Zamknij

Wydali na to 10 mln! Z kranów ma płynąć woda nie gorsza niż Cisowianka czy Nałęczowianka

08:33, 17.10.2024 mis Aktualizacja: 08:51, 17.10.2024
Skomentuj Foto: Gostyn24 Foto: Gostyn24

Uroczyste otwarcie nowoczesnej stacji uzdatniania wody w Bukownicy, będącej częścią Międzygminnego Związku Wodociągów i Kanalizacji w Strzelcach Wielkich. To znaczące wydarzenie zainaugurowało nową erę w dostarczaniu czystej i zdrowej wody mieszkańcom gminy Krobia oraz okolicznych miejscowości. Według specjalistów woda ta jest bogata w cenne minerały, takie jak wapń i magnez, co czyni ją porównywalną z takimi jak Cisowianka czy Nałęczowianka.

Przewodniczący zarządu Międzygminnego Związku Wodociągów i Kanalizacji, Krzysztof Surma, podkreślił, że budowa stacji trwała 12 miesięcy, a całkowity koszt inwestycji wyniósł ponad 10 mln zł z czego połowa pochodziła z Rządowego Programu Polski Ład. Surma zaznaczył, że inwestycja ta jest nie tylko znaczącym krokiem w zapewnieniu mieszkańcom dostępu do czystej wody, ale również świadczy o zaangażowaniu i determinacji władz w dążeniu do modernizacji infrastruktury wodociągowej.

- Integralną częścią tego projektu była wymiana dwóch starych studni na nowe, co przyczyniło się do znacznego podniesienia jakości wody w regionie. Dzięki staraniom zespołu inżynierów i pracowników budowlanych, stacja została ukończona terminowo, a wszystkie etapy realizacji były nadzorowane przez doświadczonych specjalistów - mówił Krzysztof Surma, przewodniczący zarządu Międzygminnego Związku Wodociągów i Kanalizacji w Strzelcach Wielkich.

Z kolei burmistrz gminy Krobia -  Łukasz Kubiak,  wyraził ogromne zadowolenie z zakończenia inwestycji, zaznaczając, jak ważne są nowoczesne systemy dostarczania wody.

- Woda jest naszym najważniejszym zasobem, a takie inwestycje są niezbędne do zapewnienia odpowiednich warunków życia mieszkańców. Dzięki nowej stacji uzdatniania wody możemy mieć pewność, że woda, która płynie z naszych kranów, jest czysta i bezpieczna do picia -  podkreślił  Kubiak 

Włodarz gminy Krobia dodał też,  że w dzisiejszych czasach, kiedy jakość wody staje się coraz bardziej kluczowym zagadnieniem, inwestycje takie jak stacja uzdatniania wody w Bukownicy są niezwykle istotne.

- Musimy pamiętać, że zdrowa woda to zdrowe społeczeństwo, a dbałość o jej jakość jest naszą wspólną odpowiedzialnością - mówił Łukasz Kubiak, burmistrz Krobi.

[FOTORELACJA]12290[/FOTORELACJA]

Prezes firmy Hydro Marko -  Maria Pluta, zwróciła uwagę na nowoczesne rozwiązania technologiczne zastosowane w stacji uzdatniania wody.

- To jeden z nielicznych obiektów w Polsce, który wykorzystuje ultrafiltrację do oczyszczania wody. Ta innowacyjna technologia pozwala na skuteczne usuwanie zanieczyszczeń, takich jak żelazo i mangan, przy jednoczesnym zachowaniu cennych minerałów - powiedziała Maria Pluta i dodała.

- Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości materiałów oraz nowoczesnych rozwiązań technologicznych, stacja jest w pełni zautomatyzowana i efektywna. Wprowadziliśmy również system odzysku wód popłucznych, co jest zgodne z trendami zrównoważonego rozwoju i gospodarki obiegu zamkniętego - mówiła prezes firmy Hydro Marko.

Dr inż. Łukasz Weber, specjalista ds. inżynierii środowiska zajmujący się technologią uzdatniania wody i brał udział w opracowywaniu koncepcji SUW Bukownica, która została później zrealizowana przez projektantów, podkreślił znaczenie odwagi w procesie ultrafiltracji, który jest jednym z pierwszych rozwiązań tego typu w Polsce. Przekonywał też, że woda w SUW Bukownica pozostaje bogata w cenne minerały, takie jak wapń i magnez, co czyni ją porównywalną z wodami mineralnymi, takimi jak Cisowianka czy Nałęczowianka. Zapewniał również, że stacja jest zautomatyzowana i wykonana z materiałów najwyższej jakości.

- Cały proces technologiczny, jak wspomniałem, naturalny, prosty, także właściwie z wody usuwane jest tylko żelazo i mangan. Pozostają cenne minerały, pozostaje wapń, pozostaje magnez, którego akurat w wodzie z Bukownicy nie brakuje. Możemy się tutaj porównać do takich wód jak Cisowianka, czy Nałęczowianka - mówił dr. inż. Łukasz Weber.

Podczas uroczystości, goście mieli okazję zobaczyć zdjęcia przedstawiające stan starej stacji przed modernizacją oraz wysłuchać wystąpień zaproszonych gości.

[ZT]72652[/ZT]

[ZT]72483[/ZT]

[ZT]71989[/ZT]

[ALERT]1729078343125[/ALERT]

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

(mis)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(6)

HejkaHejka

3 1

BRAWO!!! super inwestycja! 08:48, 17.10.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

Steve Steve

0 1

A kto to wykonywał co za firma? 11:08, 17.10.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JaJa

1 1

Może w końcu nie będzie tego strasznego kamienia w wodzie 12:15, 17.10.2024

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

HenHen

1 0

Właśnie te minerały są tym kamienim 16:53, 17.10.2024


Obywatel Obywatel

1 1

A co zrobił kulak dla Gostynia wielkie G?! 15:34, 17.10.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JaninaJanina

0 0

Czy teraz w Strzelcach będzie napełniać swą wodę w butelki Cisowianka czy Nałęczowianka??????? 16:47, 17.10.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gostyn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%