Zamknij

Martwy punkt w lusterku- wszystko, co trzeba o nim wiedzieć

artykuł sponsorowany + 00:00, 05.10.2022
Photo by Devon Janse van Rensburg on Unsplash Photo by Devon Janse van Rensburg on Unsplash

Każdy odpowiedzialny kierowca prowadząc pojazd mechaniczny stara się zachować należytą ostrożność, skupienie, rozwagę, zachowując odpowiedni poziom bezpieczeństwa zarówno dla siebie, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Jednak na każdego kierowcę czyhają pułapki, na które należy zwrócić szczególną uwagę. Z całą pewnością do tej grupy zaliczyć możemy martwy punkt w lusterku. Czym jest i dlaczego należy na niego szczególnie uważać? Przyjrzyj się zagadnieniu z bliska. Gotowi na garść praktycznych wskazówek? Zaczynamy! 

Martwy punkt i jego charakterystyka

Rozważania należy zacząć od zdefiniowania martwego punktu. Czym właściwie on jest? Dlaczego stwarza tak duże niebezpieczeństwo? Bardzo często wyznaje się przekonanie, że wszelkie manewry kierowca powinien wykonywać przez użyciu lusterek. Oglądanie się w tył, czy gwałtowne ruchy głowy w bok mogą sprawić, że kierowca przeoczy sytuację, która ma miejsce z przodu pojazdu. Pomimo tego, że mogłoby się wydawać, iż zerkając w lusterka, kierowca widzi wszystko, co dzieje się wokół jego pojazdu, wadą takich rozwiązań jest właśnie martwy punkt. Lusterka nie są w stanie swoją powierzchnią objąć całego pola, które znajduje się za kierowcą. Gdzie więc znajdują się słynne martwe pola? Zlokalizowane są mniej więcej za lewym oraz prawym nadkolem. Pojawiają się one zarówno w prawym, jak i lewym lusterku. W praktyce oznacza to, że w sytuacji, gdy kierujący pojazdem spojrzy w lusterka, wykonując dowolny manewr, a inny uczestnik ruchu będzie znajdował się właśnie na wysokości prawego bądź lewego nadkola pojazdu, wówczas kierowca nie będzie go widział. W związku z tym martwy punkt w lusterku stwarza realne, wysokie ryzyko i niebezpieczeństwo, które może doprowadzić do kolizji bądź poważnego wypadku drogowego.

Martwe pole, martwemu polu nie równe 

Martwe pole w lusterku może osiągać różną wielkość. Pomimo tego, że zawsze mamy do czynienia z tym samym zjawiskiem, w zależności od konkretnego rodzaju lusterek, martwy punkt przybiera różne wielkości. Co więcej, największą czujnością i rozwagą muszą wykazywać się kierowcy, którzy korzystają z płaskich lusterek. Najbardziej korzystnymi modelami są lusterka sferyczne, w które wyposażone zostaje coraz więcej modeli samochodów. Kluczem ich skuteczności jest lekkie zakrzywienie, które znacznie minimalizuje ryzyko wystąpienia w lusterku wysoce niebezpiecznego martwego pola. 

Co robić, by unikać martwego punktu i mieć pewność, że mamy dobrą widoczność?

Wielu kierowców zastanawia się, jak niwelować ryzyko wystąpienia martwego punktu w lusterku. Przede wszystkim należy wziąć sobie do serca zasadę szczególnej ostrożności, która wielokrotnie powtarzana jest na kursach nauki jazdy czy przez zawodowych i profesjonalnych kierowców. Kilkukrotne spojrzenie w lusterka znacznie zmniejszy ryzyko kolizji, wypadków, potrąceń czy innych niebezpiecznych sytuacji. Respekt, brak popadnięcia w rutynę i ciągła, wyostrzona ostrożność sprawiają, że martwy punkt występować będzie niezwykle rzadko, bądź wcale. Ważne jest także prawidłowe ustawienie lusterek samochodowych- bardzo wielu kierowców nie stosuje się do odgórnych zaleceń, co jest najczęstszą przyczyną występowania martwego punktu. 

Kto najbardziej narażony jest na niebezpieczeństwo wynikające z martwego punktu? Motocykliści. Poruszają się zazwyczaj bardzo szybko, motocykle są stosunkowo małe, więc zmieszczą się w obszar martwego punktu, w przeciwieństwie do np. ciężarówek. Co więcej, by mieć pewność, że inny uczestnik ruchu drogowego nie znajduje się aktualnie w martwym polu, możemy zaopatrzyć się w dodatkowe boczne lusterko martwego pola. Niewielkie lustereczko z całą pewnością zwiększy nasz komfort i poczucie bezpieczeństwa. Ustawione wedle zaleceń producenta, pod nieco innym kątem niż lusterka samochodowe, zmniejszy ryzyko.

Czarne kropki na lusterkach

Na bocznych lusterkach samochodowych napotkać możemy czarne kropki. To fabryczne oznaczenie, dzięki któremu prowadzący pojazd mechaniczny zwróci szczególną uwagę na otoczenie podczas wykonywania manewru. Czarne kropki występują na lusterkach sferycznych. Oznaczają one tzw. strefę płaską, czyli miejsce, które zniekształca obraz. Dzięki temu kierowca zwraca szczególną uwagę na zaznaczony obszar. Zlokalizowana obok część sferyczna, zakrzywiona, pozwala zaś na szerokie pole widzenia. 

System BLIS, czyli nowoczesne rozwiązania renomowanych producentów, w trosce o bezpieczeństwo na drodze 

Pomimo tego, że podwójne rozejrzenie, odczekanie chwili przed wykonywaniem manewru, bardzo często znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia martwego pola, znane marki samochodowe zdecydowały się na wprowadzenie nowoczesnego systemu BLIS do lusterek produkowanych przez siebie samochodów. To technologia, która informuje swojego kierowcę, że inny uczestnik ruchu drogowego znajduje się aktualnie w martwym punkcie. Informacja przekazywana jest za pomocą migającej lampki ostrzegawczej, dzięki której kierowca zdaje sobie sprawę z konieczności zachowania szczególnej ostrożności i ponownego rozejrzenia się w lusterka przed wykonaniem manewru. 

Martwy punkt to przyczyna wielu wypadków. Warto więc znać techniki, które znacznie zmniejszają możliwość jego wystąpienia. 

Źródła informacji:

https://www.autodoc.pl/info/co-to-jest-martwy-punkt-w-lusterku

https://motoryzacja.interia.pl/przepisy-drogowe/news-masz-takie-kropki-na-lusterkach-pelnia-bardzo-wazna-funkcje,nId,6283287

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%