Zamknij
REKLAMA

Sopotu czy Zakopanego może nie dogonią ale mają własne perełki... Gratulujemy!

09:52, 22.09.2021 | M.S
Skomentuj Foto: Gostyn24
REKLAMA

Wieś Domachowo znalazła się w gronie najciekawszych polskich miejscowości, co potwierdzono certyfikatem nadanym  przez Stowarzyszenie Polska Sieć Odnowy i Rozwoju Wsi - Nasz trud ponad 5-letni został doceniony i w końcu trafiliśmy do tej elitarnej sieci najciekawszych wsi. (...) W Domachowie bije serce biskupizny - mówił sołtys Bogdan Pawlak.

Sieć Najciekawszych Wsi to markowy produkt turystyczny Stowarzyszenia Polska Sieć Odnowy i Rozwoju Wsi. Tytuł ten posiada jedynie czternaście miejscowości w Polsce. Certyfikat odebrała delegacja gminy Krobia podczas konferencji w Jemielnicy w woj. opolskim, a oficjalne przekazanie miało miejsce podczas festynu jaki odbył się w Domachowie. 

Co oznacza dla Domachowa samo wejście do tak elitarnego grona wyjaśnił burmistrz Łukasz Kubiak. - Znaleźliśmy się w elitarnym gronie miejscowości z całego kraju, które wyróżniają się na tle innych miejscowości w Polsce, walorami przestrzennymi, społecznymi, gospodarczymi i turystycznymi i to jest tutaj bardzo dobry prognostyk do tego, abyśmy jeszcze bardziej angażowali się w przyszłości na rzez rozwoju naszego dziedzictwa niematerialnego jakim jest biskupizna. (...) Jestem bardzo dumny z mieszkańców Domachowa, którzy pracowali, abyśmy mogli ten certyfikat otrzymać 

Z kolei sołtys Domachowa  zaznaczył, że certyfikat to efekt pięcioletnich starań. - Od 828 lat Domachowo ma sołtysa. Biskup poznański po raz pierwszy nadał tytuł sołtysa rycerzowi Wojciechowi Okazańcowi i po dziś dzień tak istniejemy. Byliśmy do niedawna taką wioską typowo rolniczą. Wiadomo w rolnictwie nie jest najlepiej, mieszkańcy zaczęli się przekształcać i odchodzić od rolnictwa. Teraz mamy szanse i może w turystyce zabłyśniemy. Może nie dogonimy Sopotu czy Zakopanego, ale mamy też swoje perełki - kościół drewniany, najstarszy w Polsce, jesteśmy niepisaną stolicą biskupizny, to w Domachowie powstał pierwszy zespół biskupiański. To w Domachowie bije serce biskupizny - podkreślał  Bogdan Pawlak. 

Stowarzyszenie Polska Sieć Odnowy i Rozwoju Wsi przyznało również wyróżnienie "Miejsce Ciekawe" dla najbardziej znanego domachowskiego zabytku - najstarszego drewnianego kościoła w kraju.  Proboszcz Paweł Minta zapowiedział, że kościół będzie jeszcze zaskakiwał. - Wszyscy, którzy przyjeżdżają i odkrywają go na nowo, zwłaszcza ci którzy go znali wcześniej mówią to jest inny kościół. Udało się odkryć ten pierwotny, ukryty przez setki lat kościół, który budzi fascynacje wielu naukowców, z różnych dziedzin, z całej Polski. To kościół który pobudza do dalszych badań nie tylko konstrukcji i historii miejsca, ale także kontekstu społecznego - mówił ks. Paweł Minta.

[ALERT]1632297114690[/ALERT]

(M.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (9)

NxhdhNxhdh

5 6

Twarz z drugiego planu - 666 10:48, 22.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ŁaŁa

6 1

Serce biskupizny, ino wiać 10:52, 22.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Świadek historiiŚwiadek historii

1 2

Przystojny ten burmistrz krobi.... przystojny 13:33, 22.09.2021

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

mieszkanka mieszkanka

1 0

dobre :) 07:48, 23.09.2021


MiluniaMilunia

0 2

Jak nie masz co pisać to lepiej nie pisz wcale chyba że w ten sposób chcesz zabłysnąć 😉 09:22, 23.09.2021


MM

0 0

I bardzo miły, uprzejmy człowiek! 12:18, 26.09.2021


UczestnikUczestnik

8 1

Festyn fajny, tylko czy pani dyrektor wypadało być tak pijaną? Nie była przypadkiem organizatorem? 14:12, 22.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JjJj

2 3

Gratulacje gmina krobia się rozwija 14:28, 22.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RealistaRealista

0 1

Wszystko ładnie pięknie, dobra zabawa jest potrzebna ale nie powinno mieszać się sportu pożarniczego z ratowaniem życia i mienia. Samochód za co? Za najszybsze sikanie wodą? Może warto pomyśleć o doposażeniu jednostek , które są już w gminie wyszkolone, posiadają usprawnienia aby mialy czym i jak dobrze pomagać, a nie obiecywać złote jaja. Druga jednostka na gminie niedawno włączona do krajowego systemu , a w garażu stary żuk i stara pompa. Ciekawe czy włodarz zdaje sobie sprawę jakie koszty niesie za sobą uposażenie kolejnej jednostki w samochód, przeszkolenie "strażaków " i wyposażenie tegoż samochodu.
Grubo po bandzie. Czas na przemyślenia. 18:22, 22.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%