Zamknij
REKLAMA

W rocznicę zakończenia walk koncertowo uczcili pamięć bohaterów

13:28, 17.02.2020 | MiS
REKLAMA
Skomentuj

16 lutego 1919 roku zakończyło się zwycięskie Powstanie Wielkopolskie. Z tej okazji w gminie Krobia uczczono powstańców koncertem przeplatanym wierszami i krótkimi filmami przygotowanymi przez uczniów. Młodzi ludzi opowiadali w nich czym jest dla nich patriotyzm i kogo uważają za bohatera.

Mieszkańcy gminy Krobia upamiętnili powstańców wielkopolskich biorąc udział w uroczystościach upamiętniających 101. rocznicę tych wydarzeń. Złożono kwiaty i znicze w miejscach pamięci, odprawiono mszę św. w intencji powstańców, odbył się również koncert ku "Pamięci Powstańców Wielkopolskich" w GCKiR w Krobi.

- Spotkaliśmy się tu dzisiaj, aby upamiętnić powstańców wielkopolskich, świętować zwycięstwo wolności, które było efektem zrywu powstańczego - mówiła Elżbieta Dopierała, przewodnicząca Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Krobi przypominając, że w powstańczych szeregach nie zabrakło również mieszkańców gminy Krobia. - Data dzisiejszego spotkania nie jest przypadkowa - 16 lutego 1919 roku zdobycze powstańców potwierdził rozjem zawarty w Trewirze podpisany przez Niemcy i państwa Ententy, jednak ostateczne zwycięstwo przypieczętowało podpisanie 28 czerwca 1919 traktu wersalskiego w wyniku czego do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska - mówiła do zebranych Elżbieta Dopierała. Burmistrz Łukasz Kubiak podkreślał, że historie należy znać, ale przede wszystkim rozumieć i wyciągać z niej wnioski, by negatywne wydarzenia nie miały już miejsca. - Musimy sobie zadać pytanie co jest dzisiaj najważniejsze z perspektywy współczesnego patrioty i wydaje mi się, że najważniejsza dzisiaj jest edukacja obywatelska, jaką prowadzimy jako rodzicie, dziadkowie, nauczyciele - mówił burmistrz Łukasz Kubiak.

Po oficjalnych przemówieniach na scenie pojawili się uczniowie gminnych szkół, Dziecięco-Młodzieżowa Orkiestra Dęta działająca przy GCKiR oraz chór Harmonia. Koncert był przeplatany wierszami i krótkimi nagraniami podczas których uczniowie opowiedzieli czym jest dla nich patriotyzm i kto według nich jest bohaterem. Po zakończeniu uczestników poczęstowano tortem.

[ALERT]1581942340595[/ALERT]

(MiS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gostyn24.pl | Prawa zastrzeżone