Na obszarze Nadleśnictwa Piaski znajdują się cztery rezerwaty przyrody. Najmniejszym z nich, jak do tej pory, był ten w Bodzewku, ale za kilka miesięcy jego obszar może powiększyć aż się siedmiokrotnie.
Z inicjatywy Nadleśnictwa Piaski na początku października w leśnictwie Siedlec odbyło spotkanie przedstawicieli Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych oraz Nadleśnictwa Piaski podczas którego zawnioskowano o powiększenie Rezerwatu Przyrody “Bodzewko”. Ten chroniony obszar, który powstał w 1959 roku mający 1,31 hektara już za kilka miesięcy może powiększyć się aż siedmiokrotnie. Nadleśniczy Ireneusz Niemiec wyjaśnia, że to długotrwała procedura, która może potrwać nawet rok.
– W najbliższym czasie wystąpimy do RDOŚ z wnioskiem o poszerzenie rezerwatu. Działająca przy niej Regionalna Rada Ochrony Przyrody ma za zadanie zaopiniowanie naszego wniosku. Wówczas dyrektor RDOŚ będzie mógł wydać zarządzenie, pozwalające na włączenie proponowanych przez nas terenów do powierzchni rezerwatu. To długotrwała procedura, która może zająć około pół roku do roku. – tłumaczy nadleśniczy Ireneusz Niemiec.
Rezerwat z trzech stron: zachodniej, północnej i południowej zostanie otoczony 14 hektarową otuliną, która będzie swego rodzaju buforem, zabezpieczającym przed zagrożeniami zewnętrznymi takimi jak ludzka działalność czy zagrożenie pogodowe w postaci wichur.
.W rezerwacie “Bodzewko” i planowanych do włączenia terenach od lat nie prowadzi się żadnych prac leśnych, by zachować jak najbardziej naturalny ekosystem na który prócz drzewostanu składają się inne rośliny, zwierzęta czy grzyby. Warto zaznaczyć, że konkretnie w tym miejscu ochronie podlega las lipowy oraz grądowy, a dębowe drzewa liczą sobie około 150 lat.
– Nie wykonywaliśmy wokół rezerwatu żadnych prac gospodarczych. Las który chcemy objąć ochroną nabrał więc naturalnego charakteru. Jest tam starodrzew dębowy w wieku ponad 150 lat z drugim piętrem lipy drobnolistnej. W dolnym piętrze lasu ukształtował się ekosystem związany z dużą ilością drewna martwego. – mówi nadleśniczy Ireneusz Niemiec
Nadleśniczy Ireneusz Niemiec przekonuje również, że ochrona takiego drzewostanu jest dla nadleśnictwa w Piaskach bardzo ważna.
– Działanie na rzecz ochrony przyrody jest dla nas bardzo istotne. Zwracamy bardzo dużą uwagę na zachowanie cenniejszych fragmentów lasów dla przyrody. Niektóre lasy są bardzo bogate jeśli chodzi o bioróżnorodność, mają zasobne stanowiska roślin i zwierząt nie tylko prawnie chronionych. My staramy się takie miejsca wyłapywać, wyszukiwać i chronić. – wyjaśnia nadleśniczy Ireneusz Niemiec.
Warto dodać, że na terenie Nadleśnictwa Piaski ustanowiono do tej pory cztery rezerwaty. Poza “Bodzewkiem”, ochronie podlegają rezerwaty “Pępowo”, “Czerwona Róża”, oraz “Dębno”. Dodatkowo w jego zasięgu terytorialnym znajduje sią się rezerwat “Torfowisko Źródliskowe w Gostyniu Starym” i “Miranowo”.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz