Zamknij
REKLAMA

Kiedy zostaną ogłoszone wybory w Krobi i Borku Wlkp.? Padła konkretna data...

12:16, 22.01.2021 | M.S
Skomentuj Foto: Fotolia
REKLAMA

Komisarz wyborczy w Lesznie wydał oficjalne postanowienie o objęciu mandatu radnego Rady Miejskiej Gostynia przez Bartłomieja Smorowińskiego. To jednak nie jedyne zmiany jakie zajdą w naszym powiecie. Zapadła także decyzja o wygaśnięciu mandatów dwojga radnych, których niedawno zmarli. Wyznaczona została też wstępna data wyboru ich następców, ale...    

Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych obradach Rady Miejskiej Gostynia udział weźmie nowy radny - Bartłomiej Smorowiński. Zgodnie z postanowieniem komisarza wyborczego w Lesznie, to on zastąpi zmarłego radnego Piotra Radojewskiego. Jak już informowaliśmy nowy rajca nie był wybierany w wyborach uzupełniających. Zgodnie z przepisami, w przypadku wygaśnięcia mandatu radnego w gminach powyżej 20 tys. mieszkańców nie przeprowadza się wyborów, a miejsce w radzie przysługuje osobie z tej samej listy, która uzyskała kolejno największą liczbę głosów. W tym przypadku był to Bartłomiej Smorowiński, który otrzymał (127 głosów) na liście SKW w okręgu nr 1. 

Na stronach leszczyńskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego pojawiły się też komunikaty o wygaśnięciu mandatów dwojga radnych. Chodzi o zmarłych niedawno Różę Jędrosz z Rady Miejskiej w Borku Wlkp. i Hieronima Urbańskiego z Rady Miejskiej w Krobi. To oznacza, że w najbliższych dwóch tygodniach ogłoszone zostaną terminy wyborów uzupełniających w obu tych gminach.

- Zgodnie z kodeksem wyborczym wojewoda musi w ciągu trzech miesięcy od wygaszenia mandatu ogłosić wybory - wyjaśnia Joanna Neczyńska, dyrektor leszczyńskiej delegatury KBW. - Niewykluczone, że nie dłużej jak za dwa tygodnie wybory w gminie Korbia i Borek Wlkp. zostaną ogłoszone. Jeżeli wojewoda przystanie na naszą propozycję, wybór nowych radnych nastąpi 18 kwietnia - kontynuuje. - Czy dojdzie do wyborów? Trudno powiedzieć z uwagi na panującą sytuację epidemiczną. Na ten moment wszystkie wybory zaplanowane na styczeń na terenie naszej delegatury zostały przełożone na inny termin - mam tu na myśli sytuację, gdzie zgłoszono więcej niż jednego kandydata - zmieniany jest termin aktu głosowania - wyjaśnia Joanna Neczyńska. Czy znajdą się chętnie za zajęcie miejsc po zmarłych radnych? O tym będziemy informować. 

[ALERT]1611314148268[/ALERT]

(M.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%