Zamknij

Zrobili to podczas pandemii. Dziś dumni są z siebie i z tego co razem osiągnęli...

13:16, 10.09.2020 | M.S
Skomentuj
REKLAMA

Każdy z nich miał swoją rolę. Pierwszy napisał nie jedną w życiu książkę, drugi dysponował wiedzą. Dzięki  współpracy, pasji i ... epidemii, stworzyli unikalne opracowanie historii kręglarstwa amatorskiego w Polsce. Publikacja licząca blisko 700 stron jest opisem osiągnięć i wyników sportowych na przestrzeni 18 lat!

Marek Podyma z Gostynia i Jerzy Kwaśny z Raciborza to nie tylko autorzy książki "Historia Kręglarstwa Amatorskiego w Polsce 2002-2020", lecz przede wszystkim osoby, dla których sport to ważna część życiorysu. Pan Marek kręglarstwem zainteresował się pod koniec lat 90-tych ubiegłego wieku. Do dziś jest czynnym zawodnikiem KS "Start" Gostyń. Do 2018 roku był prezesem Stowarzyszenia Gostyńska Liga Kręglarska. Z kolei pan Jerzy nie tylko ukończył studia na kierunku Wychowanie Fizyczne i Fizjoterapia, ale był również trenerem piłkarskim i aktywnym sportowcem osiągając spore sukcesy w kręglarstwie amatorskim.

Wspólna pasja do kręgli sprawiła, że obaj panowie postanowili napisać książkę. - Napisałem historię kilku klubów sportowych w piłce nożnej, ale zostałem też wciągnięty w kręglarstwo, stąd książka na ten temat. Poprosiłem Marka o współpracę, bo wiedziałem, że dysponuje potężną wiedzą, co wielokrotnie udowodnił poprawiając moje błędy...Namówiłem go żebyśmy stworzyli książkę o kręglarstwie amatorskim. - mówił Jerzy Kwaśny. - Zająłem się zdjęciami i grafiką, a Marek tabelami - tłumaczył nasz rozmówca.

Z kolei Marek Podyma od wielu lat zbierał informacje na temat imprez kręglarskich w Polsce - Przedstawiamy dane z 18 lat, ponieważ w 2002 roku odbyły się pierwsze Mistrzostwa Polski Amatorów w Kręglarstwie i po raz pierwszy ja też wtedy grałem i tak przez te 18 lat byłem na wszystkich imprezach, zbierałem informacje, dane, które przydały się do książki - mówił Marek Podyma. 

Praca nad książką trwała około 9 miesięcy. To bardzo krótko patrząc na ilość stron - blisko 700. - Pomógł nam koronawirus - twierdzą autorzy publikacji. - Spędzaliśmy dużo czasu w domu, wymienialiśmy się mailami, dzwoniliśmy do siebie kilka razy dziennie. Fizycznie w sprawie książki spotkaliśmy się raz. Drugi raz podczas zawodów, by obejrzeć już efekt końcowy, czyli wydrukowaną książkę - mówili zgodnie pasjonaci kręglarstwa. 

Książka w możliwie obszerny sposób przedstawia najważniejsze fakty z historii amatorskiego kręglarstwa klasycznego w grze do pełnych w Polsce. Skupia się głównie na aspekcie statystycznym poszczególnych lat i sezonów. Zamieszczone w niniejszym opracowaniu materiały archiwalne pochodzą z zachowanych dokumentów, publikacji i archiwów prywatnych. W książce pojawia się ponad 1000 nazwisk, 1220 zdjęć, łącznie 800 medalistów - seniorów amatorów. - Jesteśmy z siebie dumni. Każdy kto brał udział w takich zawodach - kiedykolwiek - powinien mieć tą książkę - mówili autorzy "Historii Kręglarstwa Amatorskiego w Polsce 2002-2020".

Promocja publikacji odbyła się pod koniec sierpnia podczas rozgrywanych w kręgielni OSiR w Gostyniu Mistrzostw Polski Seniorów po 50 i 60 roku życia i Turnieju Kwalifikacyjnego do Mistrzostw Europy U 60.

Książkę można kupić u Marka Podymy. Koszt to 120 złotych.

[ALERT]1599736575898[/ALERT]

(M.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

borysborys

0 0

Wątpię,czy nakłady poniesione na wydanie tej książki się zwrócą.Życzę powodzenia. 15:34, 17.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz