Zamknij

W żadnej innej jednostce tej tradycji nie ma. Odwiedzali druhów i dziękowali za...

06:31, 02.05.2023 mis Aktualizacja: 06:41, 02.05.2023
Skomentuj Foto: Gostyn24 Foto: Gostyn24

Dzień Strażaka już za kilka dni. Krobscy druhowie zgodnie z tradycją wyjechali wozami bojowymi na ulice miasteczka i okolicznych wsi na tzw. capstrzyk. Prezentowali swój sprzęt i odwiedzili siedmiu druhów honorowych, dziękując im za lata służby symboliczną różą. Co warto podkreślić, to jedyna jednostka w powiecie gostyńskim, w której strażacy utrzymują taką tradycję.

Capstrzyk to co roczna tradycja strażaków z OSP Krobia. Polega na przejeździe alarmowym wozów strażackich i prezentują się mieszkańcom by wiedzieli, że zawsze mogą liczyć na pomoc i ratunek. W żadnej innej jednostce w naszym regionie, takiej tradycji nie ma.

- Nie słyszałam, żeby któraś jednostka organizowała capstrzyk, a nawet dopytują na czym to polega. Są ciekawi tej tradycji - mówiła Barbara Gryczka, prezes OSP Krobia.

Elementem krobskiego capstrzyka jest jeszcze inny zwyczaj.

- Wyjeżdżamy naszymi wozami bojowymi i odwiedzamy naszych druhów honorowych, którzy przez wiele lat służyli w naszej jednostce i wykazali się dużym zaangażowaniem, a ich działalność wpłynęła na to jak teraz nasza jednostka funkcjonuje - mówiła Barbara Gryczka, prezes OSP Krobia.

Druhowie odwiedzili siedmiu członków honorowych: Jerzego Giernalczyka, Walentego Goćwińskiego, Jana Puślednika, Edmunda Mendykę, Stefana Nowackiego, Jana Dudę, Jana Pastuszaka. Każdy otrzymał symboliczną różę, był też czas na chwilę rozmowy.

[FOTORELACJA]10135[/FOTORELACJA]

Na koniec strażacy pojechali na miejscowy cmentarz, by zapalić znicze na grobach dwóch ochotników, którzy zmarli zdecydowanie za wcześnie. Zapalili znicze na grobie druha Piotra Dudy, który zginął jadąc do akcji oraz druha Mikołaja Dudy, który przegrał walkę z nowotworem. ,

Podczas parady mieszkańcy wychodzili z domów pozdrowić i pomachać strażakom, dziękując za obecność. Strażacy odwdzięczali się słodkimi upominkami.

Do zobaczenia za rok na kolejnym capstrzyku!

[ALERT]1682968163988[/ALERT]

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

(mis)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

UdoUdo

4 2

Bardzo miłe i fajne. Dobra inicjatywa wyróżniającą się z tłumu. 09:24, 02.05.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

krobiankakrobianka

1 0

Pan Jan jak zwykle w formie-- super fotka ze strażakami i piękny z ich strony gest 23:38, 04.05.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

nowa krobiankanowa krobianka

1 0

wspaniała inicjatywa, piękny gest 07:31, 05.05.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%