Wielu z nas kocha ubrania, ale kiedy się zużyją, albo przestaną się nam podobać stają się kłopotem. Co robić z tekstyliami, kiedy przepełnione szafy nie chcą się domykać? Zwykle decydujemy się oddać je komuś innemu, dając ubraniom drugie życie, albo po prostu wyrzucamy do śmieci. Na pewno nie powinniśmy wrzucać ich do przydomowych pojemników. Dlaczego? Temat powraca za sprawą nowych przepisów, które zaczną obowiązywać z początkiem 2025 roku.
Co mieszkańcy naszego regionu robią z niepotrzebnymi ubraniami? Ci, którzy nie chcą ich wyrzucać pakują wszystko do kontenerów PCK lub innych, zarządzanych przez prywatne firmy. Coraz częściej jednak docierają do nas informacje o zniszczonych pojemnikach, albo odpadach, których nie powinno w nich być. Problem jest tak duży, że np. w Pogorzeli pojemniki PCK zniknęły z dnia na dzień. W gminie Gostyń umowa z Polskim Czerwonym Krzyżem obowiązuje do końca roku i na razie nie jest przedłużona. Charakterystyczne pojemniki znikają lub są niszczone więc mieszkańcy niechętnie z nich korzystają.
Co jeśli odzież po prostu chcemy zutylizować? Na pewno nie powinniśmy wrzucać ich do naszych przydomowych pojemników na śmieci zmieszane. Temat powraca za sprawą nowych przepisów, które z początkiem roku 2025 nakazują nam traktować tekstylia jako osobną frakcję odpadów.
– Obowiązek odrębnego zbierania tekstyliów wchodzi na terenie całego kraju od przyszłego roku, natomiast na terenie Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego ten obowiązek został wprowadzony już blisko 4 lata temu. Od tego czasu osoby mieszkające na terenie, który obejmuje Związek, nie powinny wrzucać tekstyliów do odpadów zmieszanych – tłumaczy Eugeniusz Karpiński, przewodniczący Zarządu Związku.
Wbrew temu co można usłyszeć, KZGRL nie zamierza wprowadzać dodatkowego pojemnika czy worka na tego rodzaju odpady. Związek nie planuje też zbiórek podobnych do tych jakie przeprowadza przy okazji gabarytów.
- Chcę zdementować pojawiające się w przestrzeni publicznej informacje, że trzeba będzie się wyposażyć w dodatkowy pojemnik do odzieży i tekstyliów. Jest to nieprawda. KZGRL wyprzedził ustawowy obowiązek segregacji tekstyliów na mocy aktów prawa miejscowego. Dla naszych mieszkańców absolutnie nic się nie zmienia – mówi Eugeniusz Karpiński, przewodniczący Zarządu Związku.
Mieszkańcy gmin należących do KZGRL mają obowiązek segregować tekstylia już od lat i w razie konieczności odwieźć je do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów. W przypadku gminy Gostyń jest to PSZOK w Goli.
Warto dodać, że wrzucanie odzieży do śmieci zmieszanych może być potraktowane jako brak prawidłowej segregacji, a wówczas Związek ma prawo nałożyć dodatkową opłatę za gospodarowanie odpadami.
– Właściciel posesji, gdzie nastąpiła zła segregacja odzieży, otrzyma opłatę podwyższoną, która w tej chwili wynosi 70 zł – przypomina Eugeniusz Karpiński, przewodniczący Zarządu Związku.
[ZT]72522[/ZT]
[ZT]72428[/ZT]
[ZT]72377[/ZT]
[ALERT]1727873186692[/ALERT]
Krul16:03, 02.10.2024
Dziękuję Ci unio Europejska za następny problem przeciętnego kofakskiego
Oli19:37, 02.10.2024
Pan i władca powiedział: do pojemników na śmieci nie wolno, dodatkowych innych pojemników nie dam oraz żadnych zbiórek nie będę organizował. A ci co nie będą się dostosowywać do "moich " decyzji będą karani. Typowy dyspota. Nie wiem czy się śmiać, czy płakać. Jedno jest pewne zacznie przybywać wyrzucanej odzieży gdziekolwiek: w pojemnikach miejskich, na rowach, w lesie , w parkach itd.
ejka07:27, 03.10.2024
jak już piszecie taki artykuł, to może zajmiecie się całym powiatem i napiszecie również jak to wygląda w gminie Piaski
anty10:46, 03.10.2024
POLEXIT!!! . Suwerenność i Niepodległość
Oli19:49, 03.10.2024
Weź się stuknij w ten *%#)!& łeb. Piszesz jakbyś był chory psychicznie
i jeszcze10:49, 03.10.2024
Moim zdaniem ekologizm to jakieś wariactwo!!! Koszty doprowadzają do ruiny tysięcy ludzi.. Już raz ludzie chcieli poprawiać przyrodę - patrz morze Aralskie
4 0
dokładnie! przez takie decyzje trzeba później organizować "sprzątanie świata", bo rowy i lasy pełne śmieci