Zamknij

Mistrzyni i jej uczennica odebrały najwyższe wyróżnienie. Ogromny zaszczyt...

07:13, 14.09.2024 Aktualizacja: 07:22, 14.09.2024
Skomentuj Foto: Facebook Biskupiański Zespół Folklorystyczny z Domachowa i Okolic Foto: Facebook Biskupiański Zespół Folklorystyczny z Domachowa i Okolic

Kultura ludowa wciąż trwa w wielu regionach naszego kraju. Jest przekazywana z pokolenia na pokolenie i ma ogromną wartość. Szczególne miejsce w naszym powiecie zajmują Biskupianie. Dzięki wydarzeniom kulturalnym poznajemy ich śpiew, gawędy, gwarę i stroje. Teraz Biskupian poznała też szeroka Polska. Przyczyniły się do tego panie Anna Chuda, która otrzymała nagrodę im. Oskara Kolberga oraz Maria Polowczyk wyróżniona jako wyjątkowa uczennica.

W miniony czwartek 12 września członkinie Biskupiańskiego Zespołu Folklorystycznego z Domachowa i Okolic odebrały z rąk Hanny Wróblewskiej, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego najbardziej prestiżowe wyróżnienia w ramach 49. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga. Gala odbyła się w Zamku Królewskim w Warszawie.

Anna Chuda została nagrodzona medalem jako Mistrz Tradycji. Komisja doceniła ją jako śpiewaczkę ludową, gawędziarkę i tancerkę. Ponadto zyskała uznanie za zaangażowanie w projekty edukacyjne, wspieranie młodych artystów ludowych oraz prowadzenie warsztatów śpiewaczych.

– To jest wielkie wyróżnienie. Pani Ania była ogromnie zaszczycona, że otrzymała to najwyższe wyróżnienie dla kultury ludowej. Czujemy radość, że zostaliśmy docenienie nie tylko tu u siebie, ale pośród innych grup folklorystycznych – mówiła Maria Polowczyk, z Biskupiańskiego Zespołu Folklorystycznego.

Foto: Facebook Biskupiański Zespół Folklorystyczny z Domachowa i Okolic

W ramach Nagrody im. Oskara Kolberga przyznano także specjalne wyróżnienie dla wyjątkowego ucznia, wskazanego przez Mistrza Tradycji. Anna Chuda spośród swoich uczennic wybrała Marię Polowczyk, która jest pełna podziwu dla swojej mentorki. Czerpie z jej wiedzy pełnymi garściami.

– Bardzo się cieszę z wyróżnienia. Ciągle bardzo dużo się od pani Ani uczę, czy to na Taborze czy podczas prób. Słucham jej przyśpiewek i staram się zachować gwarę taką, jaka była od zawsze i jaką śpiewa pani Ania. To naprawdę zaszczyt być docenioną za pracę jaką się wkłada w zachowanie kultury ludowej, bo to nie jest coś co przychodzi z dnia na dzień – dodała Maria Polowczyk.

Dzień pełen emocji zakończył koncert w siedzibie Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, podczas, którego zaprezentowali się wszyscy laureaci 49. Nagrody im. Oskara Kolberga. Wystąpiła podczas niego także Anna Chuda ze swoimi uczennicami, wśród których nie zabrakło wyróżnionej Marii Polowczyk.

[ZT]71898[/ZT]

[ZT]71795[/ZT]

[ZT]71783[/ZT]

[ALERT]1726261822900[/ALERT]

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

(mk)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%