Zamknij

Sprzedaż nieruchomości – jakie dokumenty należy przygotować do notariusza?

art. sponsorowany + 10:59, 31.03.2025 Aktualizacja: 11:00, 01.04.2025

Umowa sprzedaży domu lub mieszkania nie może się odbyć bez aktu notarialnego. Tylko dopełnienie ściśle określonych formalności w obecności notariusza gwarantuje skuteczne przeniesienie własności, stanowiące podstawę do zmian w księdze wieczystej. Jakie dokumenty powinna przygotować strona sprzedająca? Jak zadbać o bezpieczeństwo transakcji? Poniższy artykuł wyjaśnia te kwestie.

Sprzedaż domu lub mieszkania z rynku wtórnego wymaga okazania określonych dokumentów oraz podpisania umowy przez obie strony w kancelarii notarialnej. Wizyta u notariusza nie tylko jest wymagana przez przepisy, ale dodatkowo stanowi zabezpieczenie oraz daje pewność, że cały proces odbywa się zgodnie z prawem. Z tego wpisu dowiesz się, co będzie potrzebne do sprzedaży nieruchomości w formie aktu notarialnego.

Co musi przygotować strona sprzedająca?

Każda czynność notarialna poprzedzona jest sprawdzeniem dokumentów potwierdzających tożsamość stron, na przykład dowodu osobistego lub paszportu. Jednak oprócz tego strona sprzedająca powinna także przygotować inne wymagane dokumenty.

Tytuł własności i numer księgi wieczystej

Umawiając się na sprzedaż nieruchomości w kancelarii notarialnej w Katowicach lub innej miejscowości, warto od razu podać notariuszowi numer księgi wieczystej. Na jego podstawie kancelaria przygotuje potrzebne informacje dotyczące nieruchomości.

Sprzedając dom lub mieszkanie z rynku wtórnego, należy także przedstawić w kancelarii notarialnej tytuł własności do nieruchomości. Może to być akt notarialny, akt poświadczenia dziedziczenia lub postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku – w zależności od sposobu wejścia w posiadanie domu lub mieszkania.

W przypadku nieruchomości obciążonej hipoteką

Jeśli dom lub mieszkanie, które chcesz sprzedać, jest obciążone kredytem hipotecznym, konieczne będzie dodatkowo uzyskanie od banku specjalnego zaświadczenia z informacjami dotyczącymi spłaty kredytu oraz przyrzeczeniem wydania zgody na zwolnienie zabezpieczeń przez bank po całkowitej spłacie hipoteki.

Sprzedaż nieruchomości stanowiącej odrębny lokal

W przypadku sprzedaży mieszkania, które stanowi samodzielny lokal mieszkalny, oprócz numeru księgi wieczystej oraz tytułu własności strona sprzedająca powinna przygotować także:

  • zaświadczenie o braku zaległości z tytułu opłat czynszowych;
  • zaświadczenie o braku osób zameldowanych w lokalu;
  • zaświadczenie o zapłacie podatku od spadku lub darowizny albo o zwolnieniu z tego podatku (gdy mieszkanie zostało nabyte drogą spadku lub darowizny po 1 stycznia 2007 r.);
  • zaświadczenie o rewitalizacji (gdy nieruchomość jest zlokalizowana w obszarze rewitalizacji).

Nieco inne dokumenty będą potrzebne w przypadku sprzedaży mieszkania stanowiącego spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Jeśli chcesz sprzedać taki lokal u notariusza w Katowicach czy innej miejscowości, zapytaj w wybranej kancelarii notarialnej o wymagane zaświadczenia i formalności.

Źródło: https://notariusz-kochanowskiego18.pl/

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%