Krobskie Dni Seniora ruszyły pełną parą. Przez najbliższe dwa tygodnie to najstarsi mieszkańcy będą wyznaczać rytm życia miasta, lecz wcale nie oznacza to, że będzie on spokojniejszy niż zazwyczaj. Sobotnia inauguracja imprezy była zaledwie przedsmakiem tego, co będzie działo się w kolejnych dniach.
Tegoroczne „Dni Seniora” zostały zorganizowane przez grupę nieformalną „Razem dla seniorów”, działającą przy M-GOPS w Krobi, oraz przez Uniwersytet Trzeciego Wieku w Krobi. Inicjatywa otrzymała dofinansowanie w wysokości 5 tys. zł w ramach konkursu „Wielkopolska Wiara Aktywnie Działa” w ramach środków z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Celem projektu jest zwiększenie aktywności seniorów z gminy Krobia poprzez zintegrowanie działań instytucji i organizacji działających na ich rzecz.
„Dni Seniora” będą odbywać się w dniach 10-26 października. Wybór tego miesiąca na realizację projektu nie był przypadkowy – 1 października obchodzimy bowiem Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, natomiast 20 października przypada Europejski Dzień Seniora. - Wszystkim Seniorom z okazji ich święta życzę zdrowia, nieustającej energii i pogody ducha. Życzę, by jesień ich życia była pełna różnorodnych barw, była czasem realizacji wszystkich marzeń i rozwijania pasji – mówiła Anna Krzyżostaniak, kierownik M-GOPS w Krobi podczas uroczystej inauguracji imprezy.
Aby dotrzeć do jak najszerszej grupy seniorów, także tych, którzy na co dzień nie udzielają się w żadnej z grup zrzeszających osoby starsze, w sobotnie przedpołudnie, 10 października, zorganizowano „Jarmark rozmaitości” na Wyspie Kasztelańskiej. Wybór czasu i miejsca był zabiegiem dokładnie przemyślanym. - Chcieliśmy, żeby osoby, które są na targu, słyszały, że coś się dzieje – wyjaśnia Anna Krzyżostaniak. Młodzi wolontariusze zachęcali do udziału w imprezie, która obfitowała w atrakcje. Wśród wystawców nie zabrakło Kół Gospodyń Wiejskich z Wymysłowa, Starej Krobi, Niepartu i Chwałkowa, Domów Pomocy Społecznej, Środowiskowego Domu Samopomocy, GCKiR im. Jana z Domachowa Bzdęgi w Krobi, lokalnych przedsiębiorców, Fundacji Ziemi Krobskiej im. prof. Rajmunda Teofila Hałasa oraz krobskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Ten ostatni w Sali Przemysła II zorganizował okolicznościową kafejkę, gdzie można było się rozgrzać i pogawędzić w miłym towarzystwie.
Jarmark połączono z obchodami przypadającego tego dnia Światowego Dnia Drzewa. Seniorzy zasadzili z tej okazji dwa drzewka - jedno przy „Orliku”, drugie natomiast – w parku. Kolejnym sposobem na zaznaczenie swojej obecności była możliwość wyrażenia swojej opinii w sprawie Strefy Płatnego Parkowania – każdy chętny mógł wypełnić ankietę.
Odbyły się również liczne występy artystyczne – na scenie zaprezentowały się zespoły folklorystyczne, kabaret „Za pięć dwunasta” działający przy Klubie „Złota Jesień” oraz Dziecięco-Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Krobi. Zgromadzona publiczność wysłuchała też monologu biskupiańskiego w wykonaniu Weroniki Przybył z Grupy Teatralnej „Na Fali”.
Oficjalne rozpoczęcie „Dni Seniora” w Gminnym Centrum Kultury i Rekreacji im. Jana z Domachowa Bzdęgi w Krobi odbyło się tego samego dnia wieczorem, a uczestniczyli w nim seniorzy oraz zaproszeni goście, wśród których nie zabrakło burmistrza Sebastiana Czwojdy. Inaugurację uświetnił koncert Zespołu „Semplicze” z Lubinia oraz… „Biskupiański striptiz” w wykonaniu Grupy „Kryza”. Owacjom i okrzykom zachwytu nie było końca.
Co będzie dziać się w kolejnych dniach? Program imprezy jest niezwykle bogaty, a znajdują się w nim m.in. koncerty, wieczorek poetycki, warsztaty rękodzielnicze oraz spotkania dotyczące zdrowia, urody i bezpieczeństwa seniorów. Partnerami wydarzenia są: Urząd Miejski w Krobi, Polski Związek Emerytów i Rencistów – Koło nr 3 w Krobi, Klub „Złota Jesień”, DPS w Rogowie, Chwałkowie i Chumiętkach, SDŚ w Chwałkowie, ZSSPiG w Krobi, Biblioteka Miasta i Gminy Krobia, GCKiR w Krobi, ZSOiZ w Krobi oraz KPP w Gostyniu.
Warto wspomnieć, że „Dni Seniora” obchodzone były także w roku ubiegłym, lecz wówczas była to zaledwie… jednodniowa uroczystość. - Z rozmów z seniorami wynikało, że chcieliby zorganizować coś na dłuższy okres. (…) Planując organizację „Dni Seniora”, braliśmy pod uwagę głos seniorów, ich potrzeby – to oni decydowali o kształcie programu – wyjaśnia Anna Krzyżostaniak, nie kryjąc zadowolenia. Takie podejście do tematu jest niewątpliwie kluczem do sukcesu, ponieważ sprawia, że osoby starsze z niezwykłym zapałem i radością uczestniczą w obchodach swojego święta. Istnieje spora szansa, że stanie się ono doroczną tradycją i kolejnym sympatycznym „znakiem rozpoznawczym” gminy Krobia.
JK. foto: M-GOPS w Krobi, JK
Kasia21:23, 11.10.2015
Ja tam nie mam czasu na jakieś dni seniora, wiele ciekawszych rzeczy robię , pomagam innym i też się przy tm bawię.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gostyn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Gostyńskie kosze na śmieci. Znikają, pojawiają się ...
Ile kąśliwych komentarzy ,a przecież ten człowiek rozwiązał problem śmieci poprzez usunięcie śmietników (Genialne) jednocześnie sporo oszczędzając ,nie ma śmieci nie trzeba sprzątać.Widze tutaj ogromny potencjał drzemiący w tym panu.Osmielilbym się go nawet porównać do Ilona maska , wizjoner ,takich ludzi nam trzeba
❤️❤️❤️❤️
08:14, 2025-07-02
Trwa budowa nowego marketu w powiecie. Praca wre na...
Wszystko fajnie ale jeśli to już jest budowa to trzy dni prace są a tablicy informacyjnej nie ma Gdzie są urzędasy od sprawdzania
Budowa
07:50, 2025-07-02
Gostyńskie kosze na śmieci. Znikają, pojawiają się ...
serio !!!! codziennie opróżniane. W urzędzie aż huczy że coś poszło nie tak z tymi koszami ktoś coś wyjaśni jak było- mówią że poszły na sprzedaż czy to PRAWDA Panie Dyrektorze?
mieszkanka
06:17, 2025-07-02
Trwa budowa nowego marketu w powiecie. Praca wre na...
Tą ziemię kupił ojciec obecnego wójta Piasków a teraz sprzedał dla Dino już dawno było wiadomo że tam będzie Dino
Cxdfc
05:59, 2025-07-02