Zamknij

Pielęgnacja paznokci. Jak powinna wyglądać?

art. sponsorowany + 10:21, 31.07.2023 Aktualizacja: 10:22, 31.07.2023
freepik.com freepik.com

Ładne i zadbane paznokcie są nie tylko wizytówką, ale w pewnym stopniu też wyznacznikiem dobrego zdrowia. Gdy zaczynają się łamać, rozdwajać i kruszyć, przyczyna takiego stanu może być dwojaka i należy jej się doszukiwać w nieprawidłowej pielęgnacji lub wewnętrznym stanie organizmu. Jak zadbać o paznokcie na zewnątrz i od środka? Podpowiadamy!

Dlaczego paznokcie się łamią?

Paznokcie mogą się łamać z różnych powodów. Oto kilka głównych przyczyn, które mogą wpływać na łamliwość paznokci:

  • niedobór składników odżywczych takich jak biotyna, witaminy A, C i D, czy minerałów typu żelazo i cynk,
  • choroby i stany zdrowotne (np. niedoczynność tarczycy czy zaburzenia krążenia),
  • nieprawidłowa pielęgnacja,
  • złe nawyki.

Powyższe powody odpowiadają za łamliwość paznokci najczęściej wtedy, gdy ich kondycja pogarsza się jedynie czasowo. Jeśli jednak problem ten utrzymuje się stale, to najprawdopodobniej ma podłoże genetyczne.

Co sprzyja łamaniu się paznokci?

Kruchość i łamliwość paznokci zwiększać może m.in.:

  • długotrwałe narażanie paznokci na wodę, np. podczas częstego mycia naczyń bez rękawiczek ochronnych,
  • częste używanie agresywnych produktów do paznokci,
  • stosowanie żelowych lub sztucznych paznokci,
  • codzienne obcowanie bez rękawiczek z detergentami, środkami czyszczącymi i innymi substancjami chemicznymi,
  • brak nawilżenia skóry wokół paznokci,
  • nadmierne piłowanie paznokci,
  • obgryzanie paznokci.

Zobacz naturalne kremy do ciała od warszawskiej manufaktury Manu Natu dostępne na https://manunatu.pl/naturalne-kremy-do-ciala.

Oznaki uszkodzenia paznokci

Gdy paznokcie ulegną uszkodzeniu lub ich kondycja znacznie się pogorszy, będzie to widać gołym okiem. Zwykle stają się wtedy słabe i łamliwe, mogą rozwarstwiać się na kawałki albo łamać na końcach lub wzdłuż środka płytki. Paznokcie mogą  ponadto zmieniać kolor na żółty, brązowy, zielony lub nawet czarny. Na ich powierzchni nierzadko pojawiają się wgłębienia, wybrzuszenia czy nierówności.

W przypadku uszkodzenia paznokci pewne odstępstwa od normy zaobserwować można również w zakresie czasu wzrostu, a ściślej rzecz ujmując, mogą one rosnąć wolniej niż zwykle. Ponadto płytki paznokciowe mogą stawać się coraz bardziej przezroczyste i cienkie.

Domowe sposoby na pielęgnację paznokci

Aby móc cieszyć się zdrowymi i pięknymi paznokciami, warto nieco przyłożyć się do ich pielęgnacji. Częste powtarzanie poniższych zabiegów wzmocni je i wyraźnie poprawi ich kondycję.

Pielęgnacja skórek paznokci – domowe sposoby:

  • olejowanie paznokci i skórek wokół nich – zabieg pomoże nawilżyć i wzmocnić płytkę paznokciową. Można używać różnych olejów, np. oliwy z oliwek lub oleju kokosowego czy migdałowego. Wystarczy wmasować niewielką ilość oleju w paznokcie i skórki, a następnie pozostawić na kilka minut i potem spłukać.
  • stosowanie wzmacniających maseczek – domową maseczkę można przygotować, mieszając np. z żelu z miąższem z aloesu, mąki ryżowej i soku z cytryny. Maseczkę należy nałożyć na paznokcie i skórki na kilka minut, a następnie spłukać letnią wodą.
  • moczenie paznokci w specjalnych miksturach – dobre działanie na paznokcie ma mieszanka równej ilości octu jabłkowego i wody. Moczenie paznokcie w takim roztworze powinno odbywać się przez kilka minut.
  • masaż dłoni – regularne masaże dłoni mogą poprawić krążenie krwi i dostarczyć składników odżywczych do paznokci, co pozytywnie wpłynie na ich stan i kondycję.
  • regularne nawilżanie skóry dłoni – do pielęgnacji najlepiej wybierać kremy intensywnie nawilżające, które oprócz skóry nawilżą też paznokcie. Dobrym wyborem mogą okazać się produkty na bazie naturalnych składników, dostępne np. na: https://manunatu.pl/naturalne-kremy-do-rak.

Jak dbać o paznokcie u rąk?

Poznaj też kilka cennych rad i wskazówek, jak powinno się dbać o paznokcie u rąk, aby były mocne i wyglądały pięknie.

Równo obcinaj paznokcie

Do obcinania paznokci używaj odpowiednich nożyczek lub cążków, które zapewnią precyzyjne cięcie. Zaleca się przycinać paznokcie prosto, gdyż zaokrąglanie ich może prowadzić do wrastania.

Dbaj o skórki wokół paznokci

Po kąpieli lub namoczeniu paznokci delikatnie odsuń skórki za pomocą specjalnego patyczka do skórek. Nie przesadzaj z wycinaniem skórek, aby uniknąć ryzyka infekcji i podrażnień. Oprócz odsuwania skórek pamiętaj też o ich regularnym nawilżaniu.

Używaj rękawic ochronnych do sprzątania i zmywania naczyń

Długi kontakt z wodą, detergentami i środkami czyszczącymi może przesuszać i osłabiać paznokcie, co prowadzi do ich łamania się i rozdwajania. Dlatego właśnie do wszelkich zabiegów podczas sprzątania zakładaj rękawiczki.

Wcieraj krem do rąk bezpośrednio w paznokcie

Staraj się kilka razy w ciągu dnia kremować dłonie szczególnie skupiając się na paznokciach. Wraz z kremem dostarczysz im witamin, minerałów i cennych składników, dzięki czemu będą odpowiednio nawilżone i odżywione.

Poznaj naturalne mydła wegańskie na bazie starannie dobranych składników jak olej konopny, masło kakaowe, olej kokosowy czy masło shea od Manu Natu dostępne na https://manunatu.pl/naturalne-mydla.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%