Zamknij

Jak zoptymalizować finanse grupy kapitałowej? Zobacz, na czym polega konsolidacja finansowa!

art. sponsorowany + 08:13, 29.07.2024 Aktualizacja: 08:13, 29.07.2024

Efektywne zarządzanie finansami w przedsiębiorstwie jest kluczowe z ekonomicznegoi rozwojowego punktu widzenia. Im lepsza rentowność przedsiębiorstwa i wysoka płynności finansowa, tym większe szanse na rozwój działalności w przyszłości. Na czym jednak polega konsolidacja finansowa w przypadku grup kapitałowych? Przeczytaj artykuł i sprawdź!

Procedury związane z konsolidowaniem finansów w firmie polegają przede wszystkim na pełnej integracji zobowiązań z wielu jednostek przynależnych do jednej grupy kapitałowej.To oznacza, że przedsiębiorstwo w ramach konsolidacji sprawozdań finansowych dąży do przygotowania jednolitego dokumentu ułatwiającego zarządzanie budżetem firmy.

Dowiedz się więcej o konsolidacji sprawozdań finansowych spółek: https://solemis.com/efektywna-konsolidacja-finansowa/.

Na czym polega i w jakiej formie jest realizowana konsolidacja sprawozdań finansowych?

Działania związane z konsolidacją sprawozdań finansowych mają na celu poprawę sposobów zarządzania ryzykiem. To działania wpływające na efektywność planowania strategicznego udziałów.

Aby skutecznie konsolidować sprawozdania finansowe, warto wdrożyć w firmie profesjonalne oprogramowanie komputerowe. Dzięki temu zapewniasz sobie wysoką precyzję przetwarzania danych, a także zgodność dokumentacji z najnowszymi standardamii wymogami prawnymi.

W ramach konsolidacji sprawozdań finansowych możesz wykorzystać kilka metod działania np. metodę pełną, proporcjonalną oraz praw własności lub kapitału własnego.

Konsolidacja pełna

Metoda pełna jest najczęściej stosowaną metodą konsolidacji, gdy jednostka dominująca posiada kontrolę nad spółkami zależnymi, posiadając ponad 50% udziałów. W tym przypadku aktywa, zobowiązania, przychody i koszty jednostek zależnych są w pełni włączanedo skonsolidowanego sprawozdania finansowego.

Konsolidacja proporcjonalna

Metoda proporcjonalna stosowana jest, gdy kilka podmiotów wspólnie zarządza przedsiębiorstwem. Tutaj jednostka dominująca konsoliduje tylko proporcjonalny udziałw aktywach, zobowiązaniach, przychodach i kosztach.

Konsolidacja praw własności

Metoda praw własności jest używana, gdy jednostka posiada istotny wpływ na jednostkę zależną, mając od 20% do 50% udziałów.

Konsolidacja kapitału własnego

Tę metodę stosuj w specyficznych sytuacjach, takich jak: oddzielne segmenty przedsiębiorstwa zarządzane jako oddzielne podmioty.

Konsolidacja a analityka sprzedaży – jak robić to dobrze?

Jeśli zamierzasz konsolidować sprawozdania finansowe w grupie kapitałowej, koniecznie dowiedz się też, na czym polega analityka sprzedaży (inaczej analiza rentowności).

Więcej na ten temat przeczytasz na stronie: https://solemis.com/rozwiazania/raportowanie-i-analityka/.

Działania związane z analizą sprzedaży przekładają się na skuteczność planowanej strategii działania w obrębie finansów przedsiębiorstwa. Wykorzystując sprawdzone oprogramowanie, możesz łatwo przetwarzać dane ERP i oceniać szanse oraz zagrożenia rynkowe dla biznesu.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%