Trwają konsultacje społeczne w sprawie rewitalizacji rynku w Krobi. Po radnych i przedsiębiorcach, przyszedł czas na mieszkańców, którzy chętnie wyrażali swoje opinie i dyskutowali na temat proponowanej koncepcji. Dyskusja była gorąca, pomysłów i uwag nie brakowało.
Krobia przygotowuje się do rewitalizacji centrum. Koncepcja zakłada m.in. ograniczenie ruchu na dwóch pierzejach rynku i wzmocnienie jego funkcji rekreacyjno-handlowej. Miałaby powstać też fontanna i inne obiekty małej architektury. Ponadto projektanci przewidzieli zwiększenie w obrębie rynku liczby drzew i krzewów, aby poprawić estetykę w tej części miasta.
Kilka tygodni temu ruszyły konsultacje społeczne, które rozpoczęto od zaprezentowania przygotowanej przez architektów koncepcji m.in. radnym miejskim i przedsiębiorcom. W miniony czwartek swoje zdanie wyrazili sami mieszkańcy oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych. - Spotykamy się tutaj, aby zastanowić się jak daleko zmiany na rynku powinny pójść, czy powinniśmy oprzeć się o poprawę estetyki i wymienić nawierzchnię? Czy może ta zmiana mogłaby pójść dalej tworząc nowe możliwości, nowe funkcje w stosunku do obecnego stanu - mówił do zgromadzonych mieszkańców Sebastian Czwojda, burmistrz gminy Krobia.
Po krótkim wstępie włodarz gminy oddał głos prof. Sylwii Staszewskiej, architekt i urbanistce z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, która współpracuje z gminą Krobią w ramach Polskiej Sieci Odnowy i Rozwoju Wsi. Z racji swojego wykształcenia i specjalistycznej wiedzy profesor została poproszona, aby bardziej obrazowo przedstawić możliwości, jakie daje dobrze ukierunkowana rewitalizacja rynku oraz co może się stać, jeżeli proces ten pójdzie w złą stronę.
- Celem tego spotkania jest poznanie waszej opinii, priorytetów na temat zagospodarowania rynku. To dość specyficzne miejsce z wielu względów - usytuowanie, ważność, natomiast jego sposób zagospodarowania budzi różne emocje - pozytywne, negatywne, jedni chcą zmian, inni nie. Chcielibyśmy wiedzieć, jaka jest państwa opinia na temat obecnego zagospodarowania, ale też pomysły na przyszłą formę, elementy jakie miałyby się tam znaleźć - mówiła prof. Sylwia Staszewska. - Żeby państwa fajnie uruchomić, macie na stołach kartki. Możecie używać różnych rzeczy do pisania: kredek, długopisów czy flamastrów. (…) Proszę narysować z głowy wszystkie rzeczy na rynku w Krobi. Jak najwięcej elementów, które pamiętacie. Gdzie są drogi prowadzące do rynku, gdzie ławki, czy drzewa? Macie na to pięć minut - oznajmiła urbanistka.
Mieszkańcy, choć nieco zaskoczeni, ruszyli do "twórczego" przelewania swoich myśli na papier. Zadanie to wbrew pozorom nie było takie łatwe. - Codziennie tam przechodzimy, ale nie zwracamy uwagi na szczegóły...Nie jest to takie proste - komentowali mieszkańcy. Kolejnym elementem spotkania było zaznaczenie na rysunkach dobrych i złych stron rynku. - Chciałam, żebyście mieli Państwo świadomość błędnych elementów rynku, ale też i pozytywnych - mówiła prof. Sylwia Staszewska. Zdaniem mieszkańców największe wady rynku to krzywe chodniki, nieestetyczne tablice, kosze na śmieci, zbyt duża, betonowa przestrzeń wokół ratusza i mało zieleni. Niektórzy zwracali uwagę na nadmierną ilość parkingów, a jeszcze inni na nadmierny ruch pojazdów.
Pomysłów i uwag dotyczących lepszego funkcjonowania rynku nie brakowało, a zdania, jak zwykle, były podzielone. Najtrudniejszą sprawą okazała się ewentualna zmiana układu komunikacyjnego wokół rynku. Część mieszkańców uważała, że nie jest to konieczne i wpływa pozytywnie na rozwój lokalnych przedsiębiorstw. Inni wręcz przeciwnie. Argumentowali, że przy wprowadzeniu ograniczeń w ruchu, rynek mógłby stać się miejscem, gdzie mieszkańcy będą spędzać więcej czasu.
Na bazie zgłoszonych uwag powstanie ostateczny projekt rewitalizacji rynku i dokumentacja projektowa. Na realizację tego zadania gmina chce ubiegać się na o fundusze unijne pod koniec 2017 roku. Co warto podkreślić, projekt jest elementem szerszej koncepcji rewitalizacji miasta, która obejmuje również Wyspę Kasztelańską, obiekt dawnej gazowni przy ul. Powstańców Wlkp., a także część ul. Kasztelańskiej i łącznik pomiędzy ul. J. Słowackiego i Poznańską.
MiS
0 0
Ten facet na pierwszym zdjęciu to chyba jakiś rzeżnik, co on może wnieść do projektu. No ale to także kuzyn burmistrza-wozjonera, więc musi go popierać. Zostawcie ludzie ten rynek w spokoju i przestańcie kombinować, bo się zaplączecie i do końca kadencji nie dacie rady nic porządnego zrobić.
0 0
Po co te spotkania i jeszcze tego nie było ale cyrk mieszkańcy mieli narysować koncepcję rynku.
Zabawa . Projekt już opracowano według koncepcji Władzy Gminy i kto to zmieni tak ma być.
0 0
gdzie można było się dowiedzieć o tym spotkaniu, bo na zdjęciach ciągle te same osoby co zawsze
0 0
Jakby was nie pytali byłoby źle. Pytają też nie dobrze. Co za malkontenci. Nic nie powinno być robione. Może wtedy sami ludzie przychodziliby z pomysłami a nie tylko narzekali. Chciałabym żeby w mojej gminie działo się tyle co w Krobi ..
0 0
niektórym włodarzom mocno wali na dekiel
0 0
Uniwersytet trzeciego wieku w komplecie. :P Ciekawe czego się dowiedzieli z tych bohomazów, które wiszą na tablicy, bo miny mają bardzo mądre.
0 0
Co oni kombinują toż tam nie ma miejsca na jakieś zieleńce i inne duperele najważniejsza wygoda mieszkańców oraz przyjezdnych z okolicznych wiosek .Co miasto ma tyle pieniędzy że chce wyrzucić je w błoto ?Lepiej przeznaczyć te pieniądze na pomoc dla najbiedniejszych!!!!!!!!
0 0
Rewitalizacja rynku w Krobi-a kiedy panie Burmistrzu kanalizacja sanitarna w wioskach na terenie Gminy, którą pan zawiaduje. Szamba przydomowe podłączone do rowów melioracyjnych,a to nie daje chluby tej Gminie, której Gospodarzem pan jest.
0 0
Ten rynek to jest wielka porażka. Znaki na środku drogi, jakieś linie wymalowane wyznaczajace drogi i kierunki. Zimą i tak to wszystko śnieg przykryje i się zrobi pole że znakami na środku drogi
0 0
lepiej zróbcie nowe nawierzchnie na ulicach, stare już się wysłużyły a wy tylko kleicie i naklejacie nowe łaty na łaty stare. robione nowe osiedla ok a stare zaniedbywane
0 0
Niech robi następny to zlikwiduje. Ani to po gospodarsku ani nijak bo za podatki.
0 0
Wizjonerka xz POznania i krobscy wizjonerzy spotkali się w budynku z powieszonym znakiem zniewolenia. Nieźle...
0 0
ZAORAĆ I PYRKI POSADZIĆ!
0 0
Aby pucuje z wierzchu pod podpubliczkę, ktoś słusznie zauważył gdzie kanalizacja na wsiach, drogi tym należy się zająć w pierwszej kolejności- stagnacja .
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gostyn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz