Zamknij
REKLAMA

O renowację obelisku wnioskowali mieszkańcy, interweniował też radny Mirosław Żywicki. Ostatecznie pomnik wymieniono na nowy

12:12, 07.12.2017 | MiS
REKLAMA
Skomentuj

Poprzedni pomnik był już w bardzo złym stanie. Postawiony w latach 70. monument dosłownie się sypał. Zapadła decyzja o ustawieniu na przykościelnym cmentarzu nowego, który przez kolejne lata będzie upamiętniał obywateli ziemi gostyńskiej rozstrzelanych przez hitlerowców w Klonach.

Dokładnie 8 grudnia 1939 roku hitlerowcy rozstrzelali sześciu mieszkańców ziemi gostyńskiej - Leona Jarczyńskiego, Wincentego Glinkowskiego i Wojciecha Kaczmarka z Siemowa, Zygmunta Grabarczyka z Siedlca, Tomasza Ratajczaka z Rębowa oraz Stanisława Adamskiego ze Skokowa. Miejscem egzekucji była żwirownia w Klonach, a rozstrzelanych pochowano na cmentarzu w Starym Gostyniu.

O tragicznych wydarzeniach sprzed lat przypominał mieszkańcom pomnik, który powstał w latach 70. Wykonany z piaskowca monument był jednak w bardzo złym stanie, a wręcz szpecił. - Piaskowiec jest takim surowcem, który dość mocno degraduje się - tłumaczy Tomasz Barton z GOK "Hutnik", który odpowiada za miejsca pamięci w gminie Gostyń. O renowację obelisku wnioskowali mieszkańcy, interweniował też radny Mirosław Żywicki. Ostatecznie pomnik wymieniono na nowy. - Wykonany został z granitu, który pozwoli na łatwiejsze utrzymanie w czystości i poprawi estetykę miejsca pamięci - mówił Tomasz Barton. Zmieniono kształt pomnika, ale jego treści nie uległy zmianie. Pośrodku widnieją nazwiska rozstrzelanych. Po lewej stronie orzeł biały – symbol Rzeczypospolitej, a po prawej stronie słowa "Cześć ich pamięci". - Zniknęła jedynie data jego powstania - mówił szef GOK "Hutnik". Budowa nowego pomnika kosztowała gminny budżet około 7 tys. złotych.

W piątek 8 grudnia w Starym Gostyniu i w Klonach odbędą się uroczystości ku czci ofiar egzekucji z 1939 roku, które rozpoczną się mszą odprawioną w kościele parafialnym w Starym Gostyniu o godz. 11.00. Po nabożeństwie uczestnicy przejdą na cmentarz, gdzie okolicznościowe przemówienie wygłosi zastępca burmistrza Gostynia. Następnie na miejscu egzekucji w Klonach wieniec od społeczeństwa gminy Gostyń złoży delegacja Rady Miejskiej.

(MiS)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gostyn24.pl | Prawa zastrzeżone