Zamknij

Na jeden dzień serce wielkopolskiej kultury ludowej zabiło w Borku Wlkp. Śpiewali i biesiadowali

15:13, 15.07.2024 mis Aktualizacja: 13:07, 16.07.2024
Skomentuj Foto: Gostyn24 Foto: Gostyn24

Borek Wlkp. na jedno popołudnie stał się sercem wielkopolskiej kultury ludowej, goszcząc zespoły z całego regionu na wyjątkowym wydarzeniu, które było częścią obchodów jubileuszu 50-lecia działalności Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury (MGOK). Zespoły ludowe zaprezentowały swoje bogate repertuary artystyczne, jednocześnie bawiąc się i integrując z publicznością.

Justyna Chojnacka w swoim wystąpieniu podkreśliła, że mimo upływu czasu, duch współpracy i miłość do tradycji pozostają niezmienne.

- Wszystko to wśród ludzi pełnych werwy i miłości do kultury ludowej - mówiła Justyna Chojnacka, dyrektor MGOK w Borku Wlkp. podkreślając wyjątkowość tego spotkania i dziękując mieszkańcom Borku Wlkp. oraz kulturalnym turystom za obecność i wsparcie. - Obchodzimy jubileusz 50-lecia działalności Ośrodka pod hasłem Kultura ma dom i dach od 50 lat. Ale przecież wiemy, Szanowni Państwo, że to nie ściany tworzą kulturę, a ludzie, ich emocje, talenty, zaangażowanie - mówiła dyrektor Justyna Chojnacka.

W trakcie uroczystości swoje umiejętności zaprezentowały zespoły takie jak: Zespół Regionalny Borkowiacy, Zespół Ludowy Łagiewniczanie, Zespół Folklorystyczny Chrzanianki, Zespół Ludowy Studzianna, Zespół Wszanianki, Zespół Folklorystyczny Tośktoki oraz Zespół Borkowiacy. Każdy z zespołów zachwycił publiczność unikalnymi interpretacjami tradycyjnych pieśni, tańców i obrzędów.

- Nie wymieniliśmy dwukrotnie tego samego zespołu. Zbieżność nazw jest przypadkowa, repertuar jakże inny, ale mówiłam o nowych przyjaciołach. Stąd właśnie Wasza obecność - mówiła Justyna Chojnacka do przedstawicieli Zespołu Borkowiacy.

Maria Zielińska, szefowa zespołu Borkowiacy, zachęcała wszystkich do wspólnego biesiadowania.

- Dla wspólnego śpiewania. A na parkiecie niech będzie zawierucha. Niejedna spódnica zawiruje - zachęcała Maria Zimlińska.

Zespoły złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą św. Jana Pawła II, co stanowiło symboliczne nawiązanie do wartości, jakie niesie ze sobą kultura ludowa. Po tym akcie uczestnicy uczcili chwilą ciszy i zadumy pamięć tych, którzy nie mogli być z nimi tego dnia, ale na zawsze pozostaną w ich sercach.

Burmistrz Janusz Sikora w swoim przemówieniu zwrócił uwagę na znaczenie działań kulturalnych jako źródła inspiracji i wspólnoty.

- Dzisiejsze prezentacje to nie tylko okazja do zaprezentowania talentu, ale także moment refleksji nad wartością, jaką niesie ze sobą kultura ludowa - mówił burmistrz Janusz Sikora, zachęcając wszystkich do dalszego wspierania kulturalnych inicjatyw w regionie

Po występach artystycznych nadszedł czas na kulinarne doznania. Goście mogli skosztować grillowanej kiełbasy oraz świeżego, domowego placka drożdżowego, przygotowanego przez Koło Gospodyń Wiejskich z Borku Wlkp. Chętni wrócili do domu z kamieniem pogody, który własnoręcznie można było pomalować w najróżniejsze wzory.

[FOTORELACJA]11905[/FOTORELACJA]

[ALERT]1721049119633[/ALERT]

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

(mis)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%