Zamknij

Dali dowód żywiej pamięci. Mieszkańcy Pudliszek złożyli hołd pod pomnikiem

10:16, 18.09.2023 mis Aktualizacja: 11:49, 18.09.2023
Skomentuj Foto: Gostyn24 Foto: Gostyn24

Msza święta, złożenie wiązanek po pomnikiem i warta honorowa -  w taki sposób mieszkańcy gminy Krobia uczcili 83. rocznicę zbrodni katyńskiej oraz 84. rocznicę agresji Armii Czerwonej na Polskę. Uroczystości odbyły się na cmentarzu parafialnym w Pudliszkach.

Obchody rocznicowe w tym roku tradycyjnie zainaugurowała msza święta w intencji Ojczyzny oraz ofiar sowieckiego reżimu. Obok mieszkańców gminy, głównie Pudliszek, uczestniczyły w niej również poczty sztandarowe organizacji społecznych i zawodowych oraz placówek oświatowych z całej gminy, delegacje, przedstawiciele gminnego i powiatowego samorządu, a także szkolna młodzież. Po nabożeństwie złożono wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem Ofiar Katynia, przy którym wartę honorową wystawiła 4. Drużyna Harcerska im. Tadeusza Kościuszki w Krobi oraz klasa wojskowa ZSOiZ w Krobi.

[FOTORELACJA]10461[/FOTORELACJA]

Okolicznościowe przemówienie wygłosił Damian Walczak - mieszkaniec Pudliszek, przewodniczący Rady Powiatu Gostyńskiego oraz skarbnik Gminy Krobia, który przypomniał zebranym, że 17 września 1939 roku Związek Sowiecki zbrojnie zaatakował Polskę. W ten sposób Stalin wywiązał się z sierpniowego, tajnego porozumienia z Hitlerem (pakt Ribbentrop-Mołotow), które przewidywało wspólną agresję na Rzeczpospolitą, zajęcie i podział jej terytorium oraz faktyczną likwidację państwa polskiego. Następnie nawiązał do zbrodni katyńskiej i mieszkańców ziemi krobskiej pomordowanych w Katyniu. Byli wśród nich Jan Dyba z Krobi, Stanisław Smektała z Domachowa, Franciszek Busz z Pudliszek, Bogdan Manulak z Krobi,  Edward Różański z Pudliszek, Franciszek Szymkowiak z Przyborowa, Stanisław Andrzejewski z Krobi.

- Niech ta obecność, tu dzisiaj, w tym wyjątkowym, pełnym zadumy miejscu, będzie dowodem żywej pamięci o tych wydarzeniach, o tych ludziach, którzy ponieśli największą ofiarę - swoje życie - mówił Damian Walczak.

[ALERT]1695025357905[/ALERT]

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

(mis)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

RobiRobi

5 0

Ważna jest pamięć. Mimo ze komuniści o agresji Rosji na Polske i zbrodni katyńskiej nic nie mówili a jak już to kłamstwa to jednak prawda zwycięzyła dzięki przekazom dziadków i mądrych nauczycieli historii. 11:44, 18.09.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%