Zamknij
REKLAMA

Prezes NFZ: pobieranie opłat od pacjentów za szczepienie jest niedopuszczalne

11:09, 15.04.2021 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

P. o. prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak w czwartkowej rozmowie z Radiem Wrocław został zapytany, co ma zrobić pacjent, od którego zażądano zapłaty za szczepienie przeciw COVID-19.

P. o. prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak powiedział, że pobieranie opłat od pacjentów za szczepienie jest niedopuszczalne. Jak dodał, każdy taki sygnał będzie sprawdzany. - "Bardzo się cieszę, że pan redaktor zadał pytanie dotyczące pobierania opłat. To jest oczywiście praktyka niedopuszczalna i każdy taki sygnał będziemy kontrolować i będziemy sprawdzać. Szczepienia przeciw COVID-19 są w naszym kraju darmowe, czy finansowane z budżetu państwa, bo oczywiście nic na świecie nie jest za darmo" - powiedział Nowak.

Wyjaśnił, że jeśli ktokolwiek zostanie poproszony o zapłacenie za tego typu usługę, powinien się skontaktować z Narodowym Funduszem Zdrowia, czy to z oddziałem, czy z infolinią.

"My każdy taki sygnał będziemy sprawdzać. Jeżeli pacjenci zapłacili za te szczepienia, to bardzo prosimy skontaktować się z Narodowym Funduszem Zdrowia i my podejmiemy odpowiednie działania" - powiedział prezes.

Dodał, że do bezpłatnego szczepienia w Polsce mają też prawo osoby nieubezpieczone.

Prezes był też pytany, czy zdarza się, że NFZ nie płaci wykonawcom za wszystkie przeprowadzone szczepienia. "Oczywiście, że płacimy za wszystkie świadczenia, które zostaną wykonane i które zostały odpowiednio sprawozdane. Myślę, że to są informacje tzw. fejkowe, choć nie lubię tego słowa" - powiedział Nowak.

Ocenił, że może już w maju możliwe będzie rozpoczęcie masowych szczepień bez podziału na zapisy rocznikowe czy grupy zawodowe.

"Jeżeli chodzi o potencjał do szczepienia, o te możliwości do masowego szczepienia, to wydaje mi się, że nasz kraj jest przygotowany doskonale. A dzięki tym punktom powszechnym to przygotowanie jeszcze wzrosło. Wszystko niestety zależy od rytmiczności dostaw, tu uzależnieni jesteśmy od producentów szczepionek. Z informacji które posiadamy, które niestety mogą ulec zmianie, bo producenci stają się teraz bardziej nieprzewidywalni, wygląda na to, że w maju już ten rytm dostaw będzie odpowiedni. Stąd już tylko krok pewnie do decyzji, że możemy szczepić już wszystkich naprawdę, naprawdę masowo" - powiedział Nowak.(PAP)

autor: Roman Skiba

ros/ krap/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

CiekawskiCiekawski

2 4

Jak tylko prezes poinformuje że się chłopisko zaszczepiło to natychmiast ja się zgłoszę......na razie chyba jestem bezpieczny bo prezes się boi 11:30, 15.04.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Kasia85Kasia85

0 0

Przecież już w marcu się zaszczepił 🤦‍♂️ 12:47, 18.04.2021


STOP 500 +STOP 500 +

4 2

Przed "zaszczepieniem" (eksperymentalną terapią genową) wypełnia sie ankiete. Dlaczego brak w niej pytania z odpowiedziami a) dąb b) sosna c) topola d) jesion. ;) Powodzenia wszystkim zaszczepionym w walce z nowotworami w niedalekiej przyszłości. 15:16, 15.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%