Zamknij

4 dobre powody, żeby wybrać się do kardiologa

15:06, 08.02.2021 Aktualizacja: 15:07, 08.02.2021
Skomentuj

Wielu Polaków odwleka wizyty u kardiologa w nieskończoność. Do regularnych badań zniechęcają przede wszystkim: wielomiesięczny okres oczekiwania, konieczność otrzymywania skierowań na pierwszą wizytę, czy problem z dostępnością specjalistów w mniejszych miejscowościach. Może jednak odwrócić nieco naszą tendencję do szukania wymówek i zastanowić się, dlaczego warto wybrać się do kardiologa?

1. 15, 20, 25, 30, 35, 40… urodziny.

Zamiast zastanawiać się, dokąd tym razem wyjedziesz z okazji urodzin, jaki prezent sobie kupisz czy które marzenie spełnisz — czas zrobić sobie najlepszą niespodziankę. Czyli zadbać o zdrowie, najlepiej umawiając się prywatnie do kardiologa. Koszt prywatnej wizyty wyniesie tyle, co rzecz, którą i tak byś sobie kupiła/kupił. 

Ten pretekst jest dobry przede wszystkim dlatego, że możesz wybrać sobie dowolnego specjalistę, w dowolnym miejscu. Możesz skorzystać w tym celu ze specjalnych serwisów internetowych, na których znajdziesz profile kardiologów wraz z cennikiem wizyt i ocenami od pacjentów.

To dobre rozwiązanie w ramach pierwszej w życiu wizyty. Zmniejsza się prawdopodobieństwo, że trafisz na kardiologa, który potraktuje Cię obojętnie. Możesz przy okazji zapytać go o wszystkie Twoje wątpliwości związane z kolejnymi wizytami i sprawdzić swój stan zdrowia.

W przypadku dzieci jest to szczególnie ważne. Może się zdarzyć, że wady serca nie zostały wykryte w wieku niemowlęcym, a Twój nastolatek nie chce przyznać się, że odczuwa kołatania serca. Dlatego “urodzinowa” wizyta u kardiolog Poznań może okazać się pierwszym krokiem do znacznej poprawy jego zdrowia w dorosłości.

2. Bóle w klatce piersiowej

Ten powód wizyty u kardiologa powinien być raczej oczywisty. Jeśli od jakiegoś czasu czujesz ból w klatce piersiowej — nie wolno go lekceważyć. Pierwszym krokiem, jaki powinnaś/powinieneś wykonać niech będzie wizyta u lekarza rodzinnego.

Być może oprócz skierowania do kardiologa otrzymasz też skierowania na inne, potrzebne do diagnozy badania, które pomogą specjaliście ocenić Twój stan podczas pierwszej wizyty.

3. Zawroty głowy

To dość nieoczywisty powód, ponieważ może wiązać się zarówno z problemami kardiologicznymi, jak i neurologicznymi. Rozsądnie będzie udać się do lekarza rodzinnego i opowiedzieć mu o okolicznościach powstawania zawrotów, porach, w jakich występują i towarzyszących im innych objawach, jeśli takie są.

Na tej podstawie lekarz będzie mógł ocenić czy problem rozwiążą wizyty u kardiologa, innego specjalisty, a może wystarczy zwiększenie ilości ruchu na co dzień.

4. Niewłaściwe odżywianie

Jest lekceważonym powodem wizyty u kardiologa. Ludzkiemu układowi krwionośnemu najczęściej szkodzi dieta bogata w tłuszcze nasycone, tłuste gatunki mięs (a także ich wysoko przetworzone odpowiedniki), sól, produkty “w proszku”, a także napoje gazowane.

Jeśli któreś z nich spożywasz na co dzień — możesz być pewien, że tym samym pogarszasz zdrowie swojego serca. Potraktuj ten punkt jako miejsce do rachunku sumienia i zastanów się, czy lepiej byłoby nieco zmodyfikować dietę, czy jednak odwiedzić specjalistę

Na zakończenie

Niezależnie od powodu, jaki wybierzesz — pamiętaj! Pojawiają się u kardiologa za każdym razem, kiedy wystąpią u Ciebie niepokojące objawy. Warto być świadomym tego jak najwcześniej, ponieważ wizyty u kardiologa w celach profilaktycznych są o wiele przyjemniejsze niż te spowodowane chorobami serca i układu krwionośnego.

Material partnera

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%