Zamknij
REKLAMA

Samorządy łączą siły... Chodzi o ważną drogę przebiegającą przez nasz powiat

17:00, 22.02.2021 | M.S
Skomentuj Foto: jarocin.pl
REKLAMA

Przedstawiciele pięciu wielkopolskich samorządów - w tym burmistrz Gostynia - Jerzy Kulak, podęli starania o poprawę bezpieczeństwa na drodze krajowej nr 12. W Jarocinie podpisano list dotyczący możliwości jak najszybszego rozpoczęcia prac planistycznych na odcinku od zachodniej granicy Polski do Piotrkowa Trybunalskiego.

List adresowany do Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka skierowali włodarze pięciu samorządów po których biegnie droga krajowa DK 12: gminy Jarocin, miasta Leszno, miasta Kalisz, gminy Gostyń oraz miasta i gminy Pleszew. Droga ta stanowi połączenie zachodniej i wschodniej granicy Polski, od przejścia granicznego w Łęknicy, poprzez połączenie węzłowe z autostradą A-1 do przejścia granicznego w Dorohusku.

Dotychczasowe działania rządu w zakresie infrastruktury drogowej skoncentrowane były na rozwoju sieci dróg we wschodniej Polsce, która niegdyś pod tym względem była zapomniana i niedoinwestowana. - Czynienie takich działań nie może jednak prowadzić do zapomnienia o konieczności przyszłego rozwoju dróg na terenie zachodniej części Polski, na zachód od autostrady A-1 – uważają samorządowcy.

Z tego względu włodarze zwrócili się do ministerstwa o możliwie najszybsze przystąpienie do prac projektowych związanych z założeniami planistycznymi, w zakresie studium korytarzowego i określenia korytarza drogowego dla dalszego przebiegu drogi ekspresowej S-12 na zachód od Piotrkowa Trybunalskiego do granicy z Niemcami.  

Sygnatariusze listu zaznaczają, że podjęcie działań w zakresie projektowym, pozwoli samorządom na ujęcie planowanych założeń w Studiach Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego miast i gmin. „Umożliwi to w efekcie branie pod uwagę planowanej inwestycji na etapie m.in. wydawania warunków zabudowy oraz przy opracowywaniu Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego. Pozwoli to na utrzymanie ładu przestrzennego w obrębie korytarza drogowego drogi ekspresowej S-12, a w szczególności będzie tworzyło to impuls rozwojowy pod tworzenie obszarów mających potencjał ekonomiczny, np. z przeznaczeniem pod działalności produkcyjne i usługowe” – czytamy w liście do ministra Adamczyka.

Samorządowcy zwracają uwagę na fakt, że rozwój przestrzenny tworzy się latami, począwszy od założeń planistycznych, które najlepiej rozpocząć jak najszybciej. Pozwoli to zapobiec w przyszłości niepotrzebnym nieporozumieniom i ewentualnym kolizjom z przyszłą infrastrukturą drogową, a jednocześnie będzie dawało władzom miast i gmin świadomość przy podejmowaniu planów dotyczących przyszłych inwestycji, m.in. w zakresie rozwoju zarządzanej przez nich infrastruktury drogowej mającej na celu nawiązanie do przeszłej drogi ekspresowej.

Podpisany dokument zostanie także przesłany do wicepremiera Jarosława Gowina, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz parlamentarzystów z okręgu kalisko-leszczyńskiego.

Źródło: UM Jarocin

[ALERT]1614009571049[/ALERT]

(M.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (4)

irekirek

6 13

Taki trochę teatr. Obwodnica 12 będzie przecież budowana. 18:57, 22.02.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

SeparatorSeparator

0 0

Tak obwodnica na około 700km bo tyle ma DK12
Umysł bystry jak woda przy spłukiwaniu toalety. 23:31, 23.02.2021


PrawdaPrawda

8 13

na tym polega polityka. Jak rządziła koalicja PO-PSL a wcześniej SLD to samorządy milczały. Teraz im się przypomniało o obwodnicy. Proponuję samorządowcom aby to zrobiły firmy prywatne jak za czasów PO - np autostrady A2 najdroższe w Europie. 19:23, 22.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Nowa eSkaNowa eSka

2 2

W okolicy Gostynia w przyszłości z S12 powinna krzyżować się nowa eSka relacji: Opole - Krotoszyn - Pogorzela- Gostyń - dolsk-Śrem-Poznań. Wjazd do P-nia na A2 za lotniskiem na krzesinach (tunel pod pasami startowymi - patrz lotnisko w Manchester UK). Można? Można! 11:23, 23.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%