Mówi się, że co nas nie zabije, to nas wzmocni. Niestety, nikt nie powiedział, że dotyczy to także uczniów rozpoczynających rok szkolny w jutrzejszy poniedziałek, 2 września. Tak, dobrze przeczytaliście. Nowy rok szkolny startuje dokładnie wtedy, kiedy wydaje się, że wszystko sprzysięgło się przeciwko nam. A żeby było ciekawiej, ten rok będzie najdłuższym rokiem szkolnym od wielu, wielu lat. Można by pomyśleć, że ktoś tam na górze postanowił rzucić nam wyzwanie – czy aby potrafimy wytrzymać tyle czasu w szkolnych murach?
Najbliższe 188 dni w szkolnych ławkach – brzmi jak materiał na thriller, prawda? Tyle czasu uczniowie będą w tym roku codziennie zderzać się z rzeczywistością, która zaczyna się o 8:00 rano i kończy dopiero wtedy, kiedy opuszczą szkolne mury. A przecież nie wszyscy mają to szczęście, by po dzwonku odetchnąć z ulgą. Dla wielu wciąż koniec lekcji to dopiero początek – niekończących się rozmów o tym, co działo się w szkole, gorączkowych przygotowań do zajęć pozalekcyjnych i zbierania sił na kolejny dzień. Szczęściarze, którzy mają wolne po lekcjach, i tak będą musieli zmierzyć się z myślą, że kolejne 188 dni nauki przed nimi, a z wakacji została tylko mglista pamięć.
Rodzice również nie będą mieć łatwo. Podczas gdy dzieci zasiądą w szkolnych ławach, oni będą borykać się z koniecznością rozwiązywania problemów, które pojawią się wraz z maratonem edukacyjnym. Bo przecież nikt tak dobrze nie rozumie szkolnych dramatów jak rodzic, który po całym dniu pracy zostaje zaatakowany pytaniem: „Mamo, a jak rozwiązać to równanie?”
Nie oszukujmy się – ten rok będzie rokiem wyzwań i kreatywnych sposobów na unikanie obowiązków. W końcu każdy, kto przesiedział chociażby jedną lekcję, wie, że potrzeba jest matką wynalazków. Przewidujemy z uwagi na "przedłużoną edukację szkolną" będziemy też świadkami rekordowej liczby zwolnień z lekcji wychowania fizycznego z powodu „kontuzji”, o której nikt wcześniej nie słyszał, oraz zaginionych prac domowych, które z jakiegoś powodu nigdy nie dotrą do nauczyciela. Rodzice będą prześcigać się w wymyślaniu przekonujących historii dla wychowawców, a nauczyciele ćwiczyć swoje umiejętności w udawaniu, że wierzą w uczniowskie opowieści.
Kiedy jednak już we wrześniu zaczniemy liczyć dni do kolejnych wakacji, pamiętajmy, że „cierp ciało, skoroś chciało” – choć w tym przypadku raczej nie pytano nas o zdanie. Ale może to jest właśnie moment, żeby uświadomić sobie, że te 188 dni to nie tylko nauka i obowiązki, ale także doskonała okazja do rozwinięcia umiejętności przetrwania w ekstremalnych warunkach. Bo jeśli przetrwamy ten najdłuższy rok szkolny od lat, to już nic nas nie złamie. Więc głowy do góry, uśmiechy na twarze i z sarkazmem na ustach – ruszamy na podbój najdłuższego roku szkolnego od lat. Trzymamy kciuki!
Ja09:33, 01.09.2024
Nie rozumiem tego artykułu 🙈
Rodzic 10:09, 01.09.2024
Trzymajmy kciuki za dzieci ze szkoły nr 2 które będą w ławkach do 16.15 czy ktoś kiedyś rozbuduje tą szkołę bo coraz więcej bloków letnia, słoneczna, wichrowa coraz więcej dzieci a szkoła się nie rozrasta.
Uczen10:26, 01.09.2024
Ludzie od lat chodzili do szkoły i kończyli lekcje popołudniu. Jakoś nikt na tym nie ucierpiał .
Dru12:25, 01.09.2024
Biedni nauczyciele jak oni to wytrzymają.Pół roku muszą pracować.Ważne żeby się uśmiechać.😊
uśmiechnięta Polska 15:37, 01.09.2024
***** **
Do rodzic16:35, 01.09.2024
Do 16.15 ? Ale w Gostyniu dzieci mają spoko bo moja wnuczka w Poznaniu kończyć będzie coś przed 18
Co ? 19:12, 01.09.2024
Może ktoś przetłumaczyć na poprawną Polszczyznę ?
wow08:05, 02.09.2024
Już tłumaczę. Polszcyzna powinieneś napisać z małej litery :)
Do wow17:13, 02.09.2024
Czy na końcu zdania nie powinno być kropki ?
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gostyn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
2 3
Może dlatego że to felieton :) Nie wszyscy tak samo lubili naukę w szkole