Zamknij

Dlaczego w ciepłe dni warto spać pod kołdrą puchową Ludwika?

09:14, 26.03.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:44, 19.05.2020

Puch to rodzaj delikatnego pierza o szczególnych właściwościach fizycznych. Wypełnienia kołder wytwarza się także z bawełny, wełny i materiałów syntetycznych, które cechuje jednak niższa izolacyjność cieplna. Puch kojarzymy powszechnie z komfortem i luksusem, największe znaczenie ma jednak jego wysoka wartość użytkowa. Lepiej, niż inne wypełnienia kołder sprawdza się on także latem.

Puch i pierze. Kołdra puchowa i pierzyna

Tak puch, jak i pierze to naturalne wypełnienie kołder i innych rodzajów pościeli uzyskiwane wyskubywania ptactwa domowego, głównie gęsi i kaczek, więcej na https://posciel.to/koldry-puchowe. Pierze to niewielkie piórka, cechujące się stosunkowo dużą sztywnością. Puch to delikatny i lekki podszerstek gęsi i kaczek, pozbawiony sztywnych elementów i nie przypominający piór. Jego walory użytkowe wynikają z fraktalnej, haczykowatej struktury - niezwykłe właściwości termiczne i mechaniczne puchu dorównują najnowocześniejszym włóknom polimerowym. Szczególnie ceniony na świecie jest gęsi puch pochodzący z Polski i Węgier. Wyróżnia go największa objętość klastrów powietrznych, a także wyjątkowo czysty odcień bieli. Często mylimy ze sobą nie tylko puch i pierze, ale także pierzyny i kołdry. W pierzynach wypełnienie układane jest swobodnie, co umożliwia stworzenie grubej i ciepłej, ale stosunkowo niewygodnej w użytkowaniu i utrzymaniu w czystości pościeli zimowej. Kołdry są natomiast pikowane lub dzielone na komory (przeszywane), w których układa się puch lub inne rodzaje wypełnienia. Umożliwia to stworzenie lekkiej, cienkiej i mało podatnej na odkształcenia pościeli, która doskonale sprawdza się nie tylko zimą, ale także w upalne letnie noce.

Przewiewna kołdra na letnie dni

Specyficzna struktura fizyczna puchu nadaje mu cztery zalety decydujące o jego wysokiej wartości użytkowej w ciepłe dni: izolacyjność, przewiewność, dobre wchłanianie wilgoci i lekkość. To, że puch izoluje termicznie lepiej, niż bawełna, wełna i tworzywa sztuczne oznacza, że puchowe kołdry to najlepszy wybór na lato. Cyrkulacja temperatury sprawia, że w pościeli puchowej nie tworzą się w upalne dni "wyspy ciepła". Zaletą puchu jest także przewiewność, zwłaszcza w porównaniu z wypełnieniem z materiałów syntetycznych. Ze względu na swoją sprężystość, puch wypełniony jest powietrzem (powstają w nim rozległe komory powietrzne), co umożliwia jego dobrą cyrkulację. Letnia kołdra z puchu "oddycha". Sztuczne tkaniny i wypełnienia poliestrowe nie wchłaniają wilgoci, w upalne dni są równie niekomfortowe, co bielizna i ubrania z tkanin syntetycznych. Puch wchłania natomiast wilgoć tak samo dobrze, jak bawełna. Na puchowej kołdrze nawet w najgorętsze noce nie tworzą się nieprzyjemne mokre plamy. Niesłusznie kojarzymy więc pościel puchową z zimą - także w letnie dni puch to najbardziej komfortowe wypełnienie kołder. Typowa kołdra puchowa na lato waży tylko około 1,5 kilograma - mniej, niż przeciętny koc lub pled.

Pościel puchowa w naszych sypialniach

Pościel z puchu jest miękka, lekka i przewiewna, ale także wygodna i łatwa w utrzymaniu. Komfortowa sypialnia kojarzy się właśnie z puchem, powszechnie uznawanym za najbardziej luksusowy materiał stosowany w wypełnieniach pościeli. Pikowana kołdra puchowa nie odkształca się, posłuży nam więc przez długie lata. Jest uniwersalna: zimą ogrzewa ciało, ale latem je schładza. Ze względu na niewielkie rozmiary, lekkość i dużą wytrzymałość mechaniczną, pikowane puchowe kołdry letnie można prać w pralkach: szybkie odświeżenie pościeli w gorące dni nie jest więc problemem. Także poduszki puchowe są bardzo wygodne. Stosuje się w nich jednak najczęściej nie czysty puch, ale mieszankę puchu i pierza (półpuch). Dodatek pierza zapewnia poduszce większą sztywność, co umożliwia przyjęcie zdrowej pozycji w czasie snu. Także na poduszkach puchowych nie powstają mokre plamy, dzięki czemu spanie na nich jest komfortowe również latem.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%