Zamknij

7 powodów, dlaczego Twoje CV zostało odrzucone

00:00, 08.12.2023 art. sponsorowany

Wysyłasz po raz kolejny swoje CV, a jedynie to, co otrzymujesz to odmowa? Mimo wszelkiego włożonego wysiłku, powodów odmów może być wiele. Oczywiście na niektóre z nich, Ty jako kandydat / kandydatka nie masz wpływu. Istnieją jednak powody odrzucenia Twojego podania o pracę, nad którymi masz kontrolę. W artykule poniżej opiszemy 7 najważniejszych i możliwych powodów odrzucenia Twojego CV.  

CV i jego pierwsze wrażenie 

Znane przysłowie mówi: „nigdy nie masz drugiej szansy na zrobienie pierwszego wrażenia” co się często potwierdza. Badania naukowe mówią, że pierwsze wrażenie na temat danej osoby zajmuje nam od 0,3 do 7 sekund. Tak samo jest z dokumentami aplikacyjnymi. Pierwszą rzeczą, którą widzą rekruterzy, jest Twoje CV, czyli jego wygląd. Bez względu na to, co masz do zaoferowania w sekcji doświadczenie zawodowe: skup się najpierw na elementach wizualnych. 

W dużych kooperacjach oraz w małych firmach trafia na biurko wiele podań o pracę, dlatego musisz zadbać o to, aby Twoje dokumenty aplikacyjne wyróżniły się od pozostałości. Przejrzyste, atrakcyjne i profesjonalne CV  są znacznie bardziej zauważalne niż nudne, standardowe  podania o pracę bez delikatnych elementów graficznych.  

Jeśli Twoje CV oraz list motywacyjny są spójne graficznie, przyciągną one wzrok i istnieje większe prawdopodobieństwo, że Twoja aplikacja o pracę zostanie zapamiętana. Dzięki profesjonalnemu szablonowi CV zostawisz po sobie dobre wrażenie oraz będziesz mieć większe szanse na otrzymanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną i uniknięcie kolejnego odrzucenia. 

Nudne podanie o pracę jako powód odrzucenia. 

Idziesz na łatwiznę i wysyłasz jeden ogólny list motywacyjny do wszystkich firm? W takim razie możesz liczyć się z odmową. Osoby pracujące w dziale HR rozpoznają od razu czy list motywacyjny został spersonalizowany. Gdy adresat zda sobie sprawę, że otrzymane dokumenty są napisane ogólnie, jego zainteresowanie spadnie. Dotyczy się to CV oraz listu motywacyjnego – napisz je zawsze do każdej firmy na nowo, personalizując ich treść. Nim zaczniesz pisać list motywacyjny postaw sobie pytania typu: 

  • Co sprawia, że firma jest wyjątkowa? 
  •  Co ona reprezentuje? 
  •  Dlaczego jesteś entuzjastycznie nastawiony do firmy lub pracy? 
  • Co kwalifikuje cię na dane stanowisko? 

Po zebraniu niezbędnych informacji na temat potencjalnego pracodawcy pozostaje teraz kwestia dostosowania dokumentów aplikacyjnych do wybranej firmy i stanowiska.  Jeśli wiesz, że firma, do której się aplikujesz, jest nowoczesna i wszyscy zwracają się do siebie po imieniu, powinieneś zrobić to samo w swoim liście motywacyjnym. 

To samo dotyczy języka: jeśli ogłoszenie o pracę jest w języku angielskim, to CV i list motywacyjny również powinny być napisane po angielsku. Jeśli chcesz pójść o krok dalej, możesz złożyć dokumenty aplikacyjne w obu językach, tj. polskim i angielskim. Pod warunkiem że władasz płynnie danym językiem.   Zawsze miej na uwadze branżę. Jeśli aplikujesz do agencji marketingowej, zdobędziesz punkty za inny sposób wyrażania siebie niż w przypadku aplikacji do kancelarii prawnej. Dlatego pisząc swoją aplikację, od samego początku dostosuj się do okoliczności.  

Zrezygnuj ze starych pojęć typu „zainteresowało mnie ogłoszenie na Państwa stronie internetowej”. Zacznij lepiej swój list motywacyjny powodem, dlaczego dane ogłoszenie wzbudziło Twoje zainteresowanie.   

 CV zawiera niepotrzebne informacje 

Częstym błędem jest umieszczanie w CV niepotrzebnych i nieistotnych informacji. To jaką szkołę podstawową odwiedzałaś/eś nie ma znaczenia. Błędne jest również wypełnianie dokumentu CV nieistotnymi informacjami tylko po to, by zapełnić puste miejsce w CV. 

Bardziej przydatne jest wspomnienie o swoim ekscytującym hobby i wskazanie, jakie umiejętności miękkie doskonalisz dzięki temu hobby, z których może skorzystać przyszły pracodawca. Umieść je więc w kontekście i unikaj wspominania o hobby tylko jako wypełnienie pustego miejsca. 

Twój potencjalny pracodawca jest przede wszystkim zainteresowany tym, w jaki sposób możesz przyczynić się do rozwoju firmy oraz jakie masz kwalifikacje. Nie wypisuj wszystkich ukończonych kursów. Skoncentruj się tylko na tych istotnych i potrzebnych do nowej pracy.  

Odrzucenie aplikacji z powodu braku kwalifikacji. 

Również ważne jest, czy Twoje doświadczenie rzeczywiście pokrywa się z wymaganiami na danym stanowisku. Na podstawie treści ogłoszenia o pracę możesz stwierdzić, które rzeczy są po prostu niezbędne do pomyślnego złożenia aplikacji. A które po prostu nie podlegają negocjacjom. Nie musisz spełniać wszystkich wymagań, ale odfiltruj, które cechy są absolutnie niezbędne. 

Jeśli nie możesz ich wykazać, zachowaj energię na inne ogłoszenia o pracę, które lepiej pasują do Ciebie i Twoich umiejętności. Może nawet w tej samej firmie? Skup się więc na tym, co naprawdę masz do zaoferowania. Czytaj uważnie ogłoszenia o pracę! Jeśli spełniasz 60% wymagań, Twoje szanse nie są gorsze niż w przypadku spełnienia 90% wymagań.  

 Niewłaściwy termin składania aplikacji  

Prawie wszystkie ogłoszenia o pracę mają określony termin składania aplikacji. Ale nawet jeśli termin ten jest nadal otwarty, pracodawca może mieć już na stole kilka interesujących podań o pracę. W rezultacie nawet nie rozważy kolejnych. Tak, to niesprawiedliwe, ale życie to nie bajka. W takich przypadkach warto zawsze mieć pod ręką zaktualizowane dokumenty aplikacyjne, aby nie tracić cennego czasu na aktualizację dokumentacji. 

W sytuacji, gdy termin składania dokumentów aplikacyjnych już minął, a jesteś zdania, że to praca Twoich marzeń, zadzwoń do firmy i spytaj, czy możesz dosłać swoje CV. W ten sposób pozostaniesz w pamięci osoby rekrutującej i być może zwiększy to szansę na otrzymanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.  

Porada: nie wysyłaj CV w poniedziałek o 10 rano. Poniedziałki są zazwyczaj związane ze stresem w pracy i w takich sytuacjach Twoje CV może szybko zostać zapomniane.  

Nietypowe oczekiwania 

Jak już zostało wspomniane w punkcie 2, należy przyjrzeć się przyszłej firmie i jej kulturze. Dotyczy to również samej pracy oraz jej płacy. Temat wynagrodzenia omawiany jest zazwyczaj podczas rozmowy kwalifikacyjnej, jednak czasem zdarza się, że w ogłoszeniu o pracę pisze prośba o podanie oczekiwanego wynagrodzenia.  

Zdobyte wykształcenie oraz doświadczenie zawodowe ma swoją wartość, jednak nie powinno się przesadzać. Zorientuj się jakie zarobki obowiązują w konkretnej branży, jak wygląda sytuacja w regionie i ile zarabia się w podobnych firmach. Ponadto jeśli wiesz, że możesz pracować na pół etatu, a miejsce pracy wypisane jest na pełny etat, możesz wyjść z założenia, że podjęcie pracy w tym przypadku będzie niemożliwe. Sprawdź dokładnie oczekiwania pracodawcy i to, co jesteś w stanie zaoferować.  

Brak autoprezentacji w CV 

Nie lej wody w CV. Postaw na dowody. Nie znaczy to, żeby się przechwalać i wypisywać wszystkie sukcesy zawodowe. Chodzi o napisanie, dlaczego właśnie TY jesteś odpowiednią osobą na dane stanowisko. Przekonuj, zamiast przechwalać. Często trudno jest ująć w słowa to, co faktycznie chce się powiedzieć. Dlatego wcześniej dobrze przyjrzyj się sobie, zadając sobie takie pytania: 

  • Co masz do zaoferowania? 
  • Jakie wartości wnosisz do firmy? 
  • Dlaczego tak dobrze nadajesz się do tej pracy? 
  • Jak optymalnie przekazać to wszystko w dokumentach aplikacyjnych? 

Niestety bywa tak, że każde kolejne odrzucenie CV  interpretujemy to jako odrzucenie nas jako osoby. Postaraj się nie brać tego sobie do serca, ponieważ tak nie jest. Powodów może być wiele, na które nie masz wpływu. Mniej świadomość, że nie każde ogłoszenie o pracę w 100% będzie pasowało do Twoich umiejętności.  Popracuj nad swoją autoprezentacją. Oprócz tego potraktuj kolejne odrzucenie CV jako zdobyte doświadczenie, z którego możesz wyciągnąć pozytywne wnioski, a każde kolejne podanie o pracę, z pewnością będzie lepsze. Życzymy powodzenia.  

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%