Zamknij

Zdaniem Ewy Ulanickiej - dyrektor PSSE w Gostyniu - to jeszcze nie jest epidemia, ale niewykluczone, że najgorsze dopiero przed nami

15:02, 22.02.2018 MiS
Skomentuj

W ostatnich tygodniach w Polsce znacznie wzrosła liczba zachorowań na grypę. Z każdym dniem chorych przybywa także na terenie województwa wielkopolskiego. W powiecie gostyńskim z powodu grypy lub jej podejrzenia skierowanie do szpitala otrzymało pięcioro mieszkańców.

Wiadomości na temat liczby zdiagnozowanych przypadków grypy w Wielkopolsce mogą niepokoić. Od początku roku na terenie naszego województwa zachorowało blisko 170 tysięcy osób, blisko 800 z nich zostało hospitalizowanych. Największą zapadalność (75980) zaobserwowano wśród osób pomiędzy 15 a 64 rokiem życia. W całej Polsce odnotowano około 3 milionów zachorowań na grypę, z czego w czterech przypadkach choroba zakończyła się śmiercią

W powiecie gostyńskim od początku roku do połowy lutego na grypę zachorowało 446 osób. - Nie jest to jeszcze epidemia, ale możemy mówić o wzmożonej fali zachorowań, która pojawia się średnio co drugi rok - mówi Ewa Ulanicka, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gostyniu. - Musimy jednak pamiętać, że sezon grypowy cały czas trwa i przez ostatnie dwa tygodnie w naszym regionie trwały ferie zimowe. Dzieci nie przebywały w dużych skupiskach. Zobaczymy, jak sytuacja rozwinie się w kolejnym tygodniu, trochę się tego obawiamy - wyjaśnia dyrektor Ulanicka.

Największą zapadalność na grypę odnotowano wśród osób pomiędzy 15 a 64 rokiem życia (236), wśród dzieci w wieku od 0 do 14 lat (192). Najmniej przypadków zachorowań stwierdzono u osób powyżej 65. roku życia, bo zaledwie 13. Z powodu grypy lub jej podejrzenia skierowanie do szpitala otrzymało pięcioro mieszkańców powiatu gostyńskiego. - Była to czwórka dzieci i jedna osoba dorosła - potwierdza Ewa Ulanicka, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gostyniu.

Jak uchronić się przed grypą? Specjaliści przekonują, że najskuteczniejszym sposobem zapobiegania infekcjom i powikłaniom powodowanym przez wirusy grypy są szczepienia. Niezwykle ważne jest także przestrzeganie zasad higieny, między innym częste mycie rąk oraz kichanie i kasłanie w zgięcie łokciowe. Dzięki temu dłonie nie zostaną skażone wirusem i chory nie przeniesie go na inne osoby. W miejscach publicznych i środkach transportu należy unikać niepotrzebnego dotykania powierzchni i elementów ich wyposażenia. Zaleca się, by zgłosić się do lekarza przy wystąpieniu objawów takich jak gorączka, bóle głowy, bóle mięśniowo-stawowe, kaszel, ból gardła lub duszność. W przypadku podejrzenia lub rozpoznania grypy nie należy chodzić do pracy i pozostać w domu.

Grypa zwykle atakuje nagle i wywołuje silną gorączkę, często powyżej 39 stopni C. Objawia się bólami mięśni, stawów oraz głowy. W przeciwieństwie do przeziębień, w czasie grypy rzadko występuje katar, bardziej charakterystyczny dla niej jest natomiast suchy, męczący kaszel. Grypa może mieć również przebieg bezobjawowy lub z niewielkimi objawami.

(MiS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%