Zamknij
REKLAMA

Choinka, której chcemy się pozbyć z domu nie musi trafić na śmietnik. Co można zrobić?

09:45, 06.01.2021 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Choinka po świętach, której chcemy się pozbyć z domu nie musi trafić do śmietnika - przypominają Lasy Państwowe. Świąteczne drzewko można zagospodarować - posadzić albo rozdrobić i rozsypać w ogrodzie.

Jednym ze sposobów na zagospodarowanie choinki jest  jej posadzenie. Czy można jednak zasadzić każdą choinkę? Niestety, nie. Do posadzenia nadają się tylko te, które kupiliśmy w doniczce. Doniczka nie powinna być za mała i należy sprawdzić system korzeniowy drzewka - nie może być on zbyt mocno przycięty w stosunku do wysokości choinki.

Eksperci Lasów Państwowych radzą ponadto by choinek, które chcemy zasadzić w gruncie, nie trzymać zbyt długo w ciepłym pomieszczeniu. Nie należy też ich sadzić od razu, tylko poczekać do wiosny. W takiej sytuacji choinkę powinno przestawić się w chłodne miejsce. Jeżeli panuje w nim dodatnia temperatura to nie wolno zapominać o podlewaniu. Jeśli zaś drzewko jest narażone na mróz, to najlepiej je wcześniej zabezpieczyć, np. słomą.

Lasy Pasnstwowe zwracają uwagę, że można zagospodarować również ścięte choinki. Takie drzewko można rozdrobnić - odciąć gałązki, a pień pociąć na mniejsze części. Jeśli będą to bardzo małe kawałki, to można użyć ich jako nawozu dla roślin w ogrodzie.

Jeżeli chcemy się pozbyć ściętej żywej choinki, to mimo iż drzewka - jak przypominają leśnicy - są w pełni biodegradowalne, to nie wyrzucajmy ich byle gdzie. LP zwracają uwagę, że powinno się pozostawić je przy osiedlowym śmietniku a nie wrzucać do kontenera. Takie drzewka zostaną zabrane i potraktowane jako odpady komunalne.

Leśnicy dodają, że w miastach są też często organizowane zbiórki świątecznych drzewek, które później jako biomasa służą do ogrzewania. Informacje na temat takich zbiórek są zamieszczane na stronach urzędów gmin. 

PAP, mick/ drag/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (4)

jaja

0 0

"Rozdrobnic i wysypac jako nawoz na dzialke"?Obserwujac posadzone świerki zauwazylem ze pod nimi nic nie rosnie to dlaczego mialoby coś roznac po takim nawozie? 11:42, 06.01.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

chlepchlep

0 0

Też mysle ze drzewa iglaste są slabym "uzyzniaczem" gleby 11:44, 06.01.2021


JabolJabol

0 0

Bo są słabym nawozem, aż się wierzyć nie chce, że lasy państwowe robią z siebie takich niedouków. Podwyżki za śmieci coraz większe to i problem ze śmieciami powinien być coraz mniejszy, zbierać im się nie chce a za to płacimy. 12:16, 06.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

EkorogEkorog

2 0

Karpie wpuszczano do stawów to i moze choinki spowrotem do lasu. 16:19, 06.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA