Choć wydawałoby się, że żyjemy w czasach, gdy każdy dba przede wszystkim o siebie, a szerząca się znieczulica sprawia, że coraz łatwiej jest odwrócić wzrok, okazuje się, że wciąż są ludzie, którzy nie potrafią przejść obojętnie wobec tragedii sąsiada. Taką postawą wykazali się mieszkańcy jednej z miejscowości w gminie Poniec.
Choć w sierpniowych pożarze w Roszkówku, w gminie Miejska Górka, nie ucierpieli ludzie, było to jedno z najtragiczniejszych zdarzeń w naszym regionie w ostatnich latach – padło kilkadziesiąt zwierząt, spłonęły budynki i pasza. Straty, jakie ponieśli wówczas dwaj rolnicy, oszacowano na prawie 1,5 mln zł.
W pomoc poszkodowanym gospodarzom zaangażowało się wielu ludzi dobrej woli, wśród których nie zabrakło mieszkańców naszego powiatu, a konkretnie Szurkowa w gminie Poniec. Tamtejszy sołtys wraz z Radą Sołecką zorganizowali zbiórkę słomy, do której okoliczni rolnicy z chęcią się przyłączyli. – To taka tradycja u nas, jak ja pamiętam od samej małości. Gdy ktoś ucierpiał w pożarze, to zawsze mu się pomagało. Teraz też chcieliśmy to podtrzymać – mówi sołtys Szurkowa Marian Lorenc. – Czasami trzeba – dodaje.
Każdy zaoferował tyle, ile mógł. - Ludzie przywozili po dwa, pięć, dziesięć balotów i trzeba było to jakoś załadować na większe przyczepy. Baloty słomy przekazała praktycznie cała wioska – relacjonuje sołtys Marian Lorenc. Ułożeniem balotów na przyczepach zajęli się Dawid Jędryczka i Mariusz Poprawski, natomiast Łukasz Jędryczka, Rafał Pazoła, Paweł Jankowiak i Rafał Lokś dowieźli słomę na miejsce zbiórki. Dzięki dobremu skoordynowaniu działań mieszkańców Szurkowa cała akcja przebiegła sprawnie i bez zakłóceń.
JK, foto: K. Poprawska
Jacek11:38, 04.11.2015
Jak widać wśród ludzi są jeszcze LUDZIE. Brawo!
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gostyn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Mieszkanka nie przebiera w słowach. Jest wściekła...
Zgadzam się z panią ,jeżdżą już nie tylko po ścieżkach rowerowych ale również wąskimi chodnikami ,tutaj nasuwa się pytanie ustąpić i zrobić miejsce już i na tak wąskim chodniku czy kopa_w_dupe zasadzić , a napuszeni jak się nie ustąpi ,niech się policja lub SM za to zabiorą
Pawełł
15:41, 2025-07-10
Mieszkanka nie przebiera w słowach. Jest wściekła...
Młodym ludziom nie da się wytłumaczyć, policja powinna równo traktować uczestników ruchu. Za przekroczenie prędkości autem mandat dają od razu to dlaczego za szybką jazdę hulajnogą nie ma od razu mandatu. Jeden z drugim dostanie mandat to się nauczy.
Obłęd
13:48, 2025-07-10
Suche badyle zamiast zieleni. Od razu przykuły uwagę...
A gdzie jest ta ładna trawa co tam rosła ?
gostynianka
13:34, 2025-07-10
Suche badyle zamiast zieleni. Od razu przykuły uwagę...
Jak był beton źle, posadzili drzewa źle czego wy ludzie chcecie.
Gostynianka
12:54, 2025-07-10