Przedstawiciele samorządów gminnych i powiatowych z Wielkopolski, a także organizacji sprzeciwiających się kopalni, na terenach, gdzie udokumentowano złoża węgla brunatnego, wystosowali wspólne stanowisko, w którym sprzeciwiają się postanowieniom marszałka województwa wielkopolskiego.
W Centrum Biblioteczno-Kulturalnym KROB_KULT w Krobi odbyła się konferencja poświęcona zagrożeniom wynikającym z ochrony złóż kopalin w Polsce. Organizatorami wydarzenia była Gmina Krobia, Stowarzyszenie Samorządów Południowo-Zachodniej Wielkopolski "Samorząd dla Zrównoważonego Rozwoju” oraz Fundacja "Rozwój TAK - Odkrywki NIE" i Związek Gmin Wiejskich RP. W spotkaniu wzięli udział m. in. przedstawiciele samorządów gminnych i powiatowych z Wielkopolski, na terenie których udokumentowano złoża węgla brunatnego.
Uczestnicy konferencji, stanowczo zaprotestowali wobec decyzji przyjętej przez marszałka województwa wielkopolskiego. Chodzi, o art. 95 Ustawy Prawo geologiczne i górnicze oraz art. 125 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowisk
- "Nakazujące ujawnianie udokumentowanych złóż kopalin w studiach uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin, miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego oraz planach zagospodarowania przestrzennego województwa, w celu ich ochrony oraz wskazujące, że złoża kopalin podlegają ochronie polegającej na racjonalnym gospodarowaniu ich zasobami oraz kompleksowym wykorzystaniu kopalin, w tym kopalin towarzyszących, należy rozumieć jako upoważnienie do wprowadzenia zakazu zabudowy".
Co to oznacza? Że gminy mogą znaleźć się w sytuacji, w której będą zmuszone będą do objęcia zakazem zabudowy znacznej części swojego terenu, blokując jw ten sposób jej rozwój.
- Stanowczo sprzeciwiamy się temu stanowisku, uznając je za błędne i niezgodne z konstytucyjnymi zasadami - czytamy w przesłanym stanowisku.
- Wnioskujemy o gruntowne przemyślenie przedmiotowego zagadnienia oraz zmianę błędnego, niezgodnego z przepisami prawa, stanowiska Organu geologicznego, opierającego się na fałszywym założeniu, że niezależnie od kierunków rozwoju państwa czy źródeł energetycznych - możliwość eksploatacji złóż kopalin ma charakter bezwzględny i zupełnie oderwany od zasad zrównoważonego rozwoju, warunków prawnych, geologicznych, przyrodniczych, ekonomicznych, a przede wszystkim społecznych - czytamy dalej.
[ALERT]1676977526714[/ALERT]
Kret16:08, 21.02.2023
Marszałek z PO i wszystko jasne
mieszkaniec20:10, 21.02.2023
od 2011r, a teraz wielkie zdziwienie. Mapki od 2010 r, są w Gminie i raz poraz były publikowane w gazetach ile wsi dotyczy.
Rolnik20:14, 21.02.2023
p. Sylwia M chodziła na sesje od 2011r.
Andrzej20:37, 21.02.2023
Gmina Krobia i Miejska Górka dawno dostały wezwanie do umieszczenia w studium tereny kopalniane
Do Rolnik22:42, 21.02.2023
Sylwia M. mówi że winny Sebastian Cz.
il11:05, 22.02.2023
Sebastian Cz. wpierw zezwolił na budowę kopalni teraz jest wielkim obrońcą, coś tu nie rozumiem ?
To Hipokryzja!!!
Klaudyna 17:22, 22.02.2023
Ten człowiek po prostu nie ma wstydu.
man11:54, 22.02.2023
Na czym polega problem? wyjaśniam: praktyczny wymiar tzw. "ochrony złóż" np. węgla brunatnego sprowadza się do faktycznego zakazu zabudowy na danym terenie, w wiecznym oczekiwaniu na nierealne (brak możliwości finansowania przez banki) plany inwestora górniczego(np. PAK Konin) , które nie wiadomo czy i kiedy w ogóle będą realizowane! Blokuje to rozwój gmin, w tym niezbędnych inwestycji komunalnych, hamuje inwestycje w istniejące miejsca pracy, ogranicza prawa własności mieszkańców, obniża wartość gruntów a wszystko to w imię mitycznej "ochrony" złóż paliw kopalnych, dla których od dawna istnieją alternatywy(OZE). Nic dziwnego, że samorządy się burzą, podobnie jak mieszkańcy, którym odmówiono warunków zabudowy. Czy to ich wina, że mieszkają nad złożem węgla i dlatego mają żyć w skansenie ?
Rolnik 20:45, 22.02.2023
Czy doszło już do zastępczego wpisu do studium i planów zagospodarowania czy tylko nakazanie wpisu przez Marszałka Województwa.
Zaniepokojeni20:48, 22.02.2023
Proszę podać ile wsi w Gminie Krobia dotyczy zakaz zabudowy i Miejskiej Górce
Ktoś kiedyś mówił z gazet ,że razem 22 wsie. 11 wsi w Gminie Krobia i 11 W Miejskiej Górce
Witek08:35, 23.02.2023
Pokłady węgla są, każdy wie to od dawna.
No to 09:56, 23.02.2023
Mamy węgiel a węgla brakuje
Brawo19:39, 24.02.2023
Dziękujemy ci Sebastianie Czwojdo. Twoje wizjonerskie decyzje i twój niezłomny upór w połączeniu z wręcz legendarną wiedzą prawniczą i oszałamiającą inteligencją doprowadził do tego stanu. Z pewnością możesz być z siebie dumny. Szukając pracy, mam nadzieję że wyraźnie w CV podkreślasz swoje wyjątkowe osiągnięcia z Krobi. Niewielu potrafiło zrobić tak wiele, żeby zostać zapamiętanym na dziesięciolecia. Przecież nie ważne jak mówią, byle nazwiska nie przekręcali.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gostyn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
4 4
Ale ty jesteś durny. Nic dziwnego, że przedstawiasz się jako "kret".