Zamknij

Wszywka alkoholowa Poznań to tabletki z lekiem na alkoholizm

10:26, 12.06.2022 . Aktualizacja: 10:26, 12.06.2022
Skomentuj Foto: Zleceniodawca Foto: Zleceniodawca

Esperal jest ratunkiem dla alkoholika

Zapewne każdy z spotkał się już kiedyś z pojęciem wszywki alkoholowej Esperal. Ci, którzy korzystali z tej farmakologicznej metody – bardzo sobie ją chwalą.  Dla jednych wszywka jest pierwszym krokiem w leczeniu uzależnienia, a dla innych wręcz ostatnią deską ratunku. Czym tak naprawdę jest ten innowacyjny lek na alkoholizm? I w jaki sposób wspomaga leczenie choroby alkoholowej? Wszystko w poniższym artykule.

W jaki sposób działa Esperal?

Lek, jakim jest Esperal Poznań skutecznie blokuje wydzielanie dehydrogenazy aldehydowej. Czym jest dehydrogeneza? Jest to enzym, odgrywający kluczową rolę w procesie metabolizmu etanolu. To właśnie dzięki niemu możliwe jest prawidłowe trawienie wszystkich (nawet tych szkodliwych) produktów przemiany etanolu. W wyniku połączenia Disulfiramu z nawet niewielką ilością alkoholu dochodzi do poważnego zaburzenia pracy wątroby alkoholika, co może spowodować również jej uszkodzenie. W takiej sytuacji enzym nie wydziela się w niezbędnej ilości i następuje problem ze strawieniem szkodliwych resztek. Dlatego wszywka wywołuje poważne skutki uboczne jeżeli uzależniony spożyje trunek.

Jak wszywka alkoholowa działa na organizm uzależnionego?

Jest to bardzo prosty mechanizm działania. Dla osoby zaszytej, która utrzymuje abstynencję Esperal pozostaje nie tylko niewyczuwalny pod skórą, lecz także w zupełności obojętny. Nie wykazuje wtedy żadnego działania. Sytuacja drastycznie się zmienia, gdy osoba uzależniona postanowi się napić nawet niewielkiej ilości alkoholu.  Gdy alkoholik sięgnie po trunek wysokoprocentowy wszywka rozpocznie swoje aktywne działanie awersyjne. Nieprzyjemne dolegliwości związane z połączeniem aktywnego składnika leku (Dilsulfiramu) z wszywką może spowodować:

  • silny ból głowy, 
  • zawroty głowy, 
  • mdłości i wymioty, 
  • nagłe kołatanie serca, 
  • niedociśnienie, 
  • silne pocenie się,
  • zaczerwienienie twarzy,
  • a także inne.

W skrajnych przypadkach Esperal wywołuje marskość wątroby i ostre zapalenie trzustki, a także zawał serca. Tak poważne skutki uboczne, skutecznie odstraszają alkoholika do picia alkoholu. Boi się on, że po spożyciu nie tylko spowoduje poważny uszczerbek na zdrowiu, lecz może to także skutkować utratą życia. 

Jak wygląda zabieg zaszycia alkoholowego?

Zabieg zaszycia jest zabiegiem krótkim. Trwa maksymalnie 20 minut. Jest to również zabieg całkowicie bezbolesny, ponieważ każdorazowo wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Jeżeli zgłoszą się Państwo do specjalistycznego gabinetu leczenia terapią awersyjną https://esperalpoznan.pl/ będą mieć Państwo 100% pewność, że do zabiegu użyty zostanie oryginalny lek Disulfiram, a także, że zabieg zostanie wykonany przez wykwalifikowanych lekarzy, dzięki temu skuteczność leku jest gwarantowana, a wystąpienie skutków ubocznych po zabiegu zredukowane do minimum. Zawsze przed implantacją lekarz prowadzi z uzależnionym szczegółową rozmowę, w której ustala jego ogólny stan zdrowia i wyklucza wszelkie ewentualne przeciwwskazania do wszywki. Po rozmowie, zakwalifikowany Pacjent podpisuje dokumenty poprzedzające zabieg (m.in. zgodę na wykonanie procedury). Lekarz informuje go także co może się stać jeżeli mając pod skórą tabletki z Esperalem napije się on alkoholu. Dopiero po wszystkich formalnościach chirurg może wykonać minimalne nacięcie na skórze Pacjenta, aby w powstałą szczelinę wsunąć tabletki. Rana zaszywana jest szwami, które samoistnie się rozpuszczają. Blizna po zabiegu nie jest widoczna. Najczęściej wybieranym miejscem zaszycia jest pośladek, lub okolice łopatek. Dzięki temu osoby uzależnione nie muszą się martwić, że ktoś się zorientuje, że są oni zaszyci. 

Możliwe powikłania po zabiegu

Wszywka alkoholowa Esperal jest lekiem. Każdy z nas reaguje inaczej na rozmaite formy leczenia, stąd też reakcja organizmu na tabletki z Esperalem również może być różna. Najczęściej Pacjenci nie zgłaszają żadnych skutków ubocznych. Nie ma w tym nic dziwnego jeżeli pod skórę wszyty został oryginalny lek, a zabieg został przeprowadzony w sterylnych warunkach. Niemniej jednak zdarzają się sporadyczne przypadki, że organizm potraktuje wszywkę jak ciało obce, które zostało mu wszczepione pod skórę. W takich sytuacjach rana najczęściej nie goi się prawidłowo (może z niej wyciekać nawet płyn surowiczy), a w jej okolicach czasami pojawia się nawet torbiel. W obu tych przypadkach Pacjent powinien natychmiastowo skonsultować się z lekarzem, który podejmie decyzję co dalej oraz co mogło się stać, że organizm tak reaguje na wszywkę. Może się okazać, że implant będzie musiał być usunięty, a uzależniony po prostu zdecyduje się na inną formę wspomagania farmakologicznego. Są to jednak sytuacje niezwykle rzadkie. 

Przeciwwskazania do zabiegu zaszycia

Osoby decydujące się na wszywkę alkoholową Esperal często zastanawiają się czy zabieg ma jakiekolwiek przeciwwskazania? Przecież jest mało ingerujący w organizm Pacjenta. Odpowiedź brzmi – tak. Rzeczywiście zaszycie alkoholowe nie jest inwazyjne i nie wymaga nawet dłuższego okresu rekonwalescencji, natomiast jest to jednak minimalna ingerencja w organizm osoby uzależnionej.

Wśród najczęściej wymienianych przeciwwskazań są to:

  • nietrzeźwość osoby uzależnionej w dniu wykonywania procedury (wymagane jest minimum 12 godzin całkowitej trzeźwości przed zabiegiem – zmniejsza to ewentualne powikłania, które mogą wystąpić po połączeniu Disuldiramu z alkoholem),
  • nadwrażliwość na wszelkie aktywne składniki leku (uczulenie),
  • stosowanie niektórych leków, które w składzie zawierają alkohol (wtedy najczęściej – o ile jest to możliwe lekarz zaleca odstawienie leków na 7 dni przed wykonaniem zabiegu),
  • u kobiet: ciąża i karmienie piersią,
  • schorzenia sercowo-krążeniowe, w tym nadciśnienie tętnicze, 
  • ostra niewydolność serca lub też choroba niedokrwienna serca,
  • niedawno przebyty zawał serca (w ciągu 7 dni od daty wykonania zabiegu),
  •  zaburzenia psychiczne oraz próby samobójcze w przeszłości.

Ostatnie przeciwwskazanie jest szczególnie istotne, ponieważ wszywka alkoholowa Esperal jest lekiem silnie oddziaływującym na psychikę alkoholika. Osoby z zaburzeniami mogą sobie zwyczajnie nie poradzić z tą presją.

Leczenie awersyjne – skuteczność

Należy pamiętać, że wszywka jest tylko pomocniczą formą leczenia uzależnienia. Nie spowoduje cudownego ozdrowienia i tego, że alkoholik automatycznie stanie na nogi i odzyska dawną radość życia. Przez to, że boi się skutków ubocznych występujących po napiciu się, jeżeli ma pod skórą tabletki z Esperalem utrzymuje abstynencję. Pozwala to na podjęcie dalszego leczenia psychologicznego. Szczególnie polecane w takich przypadkach są terapie w zamkniętych ośrodkach leczenia uzależnień, ponieważ statystycznie to właśnie takie terapie uzyskują największą skuteczność. Oczywiście jest możliwość wybrania terapii indywidualnej, alkoholik niekoniecznie musi wybrać terapię grupową, wśród innych uzależnionych. Zdarza się, że już same spotkania w grupach AA przynoszą oczekiwane efekty. Wszystko tak naprawdę zależy od indywidualnych predyspozycji osoby uzależnionej i jej motywacji do leczenia.

Materiał partnera

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%