Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller zwracał uwagę, że sytuacja jeśli chodzi o zwiększającą się liczbę zachorowań jest bardzo dynamiczna i dotyczy to nie tylko Polski, ale też innych krajów.
Dla przybywających ze strefy Schengen obowiązkowa kwarantanna; zwalnia test negatywny nie starszy niż 48 godzin; przybywających do Polski ze strefy non-Schengen obowiązuje kwarantanna bez wyjątku - poinformował wiceminister infrastruktury Marcin Horała.
Jak mówił, widać znaczne wzrosty zachorowań m.in. w Niemczech czy innych krajach europejskich.
"W związku z tym rząd zdecydował, aby ujednolicić i zmodyfikować zasady dotyczące kwarantanny zarówno jeżeli chodzi o transport, który odbywa się drogą standardową, drogą lądową, jak i transport lotniczy. Te zasady będą obowiązywały w dwóch obszarach, to znaczy w obszarze Schengen i obszarze poza Schengen" - oświadczył.
Minister Horała doprecyzował, że jeśli chodzi o podróżnych przybywających do Polski ze strefy Schengen "dla wszystkich podróżnych obowiązkowa kwarantanna". Ale - zaznaczył - z tej kwarantanny będzie zwalniało przedstawienie negatywnego testu nie starszego niż 48 godzin.
"W przypadku strefy non-Schengen nie będzie takiej możliwości. Wszyscy podróżni przybywający do Polski z krajów nienależących do strefy Schengen, nawet jeżeli pokażą jakiś test i tak wszyscy dostaną decyzję o kwarantannie" - mówił Horała.
Każdy z przyjezdnych (zarówno ze strefy Schengen, jak i spoza niej) - jak dodał polityk - będzie miał możliwość wykonania testu na COVID-19 w Polsce. "Jeżeli w Polsce uzyska wynik negatywny, to wówczas ta kwarantanna będzie zdjęta" - zaznaczył Horała.
Wiceminister infrastruktury przestrzegał ponadto, że nowe zasady spowodują wydłużenie czasu obsługi podróżnych na lotniskach. "Trzeba liczyć się z tym, że nieraz nawet do kilku godzin może upłynąć od wylądowania samolotu do wyjścia z lotniska. Czasami będzie tak, że trzeba będzie dłużej poczekać w samolocie na jego opuszczenie. Trzeba też liczyć się z tym, że będzie oczekiwanie na kontrolę straży granicznej przy wychodzeniu z samolotu. Tu niestety wszyscy musimy się uzbroić w cierpliwość" - powiedział Horała. (PAP)
autorzy: Rafał Białkowski, Marta Rawicz
rbk/ mkr/ godl/
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gostyn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Referendum w sprawie migrantów wraca! Będą zbierać...
Że portal gostyn24.pl może opublikować listę ilu migrantów do po rząd Tuska ma ulokować
Przypomnę
03:00, 2025-07-03
Referendum w sprawie migrantów wraca! Będą zbierać...
W powiecie Gostyńskim uprawnionych do głosowania było 56786 osób, z czego 25193 było na głosowaniu. W takim razie do naszego powiatu powinno trafić 31593 uchodźców. Czy ktoś jest zainteresowany do której gminy i ilu rząd Tuska ma ulokować?
Przypomnę
02:40, 2025-07-03
Referendum w sprawie migrantów wraca! Będą zbierać...
Referendum już było. Niech sprawdzą podpisy kto nie był i pod ten adres poprzysyłać migrantów.
👍👍👍
02:16, 2025-07-03
Referendum w sprawie migrantów wraca! Będą zbierać...
Set tysięcy sprzedanych wiz w Bangladeszu i Afryce - teraz P. Dziedziczak chce bronić przed migrantami? Serio? Może Rysio Czarnecki by pomógł? Ciekawe czy P. Dziedziczak oczyści się na Świętej Górze z tej hipokryzji ;) Karuzela toczy się.
Dan
22:21, 2025-07-02
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz