Zamknij

Przyszli kucharze uczyli się nowych potraw, monterzy stworzyli herb, a specjaliści od reklamy pracowali w instytucjach publicznych...

16:28, 04.12.2018 MM Aktualizacja: 17:03, 04.12.2018
Skomentuj

W Zespole Szkół Zawodowych w Gostyniu odbyło się podsumowanie projektu „Mobilni specjaliści”. Impreza połączono z obchodami dziesięciolecia współpracy pomiędzy Ośrodkiem Doskonalenia Zawodowego we Frankfurcie nad Odrą a gostyńską placówką.

Już ponad dwustu uczniów skorzystało z zagranicznych praktyk zawodowych w Frankfurcie nad Odrą, organizowanych na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat przez Zespół Szkół Zawodowych w Gostyniu we współpracy z tamtejszym Ośrodkiem Doskonalenia Zawodowego. Gostyńscy uczniowie odebrali dziś honorowane we wszystkich krajach Unii Europejskiej Certyfikaty Europass

Po oficjalnym rozpoczęciu uroczystości związanej z 10-leciem współpracy, młodzież pokazała kilka prezentacji oraz filmów nawiązujących do pobytu w Niemczech i ukazujących potrzebę kształcenia specjalistów w różnych zwodach. Koszt realizacji tegorocznego projektu „Mobilni specjaliści” wyniósł 340 000 zł. Dla uczniów ZSZ w Gostyniu był jednak zupełnie darmowy. - Uczestnicy nie partycypowali żadnych kosztów. Nie byłoby tego, gdyby nie osoby, które poświęcają sporo czasu na napisanie tych projektów. - mówił Maciej Marcinkowski, Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Gostyniu. W swoim przemówieniu dyrektor zwrócił też uwagę jak cenne są tego typu inicjatyw, prowadzące do ogólnego rozwoju uczniów. - Projekty są po to, abyście się rozwijali, mogli zapoznać z inną kulturą, spróbować porozmawiać w innym języku, ale także rozwijać swoje zainteresowania zawodowe.

Z kolei starosta Robert Marcinkowski, były uczeń ZSZ w Gostyniu zaznaczył, że dzisiejsza młodzież godnie reprezentuje nasz powiat i jest jego wizytówką poza granicami kraju. - Docierają do mnie pozytywne głosy. Jako młodzież Zespołu Szkół Zawodowych godnie reprezentujecie nasz powiat i jesteście wizytówką Polski, a przede wszystkim naszego regionu za granicą, ucząc się nowych kompetencji, ale także poznając Europę, poznając świat.

Uczestnicy projektu odebrali też Certyfikaty Europass, honorowane we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Dokument ten potwierdza zdobyte zdobyte przez nich kwalifikacje i umiejętności.

W tym roku na zagraniczny staż do Frankfurtu wyjechało 50 uczniów. Pierwsza grupa (25 osób) odbyła praktyki jeszcze przed wakacjami - w maju, natomiast druga wróciła z wyjazdu kilka tygodni temu - 16 listopada. Przyszli kucharze uczyli się nowych potraw, monterzy stworzyli herb Cechu Rzemiosł Różnych, a specjaliści od reklamy pracowali w instytucjach publicznych. Ich zadaniem było przygotowanie strategii reklamowej dla miasta i ośrodka, który zamieszkiwali. - W projekcie wzięli udział przyszli kucharze, monterzy suchej zabudowy oraz robót wykończeniowych w budownictwie i technicy organizacji reklamy. W ośrodku doskonalenia zawodowego we Frankfurcie, na jednym kompleksie,młodzież ma możliwość udziału w bardzo dobrze wyposażonych pracowniach zawodowych. Młodzież otrzymuje wszelakie certyfikaty, najważniejszym jest Europass. Jest on honorowany we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Tym dwujęzycznym dokumentem mogą posługiwać się, szukając pracy poza granicami kraju. - mówi Magdalena Jasik-Wiśniewska koordynator projektu i współpracy międzynarodowej w Zespole Szkół Zawodowych.

Po części oficjalnej obchodów 10-lecia współpracy z Ośrodkiem Doskonalenia Zawodowego we Frankfurcie , na scenie pojawił się zespół Semplicze z programem artystycznym

(MM)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%