Zamknij
REKLAMA

Udało się wybrać firmę, która zaprojektuje i przeprowadzi prace w centrum Pępowa, nie pozbawiając tym samym gminy dofinansowania...

10.45, 21.09.2022 MiS
Skomentuj Foto: Gostyn24/Canva/Fotomontaż
REKLAMA

Udało się wybrać firmę, która zaprojektuje i przeprowadzi prace w centrum Pępowa, nie pozbawiając tym samym gminy dofinansowania z Polskiego Ładu. To jednak dopiero początek. Władzom przyjdzie też podjąć negocjacje z mieszkańcami "Szpitalika" i właścicielkami dwóch miejscowych sklepów. Wójt nie wyklucza nawet konieczności wypłaty odszkodowań. 

Jeszcze kilka miesięcy temu sytuacja nie była taka klarowna. Pierwszy przetarg jaki gmina ogłosiła na rewitalizację centrum Pępowa wraz z budową biblioteki publicznej, infrastrukturą towarzyszącą oraz odrestaurowaniem budynku "Szpitalik", okazał się niewypałem. Oferty były niemal dwa razy wyższe od tych szacunkowych. Samorząd nie chcąc tracić 5,9 mln dofinansowania z Polskiego Ładu "okroił" inwestycję i ogłosił nowy konkurs ofert. Tym razem ceny okazały się bardziej reale. W poniedziałek Gmina Pępowo wybrała firmę z Rawicza, która zajmie się rewitalizacją centrum za blisko 8,4 mln zł. 

- W sumie, w budżecie mieliśmy zabezpieczoną kwotę 7 mln zł, ale zdecydowaliśmy się dołożyć 1,4 mln zł. W tym celu zabierzemy kredyt, ale nie w tym roku, ale najwcześniej w przyszłym - mówi Grzegorz Matuszak, wójt gminy Pępowo.

- Rewitalizacja centrum to inwestycja wieloletnia, firma będzie ją wykonywała w formule "zaprojektuj-wybuduj", potem konieczne będzie uzyskanie wszystkich pozwoleń, a to potrwa. Liczymy, że pierwsze prace rozpoczną się najwcześniej  w połowie przyszłego roku, ale mamy czas. Dokładnie 30 miesięcy na wykonanie wszystkich prac - mówi włodarz gminy Pępowo.

W ramach inwestycji zniknie istniejąca zabudowa o charakterze handlowo-usługowym oraz obiekty gospodarczo-garażowe, a w tym miejscu powstanie wielofunkcyjny  budynek usługowy z biblioteką, informacją turystyczną i sześcioma pawilonami handlowymi. Ponadto wyremontowany zostanie komunalny budynek tzw. "Szpitalik” wpisany do Gminnej i Wojewódzkiej Ewidencji Zabytków. Przewidziany jest remont dachu i elewacji tego obiektu. W planach jest jeszcze rewitalizacja terenów zielonych w tym rejonie i odnowienie pomnika Powstańców Wielkopolskich.

Wybór firmy, to dla pępowskiego samorządu tylko jeden problem z głowy. Teraz gmina musi "dogadać się" z mieszkańcami przeznaczonego do remontu "Szpitalika" i "skazanych" na zburzenie obiektów handlowych.

- Działalności w punktach handlowych z kwiatami i upominkami, prowadzą dwie panie, z którymi już wcześniej rozmawialiśmy informując o gminnych planach - mówi wójt Grzegorz Matuszak.

- Teraz ponownie musimy usiąść do stołu i znaleźć rozwiązanie. Czy zapłacimy odszkodowanie, czy znajdziemy lokum zastępcze? Na ten moment nie wiemy - mówił włodarz Pępowa.

W przypadku remontu budynku "Szpitalika", na czas prac lokatorzy na parterze pozostaną w swoich mieszkaniach. Co z rodzinami z dwoma rodzinami z poddasza? 

- Główne prace remontowe polegają na odnowieniu elewacji i dachu - mówi wójt Grzegorz Matuszak.

- Po remoncie zalecenie nadzoru budowlanego jest takie, że poddasze nie powinno być użytkowe. Strop nie powinien być obciążany i wskazanie jest takie, aby górę poluzować i nie organizować tam mieszkań - kontynuuje włodarz.

- Jedna rodzinna już zdecydowała się na przeprowadzkę do mieszkań w Skoraszewicach, w przypadku drugiej trwają negocjacje - dodaje wójt Grzegorz Maruszak. 

Zdaniem wójta inwestycja choć droga, to jest ważna i potrzeba. 

- To jest zadanie strategiczne. Dyskutuję z mieszkańcami i pojawiają się głosy "po co nam takie centrum". Mamy bibliotekę, ale przecież w piwnicy. Sklepiki są, ale cały czas trzeba coś w tych obiektach naprawiać. Dach na "Szpitaliku" tak się sypie, że firma nie chce go już naprawiać...Tego mieszkańcy nie biorą pod uwagę, a my ogłaszając ten przetarg kierowaliśmy się tez inna myślą - mamy spore wsparcie środków zewnętrznych - wyliczał wójt Grzegorz Matuszak. - A wierzę, że chętnych na najem obiektów usługowo-handlowych na m nie zabraknie. - podsumował włodarz gminy Pępowo.

[ALERT]1663747930853[/ALERT]

(MiS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (12)

LDLD

5 4

Andrzej Duda właśnie w Nowym Yorku robi laske Amerykanom 🤷🏼‍♂️
Duda ty polskojęzyczny cvvelu na usługach USA będziesz smieciu wisiał 😎 11:01, 21.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Idzie wojna Idzie wojna

2 5

Za dobrowolne poddanie się lub opuszczenie jednostki grozi kara 10 lat 12:23, 21.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Wódz KaczyńskiWódz Kaczyński

1 4

Ustawa o obronie ojczyzny. Dzięki rządowi PiS Polska pokona Rosję w TVP mówił minister Błaszczak. :) 12:26, 21.09.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

🇺🇳🇺🇳

3 1

Naiwne polaczki…
Naprawdę wierzycie w to, że pokonacie Rosję ??? 😂😂😂😂😂😂😂😂

Powodzenia 😈 15:34, 21.09.2022


UlalalaUlalala

5 4

Po drugiej stronie ulicy puste pomieszczenia po sklepie Bazar tam można Panie przenieść pomnik powstańców jak najbardziej wyremontować ale zostawcie go w takiej formule jak jest co do pawilonów handlowych zgodzę sie ze te obecne nie są funkcjonalne i dobrze w centrum wybudować coś nowego ale nie byłabym takim optymistą ze znajdzie sie tylu chętnych na wynajem jak handel ucieka do internetu 🙈 12:43, 21.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Andrzej Andrzej

8 5

Wujek google podpowiada że w szpitaliku znajduje się siedziba firmy ogólnobudowlanej Powstańców Wielkopolskich 23 macie zakład na miejscu a nie wiem gdzie Wy szukacie wykonawcy. Socjalne mieszkania z siedzibą dobrze prosperującej firmy brzmi ciekawie. 12:55, 21.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JackJack

9 4

Nie wiem kto wpada na takie złote myśli ta inwestycja to utopione pieniądze są bardziej potrzebne rzeczy ! Oby do wyborów... 18:29, 21.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

🇷🇺☦️🇷🇺☦️

2 0

Budujcie sobie i remontujcie polaczki co chcecie….
My wam to wszystko zniszczymy 😈
A Świat na to pozwoli…
Założymy się ? 04:16, 22.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Teraz Teraz

4 2

Wygląda na to, że gmina Pępowo inwestuje tylko w miejscowości Pępowo. Innych ma się w..... A podatki płacą wszyscy 07:29, 22.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JagaJaga

0 1

Również uważam, ze to niepotrzebna inwestycja. Jest wiele innych rzeczy do zrobienia. Jest jeszcze w gminie kilka miejscowości gdzie nie ma kanalizacji ani chodników. Ludzie nie mogą wyjść na spacer gdyż chodzenie po jezdni jest niebezpieczne. Na budowanie sobie pomników Panie Wójcie jest jeszcze czas. W tej chwili moim zdaniem nie pora na to. 21:18, 23.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

hmmhmm

0 0

same trole tu siedzą
21:54, 25.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

o nieo nie

0 0

pieniądze są na rewitalizację a nie na inne inwestycje, jak nie wykorzystają to nie będzie nic, tak trudno zrozumieć? 21:56, 25.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%