Zamknij

Od czego zależy cena ubezpieczenia OC?

12:32, 11.05.2021 J.J Aktualizacja: 12:34, 11.05.2021
Skomentuj

W przypadku obowiązkowego, komunikacyjnego ubezpieczenia OC pojazdu nie ma stałej ceny za ochronę. Tak naprawdę każdy posiadacz pojazdu może płacić składkę w innej wysokości. Z czego to wynika? Dlaczego jeden kierowca zapłaci kilkaset złotych, a inny nawet kilkukrotnie więcej?

Składka na OC – od czego zależy?

Przy wyliczeniu ceny ubezpieczenia OC brane jest pod uwagę ryzyko, jakie TU ponosi w przypadku danego kierowcy i jego pojazdu. Żadne przepisy nie narzucają tego, na jakiej zasadzie są wyliczane składki, nie sugerują również, które czynniki powinny być decydujące. Do wyliczenia składki warto wykorzystać kalkulator OC dostępny na stronie towarzystwa ubezpieczeniowego UNIQA. Jak poszczególne czynniki wpływają na wysokość OC?

  • Czas posiadania prawa jazdy – najczęściej kierowcy, którzy uzyskali uprawnienia do prowadzenia pojazdów stosunkowo niedawno muszą się liczyć z wyższą ceną ubezpieczenia. Przeważanie zwyżka z tego powodu jest naliczana przez 3 pierwsze lata od daty uzyskania prawa jazdy.
     
  • Historia przebiegu ubezpieczenia – duże znaczenie dla towarzystwa ma to, jakim dotychczas klientem był dany posiadacz pojazdu. Jeśli z jego polisy OC wypłacane były odszkodowania, to musi się on liczyć z tym, że wpłynie to na wyższą składkę. Natomiast na obniżenie ceny może liczyć w przypadku jazdy bezszkodowej.
     
  • Wiek kierowcy – ten czynnik również ma duży wpływ na cenę za ubezpieczenie samochodu. Statystyki wypadków i kolizji przedstawiają, w jakim wieku kierowcy najczęściej są sprawcami takich zdarzeń i ten czynnik jest brany pod uwagę przy wyliczaniu ceny za ubezpieczenie OC. Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w 2020 roku zdecydowanie najwyższym wskaźnikiem liczby wypadków na 10 tys. populacji charakteryzowali się kierowcy w wieku od 18 do 24 lat. Spowodowali oni 3774 wypadki, w których zginęło 431 osób, a 4714 odniosło obrażenia. Wspomniany wskaźnik wynosił w ich przypadku 13,82, natomiast na drugiej pozycji znaleźli się kierowcy, którzy mają od 25 do 39 lat z wynikiem 7,83. Dla porównania, w przypadku seniorów, czyli osób od 60. roku życia, wskaźnik ten osiągnął 3,55. Z tego powodu młodzi muszą się liczyć z wyższą ceną za OC. Najczęściej obowiązuje ona do 26. roku życia.
     
  • Pojazd – znaczenie mają m.in. marka, model i rodzaj auta, pojemność silnika. Z reguły z wyższą składką wiąże się ubezpieczenie pojazdu sportowego, o dużej pojemności silnika, natomiast mniej za OC zapłacimy w przypadku małego auta miejskiego. Przy wyliczaniu ceny za OC najczęściej konieczne jest sprawdzenie przebiegu samochodu, ale nie zawsze rzutuje to na cenę.
  • Liczba korzystających z pojazdu – istotne jest to, jak wiele osób będzie jeździć danym autem, a szczególnie, czy wśród nich będą młodzi kierowcy.
     
  • Miejsce użytkowania – ważniejsze od miasta, w którym rejestrujemy pojazd jest to, gdzie będzie on użytkowany. Na niższą składkę najczęściej mogą liczyć kierowcy, którzy jeżdżą autem głównie w małych miejscowościach.
     
  • Stan cywilny – z reguły niższą kwotę za ubezpieczenie zapłacą kierowcy, którzy założyli już rodzinę i najczęściej podróżują z dziećmi, a wyższą opłatę będą musieli uiścić single.

To nie wszystkie czynniki, które mogą mieć wpływ na cenę ubezpieczenia OC. Dlatego, jak zostało wspomniane, składkę warto wyliczyć za pomocą kalkulatora, gdyż wtedy możemy się dowiedzieć, ile dokładnie będzie nas kosztować taka ochrona. 

Materiał partnera

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%