Zamknij

Zdaniem burmistrza problem wymaga nie tylko uwagi, ale też konkretnych działań, bo stan powietrza jest coraz gorszy

11:26, 20.02.2018 m Aktualizacja: 13:15, 20.02.2018
Skomentuj

Gmina Krobia wciąż pracuje nad samorządowym programem walki z zatruwaniem powietrza przez piece starego typu. Burmistrz zapewnia, że przedstawi program w najbliższym czasie i jednocześnie przyznaje, że stan powietrza głównie w Krobi nie napawa optymizmem.

Rozmowy na temat możliwości uruchomienia w gminie programu dopłat zachęcających do wymiany pieców, podobnego do tych, które wprowadzają duże miasta, w gminie Krobia toczą się od dłuższego czasu. Niedawno sprawę przypomniał radny Mariusz Duda, który zwrócił uwagę na problem i przyznał, że dostęp do informacji o formach dofinansowań – tych krajowych – wymaga również pomocy gminnej.

- Proszę, aby w ramach działu dotyczącego informacji dla mieszkańców zamieścić na stronie internetowej gminy formy źródeł, z których można pozyskać fundusze. Z początkiem roku instytucje, które takiego wsparcia udzielają, ogłaszają dane o planowanych programach pomocowych – przyznał radny Duda.

Zdaniem burmistrza Krobi problem wymaga nie tylko uwagi, ale też konkretnych działań. Stan powietrza głównie w Krobi nie jest zadowalający. - Uchwała samorządu województwa wielkopolskiego dotycząca zanieczyszczenia powietrza przedstawia w mieście Krobia wysoki stopień zapylenia, co na pewno nie wpływa dobrze na zdrowie naszych mieszkańców. Przeznaczenie środków publicznych na program wsparcia wymiany pieców przez naszych mieszkańców może przyczynić się do zastosowań lepszych urządzeń grzewczych. Rozważamy takie kwestie i w najbliższym czasie przedstawimy projekty uchwały, które mogłyby takie działania wprowadzić w naszej gminie – mówił burmistrz Sebastian Czwojda.

Na razie nie wiadomo, kiedy program zostanie upubliczniony. Wciąż trwa jego opracowywanie. W dużych miastach dopłaty do wymiany pieca sięgają kilku tysięcy złotych. Koszt nowych urządzeń waha się od 8 do 15 tysięcy złotych w średniej wielkości domu jednorodzinnym. Część miast, jak Lublin, zdecydowała o kontynuacji programu dofinansowań przez cały rok, a nie tylko w okresie grzewczym.

(m)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(8)

ekologekolog

3 15

a w Gostyniu niby co jest > dla przykładu : centrum węglowe - polna ,robotnicza, wilowa, spokojna , zacisze etc. i drugim śląsku na terenie Gostynia jakim jest okolica cukrowni . tam dront powinien latać cały dzień i noc . inwestycja zwraca sie po 24h. można pójść dalej proponuje zamontować w tych okolicach czujniki zadymienia uruchomić stronę internetową podać do publicznej wiadomości gdzie to sprawdzić i ludzie którzy tam mieszkają może się obudza ja zobaczą w jakim środowisku żyją i co wdychają no i zatruwają innych .pozdrawiam ukłony dla straży miejskiej o bardziej szczegółowe i częstsze kontrole w tych obszarach. 09:13, 21.02.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Rozsądny Rozsądny

3 1

A kolega przepraszam jeździ śmierdzącym Dieslem? Bo ja autem na gaz, to może powinieneś kolego dostać dofinansowanie na wymianę auta? 23:23, 22.02.2018


reo

13 4

strzel se barana kolego 09:59, 21.02.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

palnikwerypalnikwery

0 2

Czekamy na dofinasowanie do nowych kotłow które nie dymniom
www.facebook.com/palnikwery
www.eko-wery.eu 21:56, 21.02.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Do RozsądnyDo Rozsądny

0 2

A kolega przepraszam jeździ śmierdzącym Dieslem? Bo ja autem na gaz, to może powinieneś kolego dostać dofinansowanie na wymianę auta? 11:19, 23.02.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NickNick

0 3

W Pogorzeli to palą sklejkami że stolarni na Błoniu 13:06, 23.02.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

jaja

1 2

Na Fabrycznej i Na Kanii porażka tak dymią że strach ruszyć się z domu. Najgorsza część miasta ..... 19:36, 23.02.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

diseldisel

0 0

wole dieslem niz na gaz bo przy wypadku mozna wyleciec w powietrze i diesle sa zywotniejsze 15:54, 24.02.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%