Zamknij

Poród - co może go opóźnić?

11:12, 28.07.2021 Aktualizacja: 11:13, 28.07.2021
Skomentuj Foto: Zleceniodawca Foto: Zleceniodawca

Nie wszystkie dzieci spieszą się na świat. W wielu przypadkach mija 42. tydzień ciąży, a skurczy jak nie było, tak nie ma. Ustalony przez lekarza na początku ciąży termin jest przybliżony i często dziecko po prostu nie jest jeszcze gotowe do narodzin. W którym tygodniu poród jest bezpieczny? Kiedy i jak przyspiesza się poród? Jak wygląda poród po terminie?

Dlaczego poród się opóźnia?

Przyczyn opóźnionego porodu może być wiele i nie wszystkie świadczą o nieprawidłowościach. W wielu przypadkach wynika to z błędnie obliczonego terminu porodu. Ciąża przenoszona, o ile nie towarzyszą jej nieprawidłowości po stronie dziecka i matki, uważana jest za bezpieczną, jeśli poród opóźnia się do dwóch tygodni po terminie i nie towarzyszą temu żadne niepokojące objawy. Opóźnienie porodu może mieć miejsce, kiedy:

  • dziecko jest jeszcze niedojrzałe do życia poza macicą,
  • występują zaburzenia neurologiczne u matki,
  • nieprawidłowo pracuje mięsień macicy,
  • występują zaburzenia w układzie nerwowym ciężarnej.
  • Bezpieczny termin porodu – lepiej później niż zbyt wcześnie

Im dłużej dziecko przebywa w brzuchu mamy, tym dłużej otrzymuje przeciwciała i urodzi się silniejsze i odporniejsze. Warto jednak pamiętać, że po 42. tygodniu ciąży łożysko przestaje już powoli spełniać swoje zadanie i zaczyna obumierać. Kiedy badania to potwierdzą, zazwyczaj zleca się wywoływanie porodu. Dlatego odpowiedź na pytanie, ile dni po terminie wywołuje się poród, zależy od stanu dziecka i wydolności łożyska. Zdarza się, że decyzja o wywołaniu porodu zapadnie już w 37.-38. tygodniu ciąży, w innych przypadkach lekarze uznają za bezpieczne poczekanie z porodem do tygodnia 43.

Podstawą do sztucznego wywołania skurczów porodowych jest przede wszystkim zagrożenie życia mamy i dziecka. Lekarze mogą podjąć taką decyzję także w kilku innych przypadkach:

  • kiedy mama ma nadciśnienie, złe wyniki badań, szczególnie białko w moczu lub zatrucie ciążowe,
  • kiedy zbyt wcześnie odejdą wody płodowe, a skurczy nie ma,
  • kiedy pozycja do porodu jest nieprawidłowa,
  • kiedy wody płodowe mają zmieniony kolor,
  • kiedy dziecko w brzuchu mamy przestało rosnąć.
  • Gdy termin minął – jak przyspieszyć poród?

Kiedy zapadnie decyzja o wywoływaniu porodu, lekarz ma do wyboru kilka metod. Do najczęściej stosowanych należą:

Oksytocyna w kroplówce lub pompie infuzyjnej

To hormon, który jest produkowany przez organizm kobiety w wielu życiowych sytuacjach, np. podczas seksu. W czasie porodu oksytocyna wywołuje skurcze i zwiększa ich siłę.

Amniotomia, przebicie pęcherza płodowego

Metoda ta polega na przebiciu pęcherza płodowego specjalną igłą albo tzw. kleszczami Kochera z wykorzystaniem wziernika.

Żel prostaglandynowy

Prostaglandyny powodują zmiękczanie szyjki macicy i odejście czopa śluzowego, który ją dotąd zamykał.

Lewatywa

W poprzednich latach rutynowo wykonywano ją u kobiet przed porodem, teraz jest rzadko stosowana z uwagi na nieprzyjemne skojarzenia. Tzw. wysoka lewatywa należy do bardzo bezpiecznych sposobów wywołania porodu, bo masa kałowa w jelitach może być utrudnieniem dla rodzącego się dziecka.

Masaż szyjki macicy

Ręczne uciskanie szyjki macicy ma na celu pobudzenie jej do pracy i odklejenie dolnego bieguna pęcherza płodowego. Zabieg ten wykonuje lekarz i jest on bolesny.

Cewnik Foleya

Kiedy rozwarcie szyjki macicy wynosi ok. 1 cm, wprowadza się do niej cewnik z balonikiem wypełnionym solą fizjologiczną, który mechanicznie ją rozszerza.

Kiedy wywoływanie porodu nie przyniesie pożądanego skutku, a dodatkowo pogorszą się wyniki dziecka albo mamy, lekarze decydują o wykonaniu cesarskiego cięcia.

Ile dni po terminie wywołuje się poród?

Lekarz decyduje o wywoływaniu porodu, kiedy pęknie pęcherz płodowy, ale nie pojawią się skurcze porodowe albo trwająca akcja porodowa straci dynamikę. Najważniejszą przesłanką tej decyzji jest także zagrożenie dla rodzącej i jej dziecka. Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, by nie nadużywać przyspieszania z powodu możliwych skutków ubocznych.

Istnieją sytuacje, w których poród można indukować jeszcze przed ustalonym terminem. Dzieje się tak, kiedy dziecko jest bardzo duże lub u kobiety występuje np. cukrzyca ciążowa. Jeśli chodzi o wywołanie porodu po wyznaczonym dniu, indukuje się od 7. do 14. dnia po minionym terminie.

Materiał partnera

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%