Szlachetna Paczka to jedna z najbardziej rozpoznawalnych akcji charytatywnych w Polsce, która niezmiennie od lat wspiera rodziny i osoby znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej. W powiecie gostyńskim akcja także znajduje swoich odbiorców, choć liczba zgłoszeń z roku na rok maleje.
Barbara Nowak, liderka Szlachetnej Paczki w powiecie gostyńskim, wyjaśnia, że w tegorocznej edycji zgłoszono niespełna 50 rodzin.
- To średni wynik, szczególnie gdy porównamy go z latami ubiegłymi. Cztery lata temu mieliśmy zgłoszonych około 100 rodzin, a teraz liczba ta systematycznie spada – mówi Barbara Nowak.
Tegoroczna edycja pokazuje, że potrzeby pozostają niezmienne. Najczęściej zgłaszane są brakujące środki czystości, żywność, odzież, obuwie czy sprzęty AGD. Sporadycznie pojawia się także potrzeba opału.
– Większość rodzin została już odwiedzona i opisana, a ich historie są publikowane w bazie Szlachetnej Paczki – wyjaśnia liderka i dodaje. - Jedną z grup szczególnie często w ramach tegorocznej Szlachetnej Paczki są samotne matki, które zmagają się z codziennymi trudnościami. Często są to kobiety świeżo po rozwodzie lub rozstaniu, które samodzielnie wychowują dzieci w wieku szkolnym lub przedszkolnym. Znalezienie pracy dostosowanej do ich sytuacji jest bardzo trudne – zauważa Barbara Nowak.
Na dziś darczyńcy wybrali już 20 rodzin, jednak nie wszystkie mogą być pewne pomocy.
– Obecnie 11 rodzin jest jeszcze w trakcie weryfikacji. Zazwyczaj połowa lub nieco więcej zgłoszonych rodzin znajduje swoich darczyńców – tłumaczy Barbara Nowak.
Jak podkreśla liderka, akcja dociera tam, gdzie inne formy pomocy nie zawsze są dostępne.
– Pomagamy ludziom, do których pomoc instytucji, takich jak MOPS czy PCPR, nie dociera. Na przykład samotnym matkom czy rodzinom, które formalnie przekraczają kryteria dochodowe, ale mimo to zmagają się z ogromnymi trudnościami – wyjaśnia Barbara Nowak.
Szlachetna Paczka to nie tylko materialne wsparcie. Wolontariusze oferują także pomoc duchową, psychologiczną oraz wsparcie w aktywizacji zawodowej.
– Nie pomagamy na siłę. Wspieramy tylko te rodziny, które są otwarte na pomoc i chcą zmienić swoją sytuację – dodaje Barbara Nowak.
W tym roku kluczowe dni akcji, zwane "Weekendem Cudów”, odbędą się w dniach 14–15 grudnia. Już od 13 grudnia darczyńcy mogą dostarczać paczki do magazynu w Liceum Ogólnokształcącym w Krobi, skąd trafią one do potrzebujących rodzin.
Barbara Nowak apeluje do darczyńców, aby wybierali rodziny świadomie i byli w stanie spełnić ich potrzeby.
– Czasami zdarza się, że darczyńcy wybierają rodzinę, ale nie są w stanie dostarczyć wszystkich potrzebnych rzeczy. Dlatego bardzo ważne jest, aby podejść do tej decyzji odpowiedzialnie – podkreśla liderka Szlachetne Paczki w powiecie gostyńskim.
[ZT]73999[/ZT]
[ZT]73939[/ZT]
[ZT]73890[/ZT]
[ALERT]1732100328067[/ALERT]
Obserwator17:32, 20.11.2024
1 1
I dobrze, nie każdy tej pomocy chce i nie każdy na nią zasługuje 💁 17:32, 20.11.2024
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gostyn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz