Zamknij
NEWS

Kabel głośnikowy — czym się różni od zwykłego?

art. sponsorowany + 11:42, 21.02.2025 Aktualizacja: 11:43, 21.02.2025
freepik.com freepik.com

Potrzebujesz podłączyć swoje nowiutkie głośniki? W takim razie potrzebne Ci są porządne przewody głośnikowe. Niewykluczone, że zastanawiasz się teraz, czym się różni kabel głośnikowy od zwykłego. Ten krótki artykuł błyskawicznie rozwieje twoje wątpliwości i wyjaśni, czym charakteryzują się dobre kable do sprzętu audio.

Czym się różni kabel głośnikowy od zwykłego?

Pierwszą, w zasadzie najważniejszą kwestią, która różni kabel głośnikowy od zwykłego przewodu, są przewodniki wykorzystywane do ich produkcji. Kable głośnikowe powinny być wykonane przynajmniej z miedzi beztlenowej, czyli przewodnika o lepszych właściwościach przewodzących. Bez takich materiałów gwarantujących mniejszą rezystancję nie ma mowy o tym, byś w swoim sprzęcie audio uzyskał dynamiczny dźwięk. Materiał przewodzący po prostu nie będzie w stanie przesłać sygnału dźwiękowego bez sporych strat. 

freepik.com

Jak grubość przewodu minimalizuje straty sygnału?

Przewody głośnikowe cechują się również większą grubością. Średnica kabla jest istotna, zwłaszcza gdy potrzebujesz podłączyć oddalone od siebie sprzęty. Im większa długość kabla, tym większe prawdopodobieństwo strat w sygnale w przewodzie o mniejszej średnicy. Dobrze więc postawić na kable głośnikowe z grubszym przekrojem, co zapewni Ci lepszą jakość dźwięku. Prawidłowo podłączony kabel głośnikowy chroni przed zakłóceniami mogącymi powodować np. szumy czy zniekształcenia — takiej funkcji nie możemy oczekiwać od zwykłego kabelka, wykonanego z tańszych materiałów.

Wysokiej jakości kable głośnikowe — ekranowanie i izolacja

Co jeszcze różni kabel głośnikowy od zwyczajnego przewodu niskiej jakości? Niezwykle istotne jest też ekranowanie. To swoista ochrona przed zakłóceniami powodowanymi przez wzajemne interferencje pól elektromagnetycznych. Bez elementów chroniących przeciwko zakłóceniom elektromagnetycznym, musisz liczyć się z pojawieniem się szumów i zakłóceń.

freepik.com

Wyższa jakość kabli do głośników spowodowana jest również faktem, że są zazwyczaj lepiej izolowane. Rozwiązania takie jak izolowanie każdej żyły osobno pozwala skutecznie zredukować czynniki zewnętrzne (takie jak np. promieniowanie UV), mogące negatywnie wpływać na sygnał przechodzący przez przekrój kabla. Dobra izolacja przydaje się zwłaszcza w przypadku przenoszenia niskich częstotliwości. 

Kable głośnikowe: elastyczność i wytrzymałość

Ostatnim istotnym elementem odpowiedzi na pytanie, czym się różni kabel głośnikowy od zwykłego, jest ich wytrzymałość. Możliwość wyginania przewodu jest bardzo istotna w przypadku instalacji rozbudowanych systemów audio, które nierzadko przyjmują dość skomplikowane konfiguracje. Kable do napędzania głośników konstruowane są więc z myślą o wytrzymałości, zachowując jednocześnie przy tym dobre parametry elektryczne.

Lepszy przewodnik, ekranowanie, izolacja, większa wytrzymałość oraz grubość — to głównie czynniki gwarantujące jakość kabli głośnikowych. Jeżeli interesuje Cię zakup takich przewodów, koniecznie sprawdź asortyment sklepu PCKLIPER pod adresem https://sklep.pckliper.pl/kabel-glosnikowy!

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%