierząt od rolników ze stref ASF tak, aby nie musieli oni wygaszać swojej produkcji - mówi poseł Andrzej Grzyb.

"5 dla zwierząt" przeszła przez sejm (głosami PiS, ale też Lewicy i Koalicji Obywatelskiej). Potem trafiła do senatu, który wniósł do niej kilka poprawek. Nadal jednak nie uzyskała poparcia samych rolników i jest przyczyną tego, że wieś, która w ostatnich wyborach zdecydowanie i głośno poparła prezydenta Andrzeja Dudę, teraz odwróciła się od PiS-u. Dlatego projekt trafił do sejmowej zamrażarki, a właściwie do kosza i nie będzie dalej rozpatrywany. 

Poseł Grzyb mówi, że Ministerstwo Rolnictwa przygotuje nową uchwałę o ochronie zwierząt. Kiedy będzie gotowa?

W moim odczuciu nie tak prędko - odpowiada parlamentarzysta. Według jego informacji, w nowej "5 dla zwierząt" ma być stworzenie nowej administracji do kontroli dobrostanu zwierząt. Zdaniem Andrzeja Grzyba, to zupełnie niepotrzebna instytucja, skoro jest służba weterynaryjna i to ją powinno się wzmacniać kadrowo i finansowo. 

Źródło: Leszno24.pl

(Im)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (7)

zwolennik konfederaczwolennik konfederac

6 5

Te ustawy to największa lewacka głupota. Pis jest lewicowy . Jak można niszczyć wieloletni dorobek rolników. Likwidować dużą część dobrze działającej gospodarki. 11:35, 21.11.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

JanJan

2 1

Coś ci się popier...... PiS lewicowy? To kim jest obecna lewica? 22:07, 21.11.2020


Wolny rynekWolny rynek

4 4

Ten poseł kiedy był w Gostyniu? Thatcher również zmieniła strukturę gospodarki z rolniczej i górniczej na finansową w Anglii do której tylu Polaków wyjechało po tym jak Polska przystąpiła do UE w 2004 roku. Żelazna premier była z prawicy i nie bała się przeciwstawić silnym organizacją tak jak nie boi się tego premier Morawieckie. 12:18, 21.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

m/z m/z

2 5

rolnicy nienasyceni chcialbym miec takie waruki do zycia w mojej ojczyznie 13:58, 21.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RolnikRolnik

3 1

Panie Grzyb, teraz sie pan wypowiada? A jak Pana partia byla u wladzy to nic dla wsi dobrego nie zrobiła, i to przypominan PSL partia niby "rolnicza" wstyd wogole ze sie pan teraz wogóle odzywa 23:48, 21.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

podgrzybekpodgrzybek

0 0

Głupota pisiorska! 10:31, 22.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Jaka piątka ?Jaka piątka ?

0 0

Ludzie to jest pisowska ściema. Oni po prostu chcą tym projektem udawać,
że coś dobrego będą robić ratując umierające w okropnych męczarniach zwierzęta. Tak faktycznie przykryć chcą swoje wszystkie afery, jakie będąc przy korycie zrobili i nie maja zamiaru się rozliczyć ani ponieść kary. Kiedy zaczniecie myśleć. 08:53, 23.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA