Wielkanoc jest uznawana za najważniejsze święto chrześcijańskie. Kojarzy nam się głównie z pisankami, mazurkami i typowymi dla tych świąt potrawami, ale pod pierzynką ozdobników mających przynieść przyjemność głównie dzieciom, znajduje się bogata historia. Skąd wzięła się Wielkanoc i jak do dzisiaj jest obchodzona.
Od kiedy obchodzona jest Wielkanoc?
Najstarsze święta w tym terminie obchodzono na polskich ziemiach jeszcze w czasach przedchrześcijańskich, kiedy to w radosny sposób witano nadejście wiosny. Po chrystianizacji Polski zostały one jednak wyparte przez Wielkanoc, czyli celebrację poświęcenia Jezusa, który został ukrzyżowany za nasze grzechy, a po trzech dniach zmartwychwstał. W kalendarzu chrześcijańskich świąt Wielkanoc pojawiła się już w pierwszej połowie XIV wieku po Soborze Nicejskim, kiedy to ustalono, że będzie ona obchodzona w niedzielę po pierwszej pełni Księżyca. Od razu stała się więc świętem ruchomym, od którego uzależnia się obchodzenie innych świąt, takich jak Środa Popielcowa czy Boże Ciało.
Co oznacza Wielkanoc?
Obchody Wielkanocy nawiązują do ostatnich dni Jezusa Chrystusa, dlatego też obchodzimy dzisiaj tak zwany Wielki Tydzień. Rozpoczyna się on w Niedzielę Palmową będącą upamiętnieniem uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy, kiedy to mieszkańcy miasta witali go gałązkami oliwnymi. Wielki Czwartek jest pamiątką Ostatniej Wieczerzy, a Wielki Piątek jest dniem największej żałoby w Kościele, kiedy nie odprawia się żadnej mszy, a jedynie nabożeństwo. Najważniejszym dniem w ciągu całych świąt jest jednak Wielka Niedziela, kiedy celebrowane jest zmartwychwstanie Jezusa. Dopiero po niej przychodzi tak zwany Lany Poniedziałek, którego korzenie sięgają średniowiecza.
Jakie są najważniejsze symbole świąt wielkanocnych?
Za najważniejszy symbol Wielkanocy uznaje się jajko, które symbolizuje narodziny wszechświata, nadzieję i źródło życia. Dziś malujemy jajka na kolorowo, ponieważ jedna z legend mówi, że Maryja podarowała jajka rzymskim żołnierzom, aby oszczędzili jej syna. Łzy kobiety, które spadły na jajka, miały pokolorować je na mnóstwo kolorów. Baranek to symbol zaczerpnięty z żydowskiej Paschy. Symbolizował ofiarę, ale również prostotę oraz łagodność. Z kolei święcenie jedzenia w kościele nawiązuje do wspólnego śniadania spożywanego po czuwaniu w dniu Zmartwychwstania. Dzisiejsze tradycje wielkanocne, chociaż różnią się od siebie w zależności od kraju, wszędzie ściśle nawiązują do tradycji sprzed setek lat i do tego, co mówi Pismo Święte.
[ZT]66938[/ZT]
Obywatel00:11, 01.04.2024
Wielka Noc tak kiedyś nazywano noc przesilenia wiosennego i świętowania nadejścia nowego cyklu rocznego, gdy odradzała się przyroda, a ziemia przygotowywała się do rodzenia plonów. Obchody odbywały się na cześć bogini wiosny i płodności Ēostre (stąd anglosaska nazwa Wielkanocy Easter). Wielkanoc nazywana jest również Paschą. Ta nazwa pochodzi od żydowskiego święta, upamiętniającego ocalenie narodu wybranego od egipskiej niewoli. Na Bliskim Wschodzie Paschę obchodzono jednak jeszcze wcześniej - wiele wieków przed naszą erą nazywane tak było święto związane ze strzyżeniem owiec. W języku polskim nazwa świąt związana jest z równonocą wiosenną, Wielką Nocą, kiedy zaczyna się wiosna, a przyroda znów budzi się do życia. Nasi słowiańscy przodkowie odprawiali wtedy rytuały na cześć Jaryły - boga płodności i zwiastuna wiosny. Jare Gody, zwane też Jarym Święte były dla Słowian jednym z najważniejszych wydarzeń, trwającym kilka dni. Jego celem było pożegnanie i przepędzenie resztek zimy oraz powitanie nadchodzącej wiosny niosącej nowe życie, a także zapewnienie sobie urodzaju w nowym roku wegetacyjnym.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gostyn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
0 0
Ale ksiunc godo inaczy