Muzyczne święto - Festiwal Muzyki Oratoryjnej Musica Sacromontana przyciągnął do bazyliki świętogórskiej melomanów z całej Polski. Podczas pierwszego festiwalowego weekendu w murach kościoła rozbrzmiały arcydzieła muzyki sakralnej w wykonaniu Capella Cracoviensis i Chóru Kameralnego Akademii Muzycznej w Poznaniu.
Od dekady Święta Góra cieszy się sławą muzyczną. To tutaj odkryto dzieła Józefa Zeidlera - kompozytora, który pod koniec XVIII wieku był członkiem przyklasztornej kapeli. W kościelnych archiwach zachowało się po nim blisko 30 utworów. Stały się one impulsem do organizowania na przełomie września i października festiwalu muzyki oratoryjnej Musica Sacromontana. W tegorocznej edycji tego muzycznego wydarzenia zaplanowano cztery koncerty w wykonaniu światowej sławy artystów. Dwa z nich odbyły się w miniony weekend.
Ks. Jakub Przybylski - dyrektor festiwalu, zapraszając na świętogórskie spotkania z muzyką, stwierdził, że powinny one być okazją do zachwytu nad pięknem. - Niech te wieczorne świętogórskie spotkania z muzyką będą jak za czasów Filipa Neri w Rzymie, w XVI wieku. Na wzór tamtych, niech będą okazją do zachwytu nad kunsztem mistrzów i współczesnych wykonawców, ale równocześnie niech poprzez każdy dźwięk dusze nasze otwierają się na Boga, bo tak jest zawsze, gdy człowiek spotyka się z pięknem, które - jak pisał Fiodor Dostojewski - może zbawić świat - mówił ks. Jakub Przybylski. - Bez piękna nie warto żyć na świecie, człowiek popada w pogańskie fantazje, bez piękna umiera z tęsknoty. A zatem niech Duch Święty wypowiada się przez piękno muzyki - dodał.
Podczas pierwszego festiwalowego wieczoru zaprezentował się Capella Cracoviensis w składzie: Michalina Bienkiewicz, Dorota Dwojak-Tlałka, Piotr Szewczyk, Sebastian Szumski pod dyrekcją Jana Tomasza Adamusa, wykonując Mszę Nelsońską Josepha Haydna. Kolejną odsłoną muzycznych wrażeń był III Koncert Brandenburski Johanna Sebastiana Bacha, a na zakończenie arcydzieło Wolfganga Amadeusza Mozarta "Eine Kleine Nachtmusik". Duchowych przeżyć nie brakowało również podczas drugiego koncertu. Miał on szczególny wymiar, gdyż był dedykowany założycielowi zakonu filipinów - św. Filipowi Neri z okazji 500-lecia jego urodzin.
Ciąg dalszy muzycznej uczty w najbliższy weekend, 3 i 4 października, kiedy to w bazylice wystąpią – Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej oraz Camerata Silesia i Orkiestra Sinfonia Varsovia pod dyrekcją maestro Jerzego Maksymiuka. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.
MiS, foto:Paweł Maćkowiak Netbox
Gmina nie chce bloków? Starcie inwestora z nowym planem
Niech budują! Czas utrzeć nosa cwaniakom na letnich i wichrowych którzy sobie cenią 2 koła za klitkę 30 pare metrów nie licząc opłat. Będzie więcej mieszkań to i ceny spadną :)
Mieszkaniec
01:49, 2025-07-15
Gmina nie chce bloków? Starcie inwestora z nowym planem
Z czystej ciekawości, czy ten chłop Wojtkowiak mieszka na pożegowie? Brzmi jak by bronił swojego osiedla byle nie było bloków obok, jakby to zmieniło status miejsca gdzie mieszka XD Czy można podpisać gdzieś petycje, że chcę żeby tam wybudowano bloki ? Mieszkaniec Gostynia
mick
00:40, 2025-07-15
Pomyślał, że stało się coś złego. Znajomy nie otwierał
Brawo dla kolegi. Dzisiaj w erze znieczulicy takie zachowanie zasługuje na pochwałę
Trytytka
23:05, 2025-07-14
To miało być zwykłe wymijanie. Chwilę później auto ...
🤣🤣🤣🤣🤣
Tosiek
22:32, 2025-07-14
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz