Zamknij
REKLAMA

Wydarzenie było okazją do zorganizowania koncertu, odznaczenia członków zespołu, osób wspierających, a także podziękowań państwu Szymczakom

14.29, 22.11.2022 MiS Aktualizacja: 16.56, 24.11.2022
Skomentuj Foto: Gostyn24.pl
REKLAMA

Koło Śpiewacze "Jutrzenka" świętowało jubileusz - 130-lecie istnienia! Wydarzenie było okazją do odznaczenia członków zespołu, osób wspierających, a także złożenia podziękowań państwu Szymczakom, którzy zaangażowali sporą część swojego życia w działalność chóru - To podziękowania za piękny dorobek i kontynuowanie dzieła przodków - mówiła jedna z chórzystek.

Koło Śpiewacze "Jutrzenka" powstało w listopadzie 1892 r. dzięki zaangażowaniu ks. Aleksandra Brandowskiego, który został pierwszym jego prezesem. W latach zaborów "Jutrzenka" była ostoją polskości, jednym z pierwszych w Wielkopolsce zespołów, które utworzono w celu podtrzymywania ducha narodu polskiego, działając przeciwko germanizacji. W boreckiej "Jutrzence" śpiewały całe rodziny, a przynależność do chóru była zaszczytem i nobilitacją. Od 25 lat chórem dyryguje Bronisław Szymczak, a od blisko 30 lat prezesem jest jego żona Kazimiera. Obecnie koło liczy 20 członków.

Jak podkreślała prezes zespołu Kazimiera Szymczak, 130-lecie to powód do wielkiej dumy i radości.  

- Przez te wszystkie lata było nam dane przeżywać chwile pełne uniesień, choć nie brakowało momentów trudnych. Stoimy dziś przed wami, w małej grupie, ale uwierzcie nam nie liczy się ilość chórzystów. Chcemy, by nasz jubileusz był dla was inspiracją, iskrą zapalającą ogień wspólnych międzypokoleniowych więzi, których w dzisiejszych czasach tak bardzo brakuje. Przyjmijcie nasz śpiew i nasze spotkanie, jako skromny podarunek od tych, którzy kochają muzykę, a jeśli czasem na pięciolinii pojawi się fałszywa nuta wysłuchajcie nas ze zrozumieniem - zwróciła się do gości zgromadzonych w sali bankietowej Kazimiera Szymczak, prezes Koła Śpiewaczego "Jutrzenka" z Borku Wlkp. 

[FOTORELACJA]9828[/FOTORELACJA]

Na urodzinach jednego z najstarszych chórów w Wielkopolsce pojawili się przedstawiciele zaprzyjaźnionych zespołów, posłowie, przedstawiciele gminy Borek Wlkp. - z burmistrzem Markiem Rożkiem, a także prezes Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Lesznie - Tadeusz Paprocki oraz dyrektor artystyczny - Jowita Augustyniak. Podczas uroczystości nie mogło zabraknąć również chrzestnych sztandaru - Mari Mróz i Piotra Giermaziaka. 

Z okazji jubileuszu Koło Śpiewacze "Jutrzenka - Zarząd Wielkopolskiego Związku chórów i Orkiestr w Lesznie odznaczył chór Zbiorową Odznaka Honorową Złota z Brylantem, a wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i dziedzictwa Narodowego odznaczył druhnę Kazimierę Szymczak odznaką honorową "Zasłużony dla kultury polskiej".

Ponadto Zarząd WZChiO w Lesznie wyróżnił członków boreckiego zespołu Odznaką Honorową "za zasługi w pracy na rzecz rozwoju amatorskiego ruchu muzycznego”.

Złotą Honorową Odznakę z Laurem otrzymali: 
-Barabara Majchrzak 
-Jerzy Majchrzak 
-Aleksandra Narloch
-Artur Osowicz
-Dorota Zagórska

Odznakę Honorową Złotą otrzymali: 
-Piotr Giermaziak 
-Maria Mróz
-Maria Piltura Paździarska

Odznakę Honorową Srebrną otrzymali: 
-Weronika Giermaziak 
-Antoni Szymczak 
-Krystyna Walczak

Odznaką Honorową Brązową otrzymali: 
-Halina Łapawa 
-Maria Szafraniak 
-Jerzy Szafraniak 
-Mirosława Wasilewska

Zwieńczeniem uroczystości był specjalny koncert i toast podczas, którego jubilatom odśpiewano gromkie "100 lat", a następnie wszyscy bawili się na bankiecie.

[ALERT]1669123746376[/ALERT]

(MiS)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%