Zamknij
REKLAMA

Im więcej zakażeń, tym większy strach! Zdecydowana większość traktuje temat bardzo poważnie

16:58, 09.11.2020 | PAP
Skomentuj Zdjęcie poglądowe/fotolia
REKLAMA

Coraz większa liczba przypadków zachorowań przekłada się na obawy przed zakażeniem - tak wynika z badania  przeprowadzonego przez CBOS. W październikowym sondażu blisko 70 proc. badanych przyznało, że boi się Covid-19. Największe obawy odczuwają  starsi respondenci, choć w ostatnich tygodniach rośnie także strach przed zakażeniem wśród młodych ludzi. Pogorszyła się też ocena działań rządu dotycząca zwalczania epidemii.

W badaniu zrealizowanym między 19 a 29 października 68 proc. osób wyznało, że obawia się zakażenia. Jest to wzrost o 5 punktów procentowych w porównaniu z poprzednim sondażem przeprowadzonym na przełomie września i października. Co czwarty ankietowany przyznał, że boi się bardzo (wzrost o 5 pkt proc.).

Poziom obaw bardzo uzależniony jest od wieku. Najbardziej obawiają się starsi respondenci, choć w ostatnich tygodniach rosną także obawy przed zakażeniem wśród ludzi młodych - wyraża je obecnie połowa badanych poniżej 35 roku życia. Częściej niepokoją się też osoby niepracujące. - Możliwością zakażenia niepokoi się ogółem 85 proc. emerytów, a także 77 proc. gospodyń domowych lub niepracujących z innych powodów. Obawy przed zakażeniem różnicuje także płeć: częściej wyrażają je kobiety (76 proc.) niż mężczyźni (60 proc.) - podaje CBOS.

W październiku pierwszy raz w badaniach CBOS na ten temat przeważyła też opinia, że rząd nie radzi sobie ze zwalczaniem epidemii. Uznało tak 55 proc. ankietowanych. 38 proc. dobrze oceniło działania rządu, a 7 proc. nie miało o tym zdania. - Opinie o skuteczności rządu są powiązane ze stosunkiem do urzędującej ekipy. Zależą też w głównej mierze od orientacji politycznej i światopoglądowej - wskazał CBOS. Zadowolona z działań podejmowanych przez rząd jest większość badanych deklarujących prawicowe poglądy polityczne, a większość identyfikujących się z lewicą i z politycznym centrum ocenia je krytycznie - wyjaśniają eksperci CBOS. - Działania rządu lepiej oceniają też osoby deklarujące udział w praktykach religijnych, badani w wieku 55-64 lata i starsi, osoby z wykształceniem podstawowym i zasadniczym zawodowym, a także respondenci o miesięcznych dochodach per capita poniżej 2000 zł i rolnicy - czytamy w komunikacie PAP.

Krytyczni w ocenie skuteczności rządu w zwalczaniu epidemii są w głównej mierze ludzie młodzi: do 34 lat, mieszkańcy największych miast, osoby stosunkowo dobrze wykształcone i sytuowane. Jeśli chodzi o grupy społeczno-zawodowe, najbardziej krytyczna jest kadra kierownicza i specjaliści i właściciele firm. CBOS zauważa, że starsi respondenci, którzy bardziej niż inni boją się zakażenia, mają jednocześnie względnie duże zaufanie do polityki rządu w kwestii zwalczania epidemii.

W sondażu zapytano też o ocenę obostrzeń obowiązujących w trzeciej dekadzie października (obowiązkowe zasłanianie nosa i ust w przestrzeni publicznej, przejście na naukę zdalną uczniów szkół średnich, a potem również starszych klas podstawówek, zamknięcie siłowni). - Według 45 proc. były one adekwatne do sytuacji, według 23 proc. - nadmierne, a 22 proc. - niewystarczające. Najbardziej niezadowoleni z wprowadzanych ograniczeń byli właściciele firm - 37 proc. badanych z tej grupy uznało obowiązujące restrykcje za zbyt daleko idące. Im mniejsze obawy przed zakażeniem, tym częstsze było przekonanie o tym, że wprowadzone restrykcje są nadmierne. Większość badanych deklarujących prawicowe poglądy polityczne uznała ograniczenia za odpowiednie do sytuacji - wylicza CBOS.

CBOS podkreśla, że wprowadzanie kolejnych ograniczeń w działalności gospodarczej spowodowało, że dotychczasowe wsparcie dla firm i pracowników zostało ocenione jako niewystarczające. Ponad połowa (54 proc.) uznała, że działania rządu w tym zakresie są niedostateczne, a 30 proc., że wystarczające.

Dla porównania, we wrześniowym badaniu pozytywne oceny wsparcia dla firm i pracowników nieznacznie przewyższyły opinie negatywne (było to odpowiednio 42 proc. i 40 proc.). - Bardziej krytyczne są osoby do 44 lat, mieszkańcy największych miast, badani z wykształceniem średnim i wyższym, ankietowani stosunkowo dobrze sytuowani, a także właściciele firm oraz kadra kierownicza i specjaliści. Działania rządu mające na celu pomoc firmom i pracownikom względnie najlepiej oceniają osoby starsze, badani z wykształceniem podstawowym i zasadniczym zawodowym, ankietowani o miesięcznych dochodach na osobę od 1000 zł do 1499 zł, rolnicy, a także sympatycy Prawa i Sprawiedliwości - podaje CBOS.

Badanie przeprowadzono na grupie 1040 osób.

Źródło: PAP

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (8)

STOP 500+STOP 500+

8 13

Dlaczego nikt nie przeprowadza ankiety na temat 500+ i innych socjalnych programach złodziejskich na reprezentatywnej grupie ludzi. Reprezentatywna to oczywiście taka która nie korzysta z tego "dobrodziejstwa" i płaci na pasożytów. Oczyeiście z pominięciem też tej 2 milionowej armii na garnuszku państwa zwanej budżetówką 10:11, 10.11.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

STOPSTOP

Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


wstydź sięwstydź się

5 7

Malinowski, skończ już te wariacje, nie można już na ciebie patrzeć. 12:09, 10.11.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

pełna zgodapełna zgoda

2 0

Święte słowa! Chyba wszyscy mają tego szaleńca powyżej uszu. 08:41, 11.11.2020


Love Love

0 0

❤️ 02:10, 11.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA