Zamknij

Cena ma w tym wypadku znaczenie. I to duże! Im wyższa, tym mniej się należy...

13:32, 10.03.2023 mis Aktualizacja: 15:56, 10.03.2023
Skomentuj Foto: Canva Foto: Canva

Ważne informacja dla osób niepełnosprawnych. Rozpoczęła się pierwsza tura naboru wniosków do programu "Samodzielność-Aktywność-Mobilność" współfinansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Fundusz pomoże sfinansować zakup samochodu dla osób poruszających się na wózkach. Dopłata sięgnąć może nawet 85 proc. ceny pojazdu.

Celem tego programu PFRON, na który przeznaczono 250 mln złotych, jest wspieranie niezależności osób z niepełnosprawnościami, ułatwienie im aktywności społecznej czy zawodowej poprzez zapewnienie dostępu do własnego samochodu osobowego.

- Skorzystać mogą osoby, które poruszają się na wózku inwalidzkim i legitymują się ważnym orzeczeniem o niepełnosprawności ze wskazaniem konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji albo orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem równoważnym - informuje Mirosław Sobkowiak, dyrektor PCPR w Gostyniu. 

Dofinansowanie można przeznaczyć na zakup nowego dostosowanego samochodu osobowego lub używanego dostosowanego samochodu osobowego. Natomiast wysokość dofinansowania będzie zależała od ceny zakupu dostosowanego samochodu osobowego. 

Przy zakupie samochodu wartego do 150 tys. zł, dostosowanego do prowadzenia przez niepełnosprawnego kierowcę, dofinansowanie wyniesie 80 proc. ceny auta. Dofinansowanie do auta wartego od 150 tys. zł a 250 tys. zł dofinansowanie wyniesie 50 proc., a nabywca auta wartego od 250 tys. zł do 300 tys. zł dostanie 30 proc. jego wartości. Dofinansowania nie otrzymają niepełnosprawni kierowcy, którzy kupią auto za więcej niż 300 tys. zł. 

Nabywca samochodu dostosowanego do podróży z pasażerem z niepełnosprawnością, wartego do 130 tys. zł dostanie dofinansowanie wynoszące 85 proc. ceny auta. Jeśli cena mieści się w zakresie od 130 tys. zł do 200 tys. zł, dofinansowanie wyniesie 50 proc., a 30 proc. do auta od 200 tys. zł do 230 tys. zł. Dofinansowania nie otrzymają osoby, które kupiły samochód za ponad 230 tys. zł.

Dofinansowania nie dostaną nabywcy samochodów używanych, starszych niż 6 lat. Program "Mobilność osób z niepełnosprawnością" realizowany będzie do 2025 roku. 

[ALERT]1678451527333[/ALERT]

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

(mis)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%