Prawidłowe oznakowanie ładunku w transporcie i logistyce nie tylko znacząco wpływa na tempo i efektywność pracy firm realizujących łańcuch dostaw na każdym jego etapie, ale także gwarantuje, że każda przesyłka dotrze do celu w zalecanym czasie oraz w nienaruszonym stanie. Znaki manipulacyjne umieszczane na opakowaniach pozwalają w łatwy i szybki sposób określić właściwości produktów znajdujących się wewnątrz, informując jak prawidłowo obchodzić się z danym opakowaniem w trakcie transportu.
Współczesne znaki logistyczne są czytelne dla przewoźników z całego świata. Dzięki ich ujednoliceniu, pracownicy branży spedycyjnej są w stanie:
Znaki manipulacyjne informują o specyfice produktów zamkniętych w opakowaniu lub ładunku (towary szybko psujące się, zwierzęta, towary kruche i podatne na uszkodzenie, przedmioty i urządzenia niemogące wchodzić w kontakt z wodą i wilgocią itd.). W dalszej kolejności wskazują możliwy sposób manipulacji opakowaniem (chwytać bezpośrednio za ładunek, przestrzegać zakresu temperatury) albo sposób, którego bezwzględnie należy unikać, żeby nie doprowadzić do zniszczenia bądź uszkodzenia zawartości (nie podnosić wózkiem, nie przemieszczać przez toczenie, nie chwytać w tym miejscu).
1. Obecnie w transporcie i logistyce obowiązują następujące znaki manipulacyjne:
2. Chronić przed promieniowaniem (701-01)
3. Żywe zwierzęta (701-02)
4. Opakowanie hermetyczne (701-03)
5. Tu chwytać (701-04)
6. Chwytać bezpośrednio za ładunek (701-05)
7. Miejsce zakładania zawiesi (701-06)
8. Nie podnosić wózkiem (701-07)
9. Góra ładunku, nie przewracać (701-08)
10. Chronić przed wilgocią (701-09)
11. Środek ciężkości (701-10)
12. Chronić przed nagrzaniem (701-11)
13. Nie przemieszczać przez toczenie (701-12)
14. Ostrożnie, kruche (701-13)
15. Przestrzegać zakresu temperatury (701-14; 701-15; 701-16; 701-17)
16. Hakiem bezpośrednio nie zaczepiać (701-18)
17. Ograniczenie piętrzenia (701-19)
18. Dopuszczalna liczba warstw piętrzenia (701-20; 701-21)
19. Tu otwierać (701-22)
20. Produkty szybko psujące się (701-23)
21. Nie obracać, nie przetaczać (701-24)
22. Nie chwytać w tym miejscu (701-25)
Oznaczenia transportowe i znaki manipulacyjne muszą być trwałe, odporne na ścieranie i zmienne warunki atmosferyczne. Różnorodność sposobów nanoszenia ich na opakowania oraz ładunki wynika przede wszystkim ze specyfiki samych opakowań i ładunków - znakowanie musi być dostosowane do materiału, z którego są wykonane. Znaki transportowe mogą być:
Nieadekwatne do rodzaju opakowania oznakowanie logistyczne może być przyczyną wielu kłopotów, ponieważ już w toku łańcucha dostaw może stać się nieczytelne, co stwarza zagrożenie dla pracowników i generuje ryzyko zniszczenia lub uszkodzenia zawartości opakowania bądź ładunku.
Znaki graficzne na opakowaniach muszą spełniać wszystkie wymagane przepisami normy krajowe i unijne. Zawsze mają formę białego prostokąta w czarnym obramowaniu, wewnątrz znajdują się czarne piktogramy.
Nad czytelnością oraz prawidłowym stosowaniem znaków czuwają instytucje i organizacje normalizacyjne, m.in.:
Z jakość znaków samoprzylepnych odpowiadają ich producenci. Jako producent dbamy więc o to, by oznakowania ładunków dostępne w sklepie online TECHEM były wykonane wyłącznie z najwyższej klasy materiałów oraz spełniały wszystkie wymagane przepisami normy krajowe i unijne. Dzięki temu znaki graficzne i piktogramy na opakowaniach pozostają czytelne i doskonale widoczne przez cały okres użytkowania danego opakowania.
W przygotowaniu pomógł Techem SA - firma od lat zajmująca się produkcją i dystrybucją artykułów BHP https://sklep.techemznaki.pl/znaki-opakowan-transportowych-z-zawartoscia.
Materiał partnera
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gostyn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz