Zamknij

Jaka karma dla psa po sterylizacji jest odpowiednia?

09:29, 21.09.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:29, 21.09.2021

Właściciele psów mają coraz większą świadomość na temat prawidłowego karmienia swoich pupili. Miski pełne resztek zupy lub kości po mięsie zjadanym przez domowników odchodzą do lamusa. Psy otrzymują wartościowe posiłki, przygotowywane ze starannie wyselekcjonowanych składników. Sporym wyzwaniem wciąż jest jednak wybór odpowiednich posiłków dla psów kastrowanych. Jaka karma jest odpowiednia dla psów sterylizowanych?

Domowa karma dla psa po sterylizacji

Karma dla psa po sterylizacji powinna być przystosowana do szczególnych potrzeb pupila, który powinien jadać więcej lekkostrawnych składników. Pies po kastracji staje się mniej aktywny, przez co jego żywienie powinno skupić się na ograniczeniu węglowodanów. Ich nadmiar po zabiegu sterylizacji powoduje nadmierny wzrost wagi i przyczynia się do zachorowania na cukrzycę. Zbilansowana karma sprawia, że pies długo cieszy się dobrym zdrowiem, a metabolizm zwierzęcia działa bez zarzutu.

Sprawdź ofertę https://piesotto.pl/blog/jaka-karme-podawac-psu-po-sterylizacji/

Karma mokra przyrządzana w domowym zaciszu jest znacznie zdrowsza od karmy suchej. Suche posiłki są wysokoprzetworzone, dlatego w przypadku psa po kastracji powinny być jak najbardziej ograniczone lub całkowicie wyeliminowane. Mokra karma gotowana samodzielnie w przypadku psów jest najlepszym wyborem.

Jak powinno wyglądać żywienie psa po kastracji?

Żywienie psów dorosłych po zabiegu sterylizacji powinno skupiać się na ograniczeniu energetyczności posiłków. Kastracja zaburza spalanie tłuszczu i węglowodanów, gdyż pies wytwarza mniej hormonów płciowych. Jednocześnie dla jego zdrowia powinno się wybierać posiłki zawierające standardowe ilości witamin i minerałów. Stosowanie karm dietetycznych jest złym rozwiązaniem, gdyż pupil nie powinien mieć ograniczanych ilości białka lub innych składników w codziennym jadłospisie. Dietetyczna karma dla psa wysterylizowanego powinna być stosowana jedynie w sytuacji, gdy czworonóg choruje na różne zaburzenia metaboliczne lub ma inne problemy zdrowotne. 

Jeśli u psa po zabiegu kastracji pojawiają się problemy z funkcjonowaniem wątroby, z diety powinno się usunąć żółtka jajek. Aby uniknąć cukrzycy, ważna jest rezygnacja z ryżu, makaronu i innych wypełniaczy oraz dodatku cukrów. Wskazane jest natomiast podawanie większych ilości mięs wysokiej jakości: królika, indyka, cielęciny, jagnięciny, wołowiny i dziczyzny. Dodatkowo w posiłkach warto stosować zielona warzywa jak szpinak i sałata oraz marchew. W przypadku schorzeń wątroby pupil powinien jadać warzywa wyłącznie w postaci gotowanej. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%