Po wielu miesiącach prac i oczekiwania mieszkańcy mogą ponownie korzystać z Parku Miejskiego PEDEK przy ul. Strzeleckiej w Gostyniu. We wtorek 23 czerwca oficjalnie otwarto odnowioną przestrzeń, która przeszła prawdziwą metamorfozę w ramach projektu "Zielony Ład”, nazywanego przez samorządowców gostyńską "zieloną rewolucją”.
Choć park zachował swój historyczny charakter i nadal pozostaje zielonym sercem tej części miasta, dziś wygląda zupełnie inaczej niż jeszcze dwa lata temu. Nowe alejki, 22 tysiące nasadzeń, pierwsza w mieście tężnia solankowa, nowoczesne oświetlenie, urządzenia edukacyjne i odnowiony amfiteatr sprawiły, że mieszkańcy, którzy pojawili się na otwarciu, nie kryli zaskoczenia.
- Weszłam tutaj i miałam wrażenie, jakbym znalazła się w zupełnie innym miejscu. To już nie jest ten sam park - mówiła pani Maria, mieszkanka Gostynia od 20 lat, która park odwiedziła z mężem Wiktorem.
Park wzbogacił się również o urządzenia edukacyjne i rekreacyjne. Dzieci mogą korzystać między innymi z wiru wodnego, peryskopu, kalejdoskopu, ksylofonu czy kolebki Newtona. Jak podkreślają władze miasta, celem było stworzenie miejsca, które będzie jednocześnie bawić i uczyć.
Podczas otwarcia burmistrz Gostynia Jerzy Kulak przypomniał, że PEDEK był pierwszym zadaniem realizowanym w ramach dużego projektu obejmującego siedem terenów zielonych w różnych częściach miasta.
- Oddajemy gostyński PEDEK. Miejsce, które każdy mieszkaniec Gostynia ma w sercu i z którym wiąże wiele wspomnień. Z jednej strony nie zmieniło się tutaj nic, bo to nadal park miejski i przestrzeń rekreacyjna. Z drugiej strony zmieniło się wszystko - mówił burmistrz.
Szczególną uwagę zwrócił na wieczorne oblicze nowego parku.
- Zapach i światło to dwie rzeczy, które zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Pięknie zaprojektowane oświetlenie i ponad 20 tysięcy roślin tworzą wyjątkowy klimat. Jestem przekonany, że będzie to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Gostyniu - podkreślał włodarz.
O skali prac mówił również naczelnik Wydziału Inwestycji Urzędu Miejskiego Mariusz Konieczny. Jak wyjaśnił, konieczna była całkowita przebudowa podziemnej infrastruktury.
- Wszystko, co znajduje się pod ziemią, zostało wykonane od nowa. W trakcie prac odkrywaliśmy wiele problemów związanych ze starą infrastrukturą. Były stare sieci, nieprawidłowe podłączenia, a nawet problem z gryzoniami w starych kanałach. Dziś ten teren jest całkowicie uporządkowany - mówił.
Ogromne wrażenie na mieszkańcach zrobiła także ilość nowych nasadzeń. Na terenie parku posadzono około 20 tysięcy krzewów i roślin ozdobnych, a cała przestrzeń została podzielona na strefy wypoczynku, rekreacji i wyciszenia.
- Park jest nie do poznania. Nikt chyba nie spodziewał się, że można tak odmienić to miejsce i tyle tutaj najróżniejszych kwiatów i krzewów - mówili mieszkańcy podczas otwarcia.
Samorządowcy nie ukrywają, że równie dużym wyzwaniem jak budowa będzie teraz utrzymanie nowej przestrzeni. Na ten moment nie wiadomo jakie będą to koszty, ale zapewniają jednak, że gmina jest do tego przygotowana.
- Skoro potrafiliśmy pozyskać kilkanaście milionów złotych na stworzenie takich miejsc, to będziemy też potrafili je utrzymać. To nasze zadanie i nasza odpowiedzialność - podsumował Jerzy Kulak.
Otwarcie PEDEKU oznacza zakończenie jednej z największych inwestycji rekreacyjnych ostatnich lat w Gostyniu. Jak zapowiadają władze miasta, to dopiero początek zmian, bo kolejne tereny objęte projektem "Zielony Ład” są w trakcie realizacji. Finał wszystkich robót zaplanowano na październik.
::addons{"type":"alert"}
::news{"type":"see-also","item":"94568"}
::news{"type":"see-also","item":"94523"}
::news{"type":"see-also","item":"94475"}
q19:01, 23.06.2026
tyle kasy w błoto i menele przesiadywać znowu tam za goszczom a imprez na pewno tam nic nie zrobią bo za mało miejsca na koncerty
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gostyn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz