Gostyń stał się centrum wyjątkowych obchodów – Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Józefa Zeidlera świętowała swoje 30-lecie. Jubileusz zgromadził grono znamienitych gości, uczniów, nauczycieli, absolwentów oraz mieszkańców miasta, a także przedstawicieli władz lokalnych i państwowych. Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem Wojewody Wielkopolskiego, a jego szczególną oprawę zapewniły występy młodych artystów, wspomnienia oraz gesty uznania dla wszystkich, którzy przez dekady kształtowali to wyjątkowe miejsce.
Państwowa Szkoła Muzyczna im. Józefa Zeidlera w Gostyniu to instytucja, która od trzech dekad kształtuje młode talenty muzyczne, budując jednocześnie silną więź z lokalną społecznością. Jubileusz 30-lecia stał się nie tylko okazją do podsumowania dorobku szkoły i podziękowania tym, którzy przyczynili się do jej powstania i rozwoju. Wydarzenie zgromadziło licznych gości, a jego wyjątkowy charakter podkreśliły wzruszające przemówienia, występy artystyczne oraz chwile pełne wspomnień i dumy. To święto pokazało, jak ważną rolę odgrywa edukacja muzyczna w kształtowaniu młodych ludzi i podtrzymywaniu tradycji kulturalnych regionu.
Rzecznik prasowy Wojewody Wielkopolskiej, Mateusz Mucha, podkreślił swoją osobistą więź z placówką.
- Jestem tutaj dzisiaj w imieniu czterech osób: wojewody wielkopolskiego, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, mojej siostry – obecnej uczennicy szkoły, oraz mojej żony – absolwentki tej placówki. Powinienem zacząć od żony, bo to ona jest dla mnie pierwszym autorytetem związanym z tą szkołą – mówił Mateusz Mucha, rzecznik prasowy Wojewody Wielkopolskiej.
W swoim przemówieniu Mucha nawiązał do piosenki Zbigniewa Wodeckiego "Zaczynij od Bacha”, podkreślając, że gostyńska szkoła postąpiła podobnie, wybierając na swojego patrona „polskiego Mozarta” – Józefa Zeidlera.
- Życzę wszystkim uczniom, aby duch i talent Zeidlera towarzyszył Wam każdego dnia. Niezależnie, czy będziecie grać na deskach światowych filharmonii, czy w zaciszu domowym – bądźcie dumni z tego, że jesteście z Gostynia i tej wyjątkowej szkoły – dodał.
Obecna dyrektor szkoły, Katarzyna Grzybowska, podkreśliła rolę założycieli oraz wkład wszystkich osób, które przez lata budowały renomę szkoły.
– Powstanie naszej placówki to zasługa zaangażowania wielu osób, byli to, były burmistrz Jerzy Woźniakowski, senator Zbigniew Kulak czy pierwszy wizytator Eugeniusz Buda, wicemarszałek senatu III kadencji Ryszard Czarny, a także pierwsza dyrektor - Laila Zaborowska. To oni mieli wizję, która dziś owocuje sukcesami naszych uczniów i absolwentów – mówiła Katarzyna Grzybowska.
Dyrektor podziękowała także wszystkim nauczycielom, pracownikom administracji i rodzicom, których współpraca stanowi fundament działalności szkoły.
– To dzięki Wam możemy być dumą naszego miasta i regionu – podkreśliła Katarzyna Grzybowska i dodała. - Na szkołach artystycznych, w tym muzycznych, spoczywa szczególna misja kształtowania młodego człowieka. Budowania w nim poczucia własnej wartości i wyposażania go we wrażliwość, empatię, odpowiedzialność. Dzisiaj z tego miejsca dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do rozwoju naszej szkoły i dalej ciężko pracują nad tym, by małe i duże sukcesy naszych uczniów budowały w nich wiarę, że warto kochać muzykę, a przynajmniej flirtować z nią, a ona nas nie zawiedzie - kontynuowała. - Jesteśmy świadomi, że obcowanie z muzyką pozytywnie wpływa na emocje człowieka samopoczucie uwalnia od stresu pełni rolę integracyjną, czy pobudza kreatywność. Wiedzieli to już ludzie żyjący dużo wcześniej, w czasach przed naszą erą - mówiła szefowa gostyńskiej placówki.
[FOTORELACJA]12454[/FOTORELACJA]
Burmistrz Gostynia, Jerzy Kulak, w swoim przemówieniu wspominał początki szkoły oraz zaangażowanie swojego ojca Zbigniewa Kulaka, który jako parlamentarzysta przyczynił się do jej powstania.
– To była jedyna w Polsce szkoła muzyczna, której utworzenie w tamtym czasie udało się wywalczyć na szczeblu ministerialnym. Jestem dumny, że mogę dziś mówić o jej sukcesach jako burmistrz Gostynia – powiedział Jerzy Kulak.
Włodarz wyraził uznanie dla wszystkich osób związanych z placówką, a także podkreślił wsparcie miasta na przestrzeni lat. Na koniec przekazał symboliczny prezent – drewniane drzwi, zapowiadające modernizację wejścia do budynku szkoły oraz przestrzeni związanej z salą koncertową. To marzenie dyrektor Katarzyny Grzybowskiej.
Podczas uroczystości wręczono nagrody i wyróżnienia. Artur Matejuk, wizytator Centrum Edukacji Artystycznej Region V - Wielkopolski, uhonorował nauczycieli za ich wkład w rozwój edukacji artystycznej.
– Chciałbym podziękować wszystkim, którzy tą szkołę tworzą dzisiaj, bo to jest taki organizm, który żyje nieustająco i cały czas się zmienia. Jest jedna rzecz tylko, która się nie zmienia a mianowicie atmosfera, która powoduje, że nauczycielom się chce, rodzice ufają, posyłają instytucji i posyłają do nich swoje dzieci, które tam z radością i pasją rozwijają swój talent. Ta społeczność to są takie naczynia połączone, bez których żadna szkoła nie funkcjonuje i chciałbym bardzo serdecznie podziękować wszystkim, że cały czas pracują nad rozwojem tej szkoły – podkreślił Artur Matejuk.
Nagrody otrzymali nauczyciele - Damian Ruskowiak, Agnieszka Turkiewicz, Jacek Węglarz oraz dyrektor Katarzyna Grzybowska.
W imieniu starosty gostyńskiego Roberta Marcinkowskiego głos zabrała rzecznik prasowa Joanna Jakubowska przekazując szkole prezent w postaci gitary. Ale prezentów i słów gratulacji, podziękowań i wdzięczności było znacznie więcej.
Obchody 30-lecia szkoły miały także wymiar artystyczny. Uczestnicy gali obejrzeli montaż słowno-muzyczny pt. "Na skrzydłach marzeń”. Autorką scenariusza była Karina Szymankiewicz. Na scenie wystąpili uczniowie i absolwenci, prezentując różnorodny repertuar – od utworów patrona szkoły, Józefa Zeidlera, po współczesne kompozycje. Każdy występ spotkał się z owacjami, podkreślając wysoki poziom artystyczny placówki.
Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Józefa Zeidlera w Gostyniu przez 30 lat zbudowała renomę, która wykracza poza granice miasta i regionu. To miejsce, gdzie tradycja łączy się z nowoczesnością, a pasja do muzyki kształtuje przyszłe pokolenia artystów. Dzięki zaangażowaniu nauczycieli, uczniów, rodziców i władz samorządowych, szkoła ta pozostaje prawdziwą wizytówką Gostynia.
Gratulujemy jubileuszu i życzymy kolejnych lat pełnych sukcesów i muzycznych osiągnięć!
[ZT]74140[/ZT]
[ZT]74125[/ZT]
[ZT]74118[/ZT]
[ALERT]1732265948966[/ALERT]
juziu stalin11:08, 22.11.2024
odkond ta szkoła w parku wyprowadziły się wszystkie gliapy. Byli tacy co podbierali młode na rosuł. A teraz co? 11:08, 22.11.2024
12312:20, 22.11.2024
Bardzo się cieszymy, że w Gostyniu jest taka szkoła.
A co z poprzednią Panią dyrektor?
Czy coś pomyliłam?
Pozdrawiam serdecznie 12:20, 22.11.2024
Absolwentka 13:00, 22.11.2024
Wspaniałe obchody Jubileuszu, nikogo nie wymazano, sala pełna po brzegi, każdy mógł zabrać głos i złożyć życzenia, klasa sama w sobie. Brawa dla Pani Dyrektor Grzybowskiej 👏 Kultura w Szkole Muzycznej zawsze była na wysokim poziomie i przez 30 lat nic się nie zmieniło - kultura trwa. ZSO i ich organ prowadzący mogą na przyszłość wziąć przykład, jak organizuje się jubileusze. 13:00, 22.11.2024
gostynianka14:01, 22.11.2024
W pełni się zgadzam . Piękna i wzruszająca uroczystość . Rewelacyjny koncert . No i normalność bo w tej szkole pozwala się składać życzenia. 14:01, 22.11.2024
Do 12313:02, 22.11.2024
3 0
Była również Pani Lajla Zaborowska, choć przez remont poznańskiej trochę spóźniona :) 13:02, 22.11.2024
12314:47, 22.11.2024
2 0
Pani Zaborowska to bardzo fajny człowiek.
Pozdrawiam serdecznie.
14:47, 22.11.2024