Jego praca na rzecz zachowania pamięci historycznej, poszukiwania i dokumentowania losów mieszkańców regionu oraz angażowanie się w inicjatywy upamiętniające wydarzenia historyczne, zostały docenione. Mowa o Macieju Gaszku. Mieszkaniec Gostynia, za swoją wieloletnią działalność społeczną i historyczną otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi. Znalazł się wśród 26 wyróżnionych Wielkopolan i Wielkopolanek. Odznaczenie odebrał w Poznaniu z rąk wicewojewody wielkopolskiej.
Maciej Gaszek jest pasjonatem historii, szczególnie lokalnej i regionalnej. Od lat aktywnie działa w organizacjach pozarządowych, wspólnie z Mariuszem Sobeckim dokumentując historię ziemi gostyńskiej. Efekty ich pracy można znaleźć m.in. na portalu www.gaso-gostyn.pl oraz w "Roczniku Gostyńskim". Jednym z jego najważniejszych przedsięwzięć jest zaangażowanie w projekt "Stolen Memory" ("Skradziona Pamięć"), prowadzony przez niemieckie archiwum Arolsen Archives. Celem tej inicjatywy jest odnajdywanie rodzin byłych więźniów obozów koncentracyjnych i przekazywanie im osobistych pamiątek po bliskich. Dzięki determinacji Macieja Gaszka udało się zwrócić wiele takich przedmiotów rodzinom, które często nie miały świadomości ich istnienia.
Podczas uroczystości, która miała miejsce wczoraj w Sali Herbowej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, Maciej Gaszek odebrał odznaczenie - Srebrny Krzyż Zasługi z rąk Karoliny Fabiś-Szulc, I wicewojewody wielkopolskiej. Sam odznaczony przyznaje, że Srebrny Krzyż Zasługi był dla niego zaskoczeniem.
- To dla mnie duża niespodzianka, ale również motywacja do dalszej pracy. Nie traktuję tego wyróżnienia jako osobistego sukcesu – to nagroda dla wszystkich, z którymi współpracuję w Polsce i za granicą – podkreśla Maciej Gaszek i dodaje. - Każda spędzona, wolna chwila w odkrywaniu historii jest przeciekawa, szczególnie gdy daje pozytywne efekty i dowiadujemy się wiele ciekawych rzeczy z przeszłości miasta, czy naszego regionu. Na pewno nie jest to stratą czasu, a wręcz przeciwnie - dodał.
Maciej Gaszek obecnie angażuje się w projekt upamiętniania mogił powstańców wielkopolskich. Wraz z Janem Niedzielą z Piasków podjął się opracowania dokumentacji 31 grobów, które mają zostać uznane za mogiły weteranów. I jak sam przyznaje, stale odkrywa nowe fakty i zdobywa kolejne cenne materiały dotyczące przeszłości regionu.
Burmistrz Jerzy Kulak, który oficjalnie złożył wniosek o przyznanie odznaczenia, podkreślał w dokumencie.
- Takie osoby, jak pan Maciej, należy doceniać za ich trud i bezinteresowność - napisał burmistrz Jerzy Kulak w uzasadnieniu do wniosku o nadanie odznaczenia
Wicewojewoda wyróżniła tego dnia łącznie 26 osób. Wśród przyznanych wyróżnień znalazły się m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złote, Srebrne i Brązowe Krzyże Zasługi, Medale Złote i Srebrne za długoletnią służbę, a także Odznaki Honorowe za zasługi dla różnych dziedzin.
[ZT]77737[/ZT]
[ZT]77734[/ZT]
[ZT]77712[/ZT]
[ALERT]1742980324286[/ALERT]
Wolne Media 11:18, 26.03.2025
Dlaczego nic nie piszecie o wczorajszej akcji na wrocławskiej?
roman11:45, 26.03.2025
Żyje tym co robi , lecz w towarzystwie mógłby trochę przystopować bo przynudza .
Mieszk12:07, 26.03.2025
Podziwiam i gratuluję...
13:07, 26.03.2025
👎👎👎
Danuta19:16, 26.03.2025
Gratulacje, brawo, brawo.
Piotr J.00:36, 27.03.2025
Nooo, extra. Macieju-wielkie,wielkie gartulacje. Tak trzymać.👍👍👍
1 1
twoje towarzystwo jest chyba do ....